دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

چرا ترید کردن روی خبرها نمی ‏تواند سودآور باشد؟

من یک تریدر تکنیکالیست خالص هستم و به هیچ عنوان بر اساس خبرها و مسائل فاندامنتال ترید نمیکنم. ممکن است بعضی از افراد بگویند این اشتباه است، اما ترید بر اساس اخبار کاملا قمارگونه محسوب می شود.

در این مطلب قصد داریم تا در مورد ترید روی خبرهای اقتصادی و مشکلات آن صحبت کنیم. پس با طلاچارت همراه باشید…

 

ترید روی اخبار چیست؟

هنگامی که تریدرها میخواهند روی اخبار ترید کنند، منتظر میمانند تا رقم واقعی (Actual) گزارش اعلام شود و سپس روی جهت حرکت قیمت شرط بندی می کنند. البته این تریدرها باید سریعا تصمیم خود را عملی کرده و معامله شان را انجام دهند چرا که پس از انتشار خبر، اکثر اوقات قیمت با سرعت زیادی حرکت خود را شروع خواهد کرد. بعضی از تریدرها به من میگویند که حتی منتظر منتشر شدن خبر نیز نمی شوند و با استفاده از دستورات پندینگ (Sell Stop یا Buy Stop) به استقبال خبر میروند.

این از نظر من یک قمار تمام عیار است و اصلا چنین چیزی را توصیه نمیکنم.

چرا ترید کردن بر اساس اخبار بسیار سخت است؟

حالا میرسیم به قسمتی از پازل که تریدرهایی که بر اساس اخبار ترید میکنند، آن را گم کرده اند. واقعیت در مورد ترید بر اساس اخبار این است که:

شما خود خبر را ترید نمی کنید. بلکه در حال ترید کردن انتظارات مردم و درکشان از آن خبر هستید!

 

 

هنگامی که به این نکته پی بردم و آن را در چارت بازار مشاهده کردم، دست از ترید بر اساس اخبار کشیدم.

قیمت به روش های مختلفی به یک خبر واکنش می دهد. خیلی از مواقع دیده اید که بعد از یک خبر خوب، بازار ریزش سنگینی انجام می دهد و بعد از یک خبر بد، رشد زیادی می کند. نمونه آن را چند هفته قبل روی پوند بریتانیا داشتیم که با افزایش نرخ بهره این ارز همگان انتظار افزایش ارزش پوند را داشتند اما ریزش سنگینی در این ارز انجام شد.

 

در تصویر زیر میبینید که قیمت بر اثر یک خبر خوب ابتدا مقداری افزایش یافته اما در همان کندل جهت حرکت قیمت برعکس شده و به شدت سقوط کرده است.

در حالت بالا ترید سودآور به هیچوجه امکان پذیر نیست. چرا که قیمت به سرعت تغییر جهت داده و امکان ندارد شما آنقدر سریع باشید که بتوانید از این پوزیشن زیانده خارج شوید.

طلاچارت: حتی اگر آنقدر سریع باشید که بخواهید خارج شوید، محدودیت های فنی مثل مشکلات اجرای دستورات در زمان نوسانات بالا در بازار توسط بروکرها مانع از خروج شما خواهند شد.

 

نمونه دیگری که می توان به آن اشاره کرد، خبر NFP ماه گذشته بود و نشان می دهد که چرا ترید بر اساس اخبار قمار است. گزارش هایی که از منطقه یورو منتشر میشد وضعیت پایداری داشتند و گزارش NFP نیز متعادل بود. اما قیمت ناگهان شروع به ریزش کرد. خیلی از افراد از من می پرسیدند که چه اتفاقی افتاده و من باز هم جمله قبلی را به آنها یادآوری میکردم:

شما خود خبر را ترید نمی کنید. بلکه در حال ترید کردن انتظارات مردم و درکشان از آن خبر هستید!

 

 

من حتی تلاشی نمیکنم که بهفمم چرا یک خبر باعث حرکت بازار شد. چونکه فهمیدن دلیل این اتفاق باعث نمیشود که در مرتبه بعدی ترید بهتری روی اخبار داشته باشم. ممکن است همان خبر با وضعیت مشابه در دفعه بعدی هیچ تاثیر خاصی در بازار ایجاد نکند و یا حتی حرکتی کاملا متفاوت را در بازار شکل دهد. در پایان شما می مانید و سردرگمی حاصل از مقایسه خبرها و حرکات بازار!

چرا من پرایس اکشن را ترجیح میدهم!

دلایل زیادی وجود دارد که چرا من پرایس اکشن و کلا روش های تکنیکالی را ترجیح میدهم. در ادامه به ۷ مورد از آنها اشاره خواهم کرد:

 • در پرایس اکشن دست شما برای انتخاب باز است و می تواند منتظر شکل گیری ستاپ های بهتر باشید.
 • الگوهای تکنیکالی خودشان را بارها و بارها تکرار می کنند.
 • نیازی نیست به دنبال قیمت بدوید!
 • می توانید تایم فریم مدنظرتان را انتخاب کنید.
 • می توانید پترن های تکنیکالی مختلفی که دوست دارید را ترید کنید.
 • در حالتی ترید می کنید که اسپرد معاملات شما افزایش نمی یابند. در واقع زمانی که گزارش های اقتصادی منتشر میشوند، اکثر بروکرها اسپردهای خود را افزایش می دهند.
 • در زمان انتشار خبرها، نوسانات در بازار زیاد می شوند و متعاقبا حرکات “استاپ زن” یا همان Stop Hunter در بازار افزایش می یابد.

همانطور که میبینید، ترید بر اساس پرایس اکشن موثرتر و با نویزهای کمتری همراه است.

منبع

 

دیدگاه کاربران
 • مثل همیشهعالی. ممنون علیرضا جان
  سود گرفتن از کندلهای خبری ، در ادامه روند محاسبه شده تکنیکالی میتواند منطقی باشد اما نه در بازه های زمانی کوتاه. زمانی ریسک معامله باز در زمان خبر منطقیست ، که بازه نوسانی خبر درمقابل کل موج قابل توجه نباشد.

  • علیرضا زارع 7 آذر 1396

   سلام و عرض ادب و تشکر به خاطر نکاتی که فرمودید.
   بله دقیقا به همین صورت هست و خبر باید در جهت حرکات تکنیکالی بازار باشه. اگه چنین حالتی باشه، سرعت حرکت قیمت بیشتر میشه و در غیر اینصورت صرفا به شکل یک نوسان خلاف ترند اصلی دیده میشه.

ارسال دیدگاه