دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

معامله به سبک تک تیراندازها

در بازار با دو نوع تریدر روبرو هستیم؛ تک تیراندازها و مسلسل چی ها!

بگذارید از همین الان تکلیف را روشن کنیم. اگر جزو دسته تک تیراندازها هستید که بسیار هم عالیست. اما اگر جزو دسته مسلسل چی ها هستید، باید در مورد روش معاملاتی تان مقداری فکر کنید.

تک تیراندازها دارای خصوصیات منحصر به فردی هستند:

  • صبر زیادی دارند.
  • در کار با سلاح شان استاد هستند.
  • توانایی کنترل ذهن و بدن شان برای مدت زمان طولانی و در شرایط پر استرس را دارا می باشند.

ما هم میتوانیم این خصوصیات را در شیوه معاملاتی خود اعمال کنیم. در بازار شما نیاز به یک استراتژی برای معامله کردن دارید. سپس باید در آن به درجه استادی برسید. حالا باید همه این موارد را به درستی و با نظم خاصی انجام دهید و بر ذهن تان کنترل داشته باشید. پس از اینکه این مراحل را بگذارنید، دیگه معامله کردن پر استرس نخواهد بود.

تریدرهایی که پوزیشن های معاملاتی خود را آگاهانه انتخاب میکنند، در واقع مشابه یه تک تیرانداز عمل کرده و در بلند مدت موفق هستند. اما در مقابل تریدرهایی را داریم که مثل مسلسل چی ها عمل میکنند. تعداد تریدهایشان بسیار زیاد است و به هر هدفی شلیک میکنند. این تریدرها به زودی سرمایه شان به اتمام میرسد و در نبرد با بازار شکست میخورند.

اما چگونه باید مثل یک تک تیرانداز در بازار عمل کنیم؟

۱- قبول کنید که در معامله، “کمتر به معنای بیشتر است”!

شاید مقداری گیج شده باشید. اما در بازار هرچقدر بتوانید کمتر معامله کنید، بیشتر نصیب تان خواهد شد. این جمله در همه شرایط صدق میکند. تحلیل کمتر، ترید کمتر، اندیکاتورهای کمتر و … همگی به موفقیت شما کمک میکنند. چون هرچقدر عوامل دخیل در معاملات شما بیشتر باشند، احتمالات نیز بیشتر خواهند بود و شما گیج تر خواهید شد.

تریدرهای کم تجربه دقیقا مثل مسلسل چی ها هستند و به هر چیزی که در بازار میبینند شلیک میکنند تا بتوانند سودی بدست بیاورند. این کار باعث میشود تا پوزیشن های اشتباه زیادی بگیرند و سرمایه شان زودتر به اتمام برسد.

بنابراین در بازار “کمتر به معنای بیشتر است”. این را به خاطر بسپارید!

دقیقا مثل یک تک تیرانداز منتظر باشید تا هدف تان خودش را نشان دهد. برای این کار نیاز به تمرین و ممارست دارید تا صبر خود را از دست ندهید. به همین منظور باید به تایم های بالاتر بروید و به دنبال شکار اهداف در آن تایم فریم ها باشید. تایم فریم روزانه یکی از بهترین هاست.

۲- تایم فریم های بالاتر

در بالا اشاره کردیم که تایم فریم روزانه محل مناسبی است تا خودتان را به عنوان یک تریدر تک تیرانداز پرورش دهید. شاید بپرسید چرا؟ ساده است. چون این تایم فریم موقعیت هایی با بیشترین ارزش و بیشترین احتمالات را در مقایسه با تایم فریم های پایین تر به ما نشان میدهد. تایم فریم هفتگی هم دقیق است اما موقعیت های کافی را در طی یک ماه به ما نخواهد داد. پس تایم فریم روزانه بهتر است.

۳- صبر

این بارزترین خصوصیت یک تریدر تک تیرانداز است. این خصوصیت به شکلی جادویی برای شما عمل خواهد کرد. تریدرهای تازه کار همه چیز دارند به جز صبر. آنها توانایی تحلیل های خوب و سرمایه گذاری را دارند اما صبر را نه! تریدرهای تازه کار سعی میکنند به سرعت وارد پوزیشنی شوند که هنوز سیگنال موثقی نداده است و همین باعث میشود که در تله های بازار گرفتار شوند.

پس همیشه منتظر زمان دقیق چکاندن ماشه سلاح خود در بازار باشید!

۴- استاد شدن در استراتژی

تک تیراندازهای سال ها وقت صرف میکنند تا مهارت تیراندازی خود را افزایش دهند. آنها میدانند که هدف شان چه خصوصیاتی دارد و در هنگام شلیک کوچکترین تردیدی نخواهند داشت. شما نیز باید به همین شکل تلاش کنید تا در استراتژی تان که در واقع سلاح شما در بازار می باشد استاد شوید. باید دقیقا بدانید که وقتی به چارت مورد نظرتان نگاه میکنید به دنبال چه هستید.

همچنان تمرین و تمرین و تمرین کنید تا در استراتژی تان به درجه استادی برسید. چرا که اگر استاد روش تان نشوید، شانسی برای تبدیل شدن به یک تریدر تک تیرانداز نخواهید داشت. فقط یادتان باشد که این پروسه نیاز به صرف زمان دارد و زود به نتیجه نخواهید رسید.

در پایان باید بگوییم که معامله به سبک تک تیراندازها نیاز به اعتماد به نفس و نظم دارد. هرچه بیشتر به سبک تک تیراندازها ترید کنید، اعتماد به نفس و نظم شما نیز افزایش خواهد یافت. این دقیقا مرحله ای است که بیشتر تریدها موفق به انجام این کار نمیشوند. چرا که هنوز به قدرت صبر و نظم پی نبرده اند.

شاید ترید کردن به سبک مسلسل چی ها راحت تر به نظر برسد. چون شما فکر میکنید اوضاع را در کنترل خودتان دارید. مسئله اصلی اینجاست که شما میخواهید سعی کنید که بازار را کنترل کنید اما هرچه بیشتر این کار را میکنید، این بازار است که شما را کنترل خواهد کرد. پس تنها کاری که از دست تان بر می آید این است که خودتان را کنترل کرده و مانند یک تک تیرانداز ترید کنید.

منبع

[teleShare]

 

دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه