دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

درس های معامله گری از برادران وینکلواس: آینده نگری و سرمایه گذاری صحیح!

نمیدانیم که فیلم سینمایی “شبکه اجتماعی” اثر دیوید فینچر را دیده اید یا خیر. اما داستان این فیلم در مورد شخصیت “مارک زاکربرگ” موسس شرکت بزرگ فیسبوک (با ارزش بیش ۴۹۸ میلیارد دلار در حال حاضر) می باشد. البته قصد نداریم در مورد فیسبوک و زندگینامه زاکربرگ صحبت کنیم. اما در این فیلم دو برادر دوقلو به نام های “کامرون وینکلواس” و “تایلر وینکلواس” حضور دارند. آنها شکایتی علیه زاکربرگ تنظیم کردند تا بتوانند به دلیل دزدی ایده فیسبوک از وی غرامت بگیرند و در پایان نیز دادگاه، زاکربرگ را مقصر شناخته و محکوم به پرداخت مبلغی ۶۵ میلیون دلار به برادران وینکلواس میکند.

 

تا اینجای کار این داستان ارتباطی به معامله گری نداشت اما از اینجا به بعد قضیه جالب می شود.

 

مسلما اگر خیلی از ماها جای کامرون و تایلر بودیم با این ثروت عظیم تا آخر عمر در سواحل اسپانیا مشغول خوشگذرانی میشدیم. اما این دو برادر تصمیم گرفتند که از سرمایه عظیم خود به شکل بهتری استفاده کنند. از آنجایی که این دو به حوزه تکنولوژی علاقه بسیاری داشتند، سراغ سرمایه گذاری روی CryptoCurrency یا همان ارزهای رمزنگاری شده رفتند.

 

در آن زمان در بین این ارزها تنها بیت کوین شناخته شده بود و مثل الان انواع و اقسام ارزهای رمزنگاری شده مثل اتریوم، لایت کوین و … شناخته شده نبودند.

 

این دو برادر تصمیم گرفتند که مبلغ ۱۱ میلیون دلار از ۶۵ میلیون دلار خود را روی بیت کوین سرمایه گذاری کنند. در زمان سرمایه گذاری آنها هر بیت کوین فقط و فقط ۱۲۰ دلار قیمت داشت. اما وینکلواس ها میدانستند که این ارز آینده بازارهای مالی خواهد بود. آنها چند سالی صبر کردند تا ناگهان بیت کوین حرکت افزایشی و سرسام آور خود را شروع کرد و در حال حاضر (۵ دسامبر ۲۰۱۷) قیمت هر بیت کوین به ۱۱۸۰۰ دلار دست پیدا کرده است. جالب است بدانید که آنها حتی یک بیت کوین خود را نیز نفروخته اند و همه آنها را حفظ کرده اند.

با یک عملیات ساده ریاضی متوجه میشویم که با سرمایه گذاری ۱۱ میلیون دلاری وینکلواس ها روی بیت کوین در قیمت ۱۲۰ دلار، آنها توانسته اند در حدود ۹۱۶۶۶ عدد بیت کوین را بخرند و حالا با ضرب کردن ۹۱۶۶۶ بیت کوین در قیمت فعلی که ۱۱۸۰۰ دلار می باشد خواهیم دید که ثروت آنها چیزی حدود ۱.۰۸ میلیارد دلار است و تبدیل به اولین میلیاردرهای بیت کوین شده اند.

اما حالا ما از این داستان چه درس هایی برای معامله گری میگیریم؟ در ادامه خواهیم دید…

۱- آینده نگری

شما باید روی چیزهایی سرمایه گذاری کنید که آینده خوبی برای آنها پیشبینی می شود. مسلما جهان هر روز بیشتر و بیشتر به سمت تکنولوژی های جدید قدم بر میدارد و کاملا مشخص است که بشر تا ابد نمیخواهد از پول های رایج که مشکلات بسیاری دارند استفاده کند. چون اگر چنین بود دیگر تلاشی برای اختراع یک فناوری پرداخت پول مثل NFC نمی شد. پس سرمایه گذاری روی بیت کوین حرکت بسیار هوشمندانه ای بود که این دو برادر انجام دادند.

نکته: تنها یکی از کاربردهای تکنولوژی Near Field Communication (ارتباط میدان نزدیک) یا همان NFC به پرداخت پول مرتبط میباشد و کاربردهای دیگری نیز دارد.

۲- مدیریت سرمایه

حرکت هوشمندانه بعدی این دو برادر این بود که تنها مبلغی در حدود ۱۷% از کل ثروت خود را روی بیت کوین سرمایه گذاری کردند و این یعنی مدیریت سرمایه. چون آنها می توانستند در اقدامی غیر عاقلانه کل سرمایه یا درصد زیادی از آن را روی بیت کوین ریسک کنند اما این کار را نکردند. مسلما ۱۱ میلیون دلار مقداری بوده که آنها توانایی از دست دادنش را داشته اند.

۳- صبر و تحمل

خیلی ها دوست دارند هرچه سریع تر شیرینی حاصل از سرمایه گذاریشان را بچشند. اما خیلی مواقع میبینند که اگر زمان بیشتری صبر کرده بودند، اتفاقات بهتری می افتاد. برادران وینکلواس سال ۲۰۱۳ این سرمایه گذاری را انجام دادند و حدود ۴ سال صبر کردند. الان میبینند که صبرشان ارزشش را داشته است. پس شما هم زمانی که معامله ای را انجام میدهید، به سرعت سود حاصله را برداشت نکنید و مدتی به آن معامله زمان بدهید تا سود بیشتری به شما بدهد. البته و صد البته باید طبق قوانین استراتژی معاملاتی خود این کار را انجام دهید!

تهیه و ارائه توسط وبسایت طلاچارت (www.TalaChart.ir)

دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه