دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

استعمارگران عصر جدید در دنیای کریپتو؛ Botnet Mining چیست؟

استعمار همیشه وجود داشته و الان هم در قالب‌های جدیدتری وجود دارد. مثلا شرکت‌های بزرگی که کارگران خود را استعمار کرده و در قبال دستمزد ناچیز ساعت‌ها از آنها کار می‌کشند. معدنچی‌ها همیشه نمونه‌ای از افرادی بودند که مورد استعمار واقع می‌شدند. در گذشته آنها را برای کار در معادن خطرناک برای بدست آوردن طلا و سایر سنگ‌های با ارزش به کار می‌گماشتند. اما اکنون زمانه فرق کرده و روش‌های استعمار نیز جدید شده‌اند.

 

همه کسانی که در دنیای ارزهای دیجیتال (کریپتو) فعالیت می‌کنند می‌دانند که روشی برای بدست آوردن کریپتوها به صورت رایگان وجود دارد که به آن Mining گفته می‌شود. در واقع شما از قدرت سخت افزاری کامپیوترتان برای حل مسائل موجود در شبکه ارز دیجیتال مدنظر استفاده می‌کنید و در عوض به عنوان پاداش درصدی از آن ارز را دریافت خواهید کرد. البته برای این کار باید دارای کامپیوتری با قدرت سخت افزاری بسیار بالا باشید تا این کار به صرفه باشد. در غیر این صورت جز ضرر چیزی برای شما نخواهد داشت. چون در اثر کار مداوم کامپیوتر شما هم استهلاک سخت افزار بالا می‌رود و هم هزینه برق نیز به آن اضافه خواهد شد.

 

از این رو دستگاه‌هایی تخصصی بوجود آمده‌اند که مستقیما جهت عملیات استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها ASIC Miner نام دارند و قدرت بسیار بالای پردازش و مصرف بهینه انرژی را به شما ارائه خواهند داد. البته قیمت کمی‌ هم ندارند و باید هزینه زیادی برای آن‌ها بپردازید.

 

اما بیایید به این قضیه فکر کنیم که اگر انسان شروری باشیم و نخواهیم بدون پرداختن حتی یک ریال سودهای هنگفتی از طریق استخراج کریپتو بدست بیاوریم باید چکار کنیم؟ جواب ساده است: بقیه را استعمار کنید!

بله درست خوانده‌اید؛ باید بقیه را استعمار کنید. البته نه خود انسان‌ها را. بلکه کامپیوترهای آنها را مثل یک برده مطیع و حرف گوش کن به اختیار خود در آورید و از آنها کار بکشید.

 

اینجاست که به مفهومی به نام Botnet Mining می‌رسیم. فرض کنید که من یک هکر بسیار حرفه‌ای هستم و با استفاده از علم برنامه نویسی و سو استفاده از آسیب پذیری‌های موجود، بتوانم بدافزاری (ویروس، کرم، تروجان و …) را وارد کامپیوتر شما کنم. در این حالت یک راه مخفی برای خودم در کامپیوتر شما باز کرده و کنترل آن را بدست می‌گیرم. حالا هر عملیات خلافکارانه‌ای که بخواهم می‌توانم با استفاده از دستگاه شما انجام بدهم.

اکنون فرض کنید که علاوه بر دستگاه شما بتوانم شعاع حمله خود را بیشتر کرده و دستگاه‌های خیلی زیادی (مثلا ۵۰۰۰۰۰ کامپیوتر) را آلوده کنم. در این حالت من کنترل لشکری ۵۰۰ هزار کامپیوتری را در اختیار دارم و می‌توانم به آنها دستور بدهم تا هر کاری بکنند.

 

خب بهترین کار ممکن این است که به فکر پر کردن جیب خودم باشم. بنابراین برنامه‌های مخصوص استخراج ارزهای دیجیتال را به صورت مخفیانه و بدور از چشم شما روی کامپیوترتان نصب کرده و شروع به استخراج می‌کنم. توان پردازشی که حاصل از فعالیت ۵۰۰ هزار کامپیوتر باشد رقمی سرسام آور خواهد بود و می‌تواند به سرعت من را پولدار کند. البته قضیه زمانی بدتر می‌شود که بدانید فقط کامپیوترهای خانگی نیستند که به این بدافزارها آلوده می‌شوند. سرورها، گوشی موبایل شما و حتی لوازم خانگی که به اینترنت متصل می‌شوند نیز قربانی این بات نت‌ها هستند.

 

این کل قضیه Botnet Mining است و به زبان ساده عملی خلافکارانه است که در طی آن با آلوده کردن کامپیوترهای دیگران بتوانید به صورت غیر قانونی از توان پردازشی آنها استفاده کرده و در جهت استخراج ارزهای دیجیتال به کار گیرید.

 

بات نت Smominru

این بات نت در ماه می سال ۲۰۱۷ شروع به کار کرد و توانست تا اوایل فوریه سال ۲۰۱۸ حدودا ۵۲۶۰۰۰ کامپیوتر را آلوده کند. این کامیپوترها که اغلب سرورهای قدرتمندی نیز بودند، مجبور به استخراج ۹۰۰۰ عدد مونرو (Monero) شده‌اند. برآورد شده است که هکرها چیزی در حدود ۳.۶ میلیون دلار از این راه به جیب زده‌اند. این عملیات به قدری مخفیانه بوده که حتی صاحبان کامپیوترهای آلوده شده متوجه آن هم نشده‌اند.

 

شرکت امینی ProofPoint از استخر* استخراج مشهور مونرو که MineXMR نام دارد درخواست کرد تا آدرس‌هایی که به این بات نت لینک شده‌اند را مسدود کند. گرچه این کار باعث شد تا یک سوم این بات نت از کار بیفتد اما هکرها با ثبت دامین‌های جدید و ارسال دستورات لازم به کامپیوترهای قربانی، دوباره عملیات استخراج را از سر گرفتند.

 

همچنان بات نت‌های بزرگی در سراسر دنیا مشغول فعالیت هستند و از کامپیوترهای ما برای کسب سود خود استفاده می‌کنند. بهترین کار برای جلوگیری از آلوده شدن به این بات نت‌ها، بالا بردن سطح دانش در حوزه امنیت کامپیوتر و بروز رسانی مداوم نرم افزارها و سیستم عامل دستگاه‌تان می‌باشد.

(پایان مطلب)

 

توضیحاتی در رابطه با استخر استخراج (Mining Pool): استخر استخراج از مجموعه‌ای از ماینرها یا استخراج‌ کنندگان تشکیل شده است که منابع رایانه‌ای خود را برای استخراج ارزهای دیجیتال با هم به اشتراک می‌گذارند. با افزایش سختی استخراج ارزهای دیجیتال، قدرت مورد نیاز برای پردازش هم افزایش می‌یابد. این افزایش قدرت نیازمند منابع مالی زیادی است که برای یک استخراج‌ کننده خیلی زیاد است و منجر به افزایش هزینه‌های انرژی و نیاز به سخت افزارهای خاص می‌شود. بنابراین ماینرها در کنار هم جمع می‌شوند تا میزان هزینه‌های استخراج را کاهش دهند.

ارسال دیدگاه