طلاچارت
طلاچارت

نکاتی برای ترید روی سطوح افقی و مورب

tips-for-trading-based-on-horizontal-and-diagonal-levels
ب

زمانی که بر اساس شکست سطوح در بازار ترید میکنید، دانستن نکاتی در مورد سطوح افقی (همان حمایت ها و مقاومت ها کلاسیک) و سطوح مورب (خطوط روند) می تواند بسیار مفید باشد. به شخصه سطوح افقی حمایت/مقاومت را به خطوط روند ترجیح میدهم چرا که بسیار واضح تر هستند اگرچه ترفندها و نکاتی وجود دارند که ترید کردن بر اساس شکست خطوط روند را نیز موثرتر می کنند. برای دانستن این نکات با طلاچارت همراه باشید…

 

دو راه برای ترید کردن پس از شکست وجود دارد. چه بعد از شکست و چه بعد از پولبک به سطح مورد نظر. بیایید نگاهی به شکست ها بیندازیم. ابتدا شکست سطوح حمایت و مقاومت افقی و سپس شکست خطوط روند.

در تصویر اول میبینید که قیمت سطح مقاومتی را شکسته و در مثال دوم مشاهده می کنید که پولبک به خط روند انجام شده است. البته این بدان معنا نیست که قیمت بیشتر به خطوط روند پولبک می کند و به سطوح افقی پولبکی نخواهد کرد. اما چیزی که میدانم این است که پولبک به سطوح افقی را می توان راحت تر از پولبک به خطوط روند ترید کرد. علاوه بر این باید بدانید که زمانی که ما پولبک به یک خط روند را ترید میکنیم، این احتمال وجود دارد که پولبک به خط روند به بخشی از یک الگوی قیمتی دیگر تبدیل شود و این مشکل ساز خواهد بود.

 

 

همانطور که در تصویر بالا میبینید، الگوی مثلث متقارن (خطوط آبی) پس از شکست ضلع بالایی تبدیل به الگوی مستطیل شد (خطوط صورتی) و سپس یک الگوی سر و شانه معکوس نیز مشاهده می شود که خط گردنش منطبق با ضلع بالای الگوی مستطیل است.

 

توضیح طلاچارت: از لحاظ ظاهری الگوی سر و شانه مورد تایید است اما این الگو به دلیل ماهیت برگشتی که دارد ترجیحا باید بعد از یک حرکت نزولی تشکیل شود.

 

الگوهای قیمتی که سطح تریگر آنها به صورت افقی باشد، معمولا به الگوی دیگری تغییر شکل نمیدهند که این مزیت بزرگی است. همچنین حد ضرر پوزیشن های ما نیز در این شرایط بهتر محافظت می شوند چرا که قیمت پولبک خود را به همان سطحی که شکسته است انجام می دهد و معمولا نفوذ بیشتری نمی کند.

 

توضیح طلاچارت: البته گاهی اوقات قیمت پس از پولبک نفوذ بیشتری انجام می دهد که دلیل آن نیز دستیابی به نقاط تصمیم گیری می باشد که این مبحث مربوط به سطوح پیشرفته تر تحلیل تکنیکال می باشد.

 

علاوه بر این تشخیص نامعتبر شدن شکست سطوح افقی ساده تر می باشد. اگر قیمت به داخل ناحیه شکسته شده برگشت، شکست مدنظر ما نامعتبر شده است. اما تشخیص این مورد در خطوط روند بسیار سخت تر خواهد بود.

 

بسیار خب؛ حالا چگونه میتوانیم خودمان را از بروز این خطاها نجات دهیم؟ با استفاده از یک ترفند ساده!

کافیست صبر کنید تا یکی از نقاط سقف/کف مهم (مثل آخرین نقطه ای که خط روند یا الگوی قیمتی خود را از طریق آن رسم کرده ایم) شکسته شود.

 

در تصویر قبلی دقیقا خط مقاومت صورتی رنگ مدنظر ماست.

در ادامه مثال های بیشتری را خواهیم دید.

در مثال بالا، شکست خط روند با شکست آخرین سقف همزمان شده است که با همراهی سایر فاکتورها یک موقعیت ترید خوب را بوجود آورده اند.

در تصویر بالا مشاهده می کنید که قیمت بعد از شکست خط روند، در شکست آخرین کف موجود ناتوان بوده است و پس از مقداری بازگشت به سمت بالا، در نهایت کف مدنظر را شکسته و به درستی در جهت مورد انتظار حرکت کرده است.

 

نهایتا در مثال سوم میبینیم که قیمت دو تلاش نافرجام برای شکست خط روند داشته است که تلاش دوم باعث تغییر شکل الگو از مثلث متقارن به مثلث صعودی شده است. در نهایت قیمت مقاومت افقی مثلث را شکست (بسته شدن کندل در بالای سطح مهم است!) و به سطح شکسته شده پولبک کرد و در ادامه حرکت قدرتمندی به سمت بالا انجام شد.

 

بنابراین چه قیمت خط روند و آخرین سقف/کف موجود را بشکند و چه خط روند شکسته شود و در شکست آخرین سقف/کف موجود ناکام بماند، بالاخره یک سطح افقی مناسبی شکل خواهد گرفت که از کیفیت بسیار بالایی برای ترید کردن برخورد می باشد.

 

و در پایان توجه شما را به مثالی از بازار سکه آتی در سررسید تحویل اسفند ۹۶ جلب میکنیم.

منبع :
Tradeciety.com

اگر تازه کار هستید و می‌خواهید به خوبی مباحث پایه‌ای تحلیل تکنیکال را بیاموزید می‌توانید در دوره تحلیل تکنیکال طلاچارت شرکت کنید. در صورتی که با اصول تحلیل تکنیکال آشنا هستید اما به دنبال روشی قدرتمند و ساده برای انجام معاملات خود می‌گردید، دوره استراتژی پرایس اکشن طلاچارت مناسب شماست.

 

 

 

طلاچارت

ارسال دیدگاه

درباره ما

منابع آنلاین در مورد تحلیل تکنیکال که در وب فارسی وجود دارند به شدت قدیمی هستند و بیشتر آنها مدت هاست که بروزرسانی نشده اند. با توجه به همین نکته سعی کردیم که در طلاچارت با استفاده از منابع انگلیسی زبان که دائما در حال بروزرسانی می باشند، منبعی مفید از مطالب جدید علم تحلیل تکنیکال که فراخور زمان حال هستند را گردآوری کنیم. چون همزمان که سایر علوم در حال پیشرفت می باشند، بازارهای مالی نیز از این قضیه مستثنی نبوده و دائما در حال تغییر هستند تا بتوانند هرچه بیشتر پویایی خود را حفظ کرده و افرادی که مجهز به اطلاعات بروزتر می باشند را پرسودتر کنند.

اپلیکیشن همراه طلاچارت

طلاچارت

با نصب اپلیکیشن اندروید طلاچارت به مطالب آموزشی و تحلیل سریعتر دسترسی داشته باشید.