دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

شکار حد ضرر (Stop Hunting) چیست؟

شکار حد ضرر (Stop Hunting) در معاملات وجود دارد؛ ولی با تصور شما متفاوت است

شکار حد ضرر وجود دارد؟!

بله واقعا وجود دارد؛ اما کارگزاری شما حد ضرر را شکار نمی‌کند. درحقیقت کارگزاری‌ها هیچ اهمیتی به این موضوع نمی‌دهند. اما برخی از فعالان بازار اهمیت زیادی به این موضوع می‌دهند. آنها برای کسب درآمد باید از حد ضرر دیگران اطلاع داشته باشند.سفارش‌هایی که روی حد ضرر انجام می‌شود، نشان‌دهنده میزان نقدینگی موجود در بازار است. بازیکنان قهاری چون بانک‌ها، موسسه‌های مالی بزرگ، صندوق‌های سرمایه وغیره به این نقدینگی نیاز دارند.

این سرمایه‌گذاران بزرگ قادر نیستند یک‌باره وارد معامله شوند؛ اما به‌آرامی موقعیتی را برای شکار نقدینگی ایجاد می‌کنند. سفارش‌هایی که برای ممانعت از ضرر بیشتر ترتیب داده می‌شوند، فرصت مناسبی برای به‌دست‌آوردن نقدینگی موجود در بازار هستند.

حال چه باید کرد؟ باید این دو کار را انجام دهید:

۱. باید بیاموزید که چگونه از قربانی شکار حد ضرر نشوید. به‌این‌ترتیب باید بدانید که بزرگان بازار در چه فکری به سر می‌برند و بر چه اساسی معامله می‌کنند.

۲. از این‌گذشته باید بیاموزید که چگونه از شکار حد ضرر سود ببرید. به جای اینکه از سر راه معامله‌گران بزرگ بازار کنار بکشید، به آنها بپیوندید. به ‌محض اینکه دریابید حد ضرر چگونه شکار می‌شود، دیگر مانعی برای پیوستن به آنها وجود نخواهد داشت. در کنار معامله‌گران بزرگ و درست مانند آنها معامله کنید.

تصورات رایج در مورد استاپ هانتر اشتباه است!

• هر اندازه سطح حمایت و مقاومت نمایان‌تر باشد، سیگنال‌های موجود نیز قوی‌تر و قابل‌اعتمادتر خواهند بود.
• سطح حمایت و مقاومت زمانی تایید می‌شوند که آخرین قیمت به سطح قیمتی مورد‌نظر برسد؛
• سفارش خرید را در سطح حمایت قرار دهید و سفارش فروش را اندکی پایین‌تر از این سطح.

 

این موارد تنها تعدادی از نکاتی هستند که در کتاب‌های آموزش معاملاتی می‌خوانیم یا از متخصصان این حوزه می‌شنویم؛ اما بیایید یک لحظه به این موضوع بیندیشیم:

اگر همه معامله‌گران به دنبال خرید سهام در یک بازه قیمتی مشخص باشند، آنگاه چه کسی سهام خود را می‌فروشد؟ همه می‌دانیم که برای اینکه خریدی انجام شود، باید فروشی در کار باشد. اگر معامله‌گران سودآور و هوشمند به دنبال خرید در یک سطح حمایتی مشخص باشند، به احتمال زیاد دیگر معامله‌گران نیز به دنبال چنین معامله‌ای هستند. بنابراین معامله‌گران هوشمند باید به دنبال راهی برای ترغیب دیگر معامله‌گران برای قرارگیری در سوی دیگر معامله باشند.

کارگزاری حد ضرر را برای شما شکار نمی‌کند

اگر از کارگزاری استفاده می‌کنید چندان که باید و شاید نظام‌مند نیست، در یک کشور مشکوک واقع شده است که تغییرات قیمتی غیرمعمولی را تجربه می‌کند و اسپردهای قیمتی عجیبی را پیشنهاد می‌دهد؛ بنابراین اشتباه از جانب شماست و از روز اول کارگزاری اشتباهی را انتخاب کرده‌اید.

کارگزاری‌های قانونی بی‌شماری وجود دارند که نسبت به دیگر کارگزاری‌ها امن‌تر هستند. اغلب معامله‌گران بازار به‌خودی‌خود حساب کاربری خود را تباه می‌کنند و دیگر هیچ نیازی به مداخله کارگزاری و انجام فعالیت‌های غیرقانونی نخواهد بود. اگر همچنان دچار شک و دودلی هستید، کارگزاری را انتخاب کنید که اسپرد ثابتی را در نظر می‌گیرد. اگر مدام شکایت‌هایی از معامله‌گران درباره شکار حد ضرر به گوش شما می‌رسد، باید بدانید که دو احتمال وجود دارد: یا آنها در ابتدای مسیر هستند و کار خود را به‌تازگی آغاز کرده‌اند یا به‌هیچ عنوان با سازوکار بازار آشنا نیستند.

حد ضررهای ذهنی راه‌حل مناسبی برای اجتناب از شکار حد ضرر نیست

اگر در جست‌وجوی راهی برای جلوگیری از گرفتار شدن هستید، باید بدانید که استفاده از حد ضررهای ذهنی یکی از پنج راهکار برتری است که در این حوزه پیشنهاد می‌شود. اما لطفا تنها به این دلیل که فکر می‌کنید این کار شما را از گرفتار شدن در شکار حد ضرر نجات می‌دهد، به این گزینه روی نیاورید. درواقع استفاده از حد ضررهای تخمینی و ذهنی بر حد ضررهای ثابت و از‌پیش‌تعیین‌شده برتری ندارند.
معامله‌گران باهوش چطور شما را به بازی می‌گیرند؟

۱. تله خرسی و گاوی

این تله‌ها معامله‌گران را در مسیر اشتباهی هدایت می‌کنند. این راه یکی از ساده‌ترین راهکارهای موجود هستند و شما پیش از این نیز بدون آنکه از این موضوع آگاه باشید، متوجه این موضوع شده‌اید. فرض کنیم می‌خواهید پیش از آنکه قیمت‌ها مجددا به خطر حمایتی بازگردند، خریدی را انجام دهید. در اکثر موارد شما شاهد تجاوز قیمت‌ها از این سطح هستید و این‌طور به نظر می‌رسد که سطح حمایتی دیگر به کار خود ادامه نمی‌دهد و قیمت از این بازه پایین‌تر رفته است.

این سناریو برای معامله‌گران باهوش بسیار ایده‌آل است. نخست آنکه معامله‌گرانی که عجولانه حجم قابل‌توجهی از سهام را در بازه‌ای بالاتر از خط حمایت خریداری کرده‌اند و اکنون شاهد کاهش قیمت‌ها و نزدیک شدن آنها به حد ضرر خود هستند، به دنبال فروش خواهند بود. دومین اتفاقی که روی می‌دهد، این است که معامله‌گرانی که صبورانه مدت‌ها در انتظار افزایش قیمت‌ها بوده‌اند نیز به دنبال فرصتی برای فروش خواهند بود. در این حالت بیشتر معامله‌گران حاضر در بازار با خوشحالی در حال فروش دارایی خود به معامله‌گران سودآوری هستند که از خرید خود با این قیمت‌های مناسب بسیار خوشنودند.

به دلیل تقاضای بالا از سوی معامله‌گرانی سودآور قیمت‌ها به روند افزایشی خود ادامه می‌دهند و حد ضرر معامله‌گرانی را که به دلیل مشاهده یک سقوط تقلبی دارایی خود را فروخته‌اند، شکار می‌کنند. به‌این‌ترتیب روند گاوی با سرعت به مسیر خود ادامه می‌دهد. معامله‌گرانی که به سود رسیده‌اند افراد باهوش حاضر در بازار هستند. معامله‌گرانی که با شکست روبه‌رو شده‌اند نیز تصور می‌کنند ایده اولیه خرید در سطح حمایتی درست بوده است و فکر می‌کنند معامله‌ای که از آن خارج شده‌اند، چندان هم بد نبوده و تنها کمی تغییرات عجیب و بی‌نظم در قیمت‌ها روی داده‌است. آنها تصور می‌کنند که دفعه بعدی همین استراتژی آنها را به موفقیت می‌رساند. البته درست است دفعه بعدی نیز این کار جواب می‌دهد اما نه برای آنها…

شکار حد ضرر

۲. تحریک ترس و طمع معامله‌گران

رفتار قیمت یکی دیگر از تله‌های بزرگ است و درست مانند تله خرسی و گاوی عمل می‌کند. اما این تله به شکل دیگری روی نمودار نمایش داده می‌شود و به همین دلیل بد نیست که جداگانه به آن اشاره کنیم.

فرض کنیم قیمت در حال حاضر روی ۱۱۰ است و در حال سقوط به سطح حمایتی ۱۰۰ است. در این حالت شما و ۹۰ درصد معامله‌گران به دنبال خرید دارایی‌هایی جدیدی خواهید بود. در اکثر موارد در حوالی سطح حمایتی با واکنش‌هایی روبه‌رو می‌شوید. زمانی‌که قیمت به ۱۰۲ می‌رسد و سپس تنها چند پیپ افزایش پیدا می‌کند، معامله‌گران عجول و تازه‌کار به وحشت می‌افتند و تصور می‌کنند که قیمت‌ها سطح حمایتی جدیدی پیدا کرده‌است و بدون آنها روند صعودی را از سر می‌گیرد. همه ما معامله‌گران عده‌ای طمع‌کار هستیم که از مشاهده اینکه قیمت‌ها از سفارش ما عبور کرده‌اند، متنفریم. اما معامله‌گران سودآور و باهوش به این نکته واقف هستند و از آن به نفع خود استفاده می‌کنند. به این ترتیب معامله‌گران تازه‌کار تحریک می‌شوند و حتی با وجود اینکه قیمت‌ها به خط حمایتی نرسیده است نیز معامله درازمدتی را آغاز می‌کنند.

معامله‌گران باهوش با ایجاد ترس در معامله‌گرانی که در جایگاه خرید هستند، می‌توانند قمیت‌ها را از آنچه هست نیز بیشتر به پایین سوق دهند و در ادامه دارایی آنها را خریداری کنند، چراکه تصور می‌کنند قیمت‌ها به روند نزولی خود ادامه می‌دهد. نتیجه شباهت زیادی به تله خرسی دارد. تنها تفاوت موجود در شیوه تحریک معامله‌گران و ایجاد ترس از‌دست‌دادن در آنهاست.

چگونه خام نشویم و معامله را سوخته تصور نکنیم؟

در این بخش دو مثال را بررسی می‌کنیم که نشان می‌دهد چگونه معامله‌گران گمراه می‌شوند و روند قیمت‌ها را اشتباه تخمین می‌زنند. اگر قادر به درک روانشناسی و تفکرات نهفته در واری این تغییرات باشید، به احتمال زیاد محرک این تعییرات را نیز شناسایی می‌کنید و به‌مراتب بهتر از گذشته به دلیل این رفتارها پی می‌برید.

نکاتی برای جلوگیری از قربانی شدن در شکار حد ضرر:

 • حد ضرر واضحی را برای معالمات خود در نظر نگیرید. عددهای بزرگ و رند انتخاب بسیار بدی برای تعیین سطح حمایت و مقاومت هستند.
 • تحقیقات نشان می‌دهد که نرخ‌های مبادلاتی پس از عبور از یک عدد رند سریع‌تر تغییر می‌کنند. بر این اساس تعیین سفارش حد ضرر، این روند را گسترش می‌دهد.
 • تعیین سفارش حد ضرر غالبا در نزدیکی نرخی است که به ۰۰ ختم می‌شود.
 • به نرخ اسپرد خود چند پیپ اضافه کنید و یک آستانه برای حد ضرر در نظر بگیرید.
 • هر اندازه مردم بیشتر درباره یک حد ضرر معین صحبت کنند، کسب سود از آن دشوارتر است.
 • ستونی را به برنامه معاملاتی خود اضافه کرده و روند تغییرات قیمت را برخلاف برنامه خود دنبال کنید. این راه بسیار خوبی است برای مشاهده اینکه آیا زودتر از
 • موعد وارد معامله شده یا حد ضرر را بیش از حد محتاطانه انتخاب کرده‌اید.
 • به طرز فکر متداول در معامله‌گران پی ببرید. معمولا خیلی ساده متوجه می‌شوید که آنها از مشاهده نمودار پیش روی خود به چه نتیجه‌ای می‌رسند و چه کاری را
 • در برنامه خود قرار می‌دهند. شما باید در خلاف جهت آنها حرکت کنید.
 • در معاملات خود به‌عنوان فیلتر از محدوده‌ای برای تایید کمک بگیرید.
 • اگر معامله‌ای بیش از آنچه باید، خوب به نظر می‌رسد، فریب ظاهر آن را نخورید.

منبع: tradeciety.com

ارسال دیدگاه