دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

عرضه و تقاضا؛ چیز دیگری مهم نیست؟

این مطلب نوشته‌ای از “سم سیدن” یکی از تریدرهای مشهور دنیاست که در رابطه با اهمیت نواحی عرضه و تقاضا در بازار می‌باشد. خواندن آن را به همه شما همراهان گرامی طلاچارت توصیه می‌کنیم. با ما همراه باشید…

چالشی که من سال‌ها با تدریس روش‌های متداول معامله‌گری داشته‌ام دقیقا در بنیان این روش‌هاست. در این روش‌ها همیشه تمام تمرکز روی چارت، حجم معاملات و تعدادی اندیکاتور است. کتاب‌هایی وجود دارند که منحصرا در مورد کندل استیک‌ها و یا حجم معاملات توضیح داده‌اند. چرا که دانش متعارف افراد این است که کندل‌ها و حجم معاملات مهمترین بخش از تصمیم گیری در زمان انجام معاملات می‌باشند. اگر چند گام به عقب برگردیم و یک سوال اساسی از خودمان بپرسیم، فکر می‌کنم که بخش مهمی که نادیده گرفته شده است را خواهیم یافت. و آن سوالی که باید از خود بپرسید این است:

 

چه چیزی باعث حرکت و تغییر مسیر قیمت می‌شود؟

هدف این است که شما یک استراتژی قانونمند داشته باشید که با دقت بالا به شما بگوید که قیمت کجا برمی‌گردد و به کجا خواهد رفت. بسیار خب، چه چیزی داینامیک پشت حرکات و چرخش‌های قیمت را کنترل می‌کند؟ برای پاسخ به این سوال باید روی چیزی تمرکز کنیم که تا به حال در آموزش‌های متداول معامله‌گری هرگز به آن اشاره‌ای نشده است. آن موضوع چیست؟

 

سفارشات واقعی خرید و فروش!

قیمت در سطوحی که عرضه و تقاضا در حالت تعادل قرار ندارند، تغییر جهت می‌دهد. این حرکت تا جایی ادامه پیدا می‌کند که قیمت به سطحی برسد که مجددا عدم تعادل قابل توجهی بین عرضه و تقاضا وجود دارد. حالا یک سوال دیگر؛ یک ناحیه عدم تعادل بین عرضه و تقاضا که باعث چرخش قیمت شده است در چارت چه شکلی دارد؟ خیلی‌ها در جواب به این سوال سریعا شروع به صحبت‌ در مورد الگوهای کندلی و یا حجم معاملات و اندیکاتورها می‌کنند. اکثر افراد به شما می‌گویند به سطوحی نگاه کنید که قیمت در گذشته از آنجا برگشته و حجم معاملات نیز بالاتر از میانگین بوده است.

 

به نظر من این همان جایی است که تمرکز از موضوع اصلی خارج می‌شود. به این سوال فکر کنید؛ در سطحی که عرضه و تقاضا تعادل ندارند و ناحیه‌ای با بیشترین احتمال برگشت قیمت را می‌سازند، آیا فعالیت‌های معاملاتی زیادی در جریان است یا خیلی کم؟ هر چقدر که دو نیروی مخالف نامتعادل‌تر باشند، نتیجه سریع‌تر و قابل پیشبینی‌تر خواهد بود. در بازار زمانی که عدم تعادل عرضه و تقاضا در یک سطح قیمتی بیشتر باشد، فعالیت‌های معاملاتی کمتری نیز انجام خواهد شد.

 

همین مواردی که گفته شد را روی چارت قیمت تصور کنید. فعالیت معاملاتی زیادی در ناحیه عدم تعادل عرضه و تقاضا وجود ندارد و همچنین حجم معاملات بالاتر از میانگین اخیر نیز در کار نیست. دقیقا بر خلاف چیزهایی که در آموزش‌های متداول گفته می‌شود!

 

برای روشن شدن اینکه در مورد چه چیزی دارم صحبت می‌کنم، به تصویر زیر نگاه کنید. به ناحیه رالی-بیس-دراپ که در گوشه بالا سمت چپ قرار دارد توجه کنید. ناحیه‌ای که با دایره در سمت راست مشخص شده است همانجایی است که باید پوزیشن فروش گرفت. در واقع در این قسمت ما به خریداران مبتدی که در ناحیه عرضه اقدام به خرید می‌کنند میفروشیم. دقیقا قبل از اینکه قیمت به احتمال بسیار زیادی ریزش کند.

 

باز هم به ناحیه مشخص شده با دایره دقت کنید. روش‌های متداول تحلیل تکنیکال می‌گویند که در این ناحیه نباید پوزیشن فروش بگیرید چرا که قیمت در یک روند صعودی قرار دارد و خبرهای [فاندامنتال] خوبی نیز وجود دارند. از نظر من اینجا دوباره تمرکز از روی موضوع اصلی کنار رفته است. تمام آن چیزی که اهمیت دارد این است که بازار به ناحیه عرضه رسیده است و تقاضای خیلی کمی وجود دارد.

 

نهایتا همانطور که انتظار داشتیم قیمت شروع به برگشت و ریزش کرده است و می‌توانستید به سادگی از آن در جهت کسب سود استفاده کنید. البته به شرط اینکه روی موضوع اصلی یعنی عرضه و تقاضا تمرکز کرده باشید!

تصویر از طلاچارت

 

نمونه دیگری را در بازار سکه نقدی ایران مشاهده کنید.

تصویر از طلاچارت

 

یکی دیگر از طرز فکرهای پیچیده‌ای که وجود دارد و باید آن را از مراحل تصمیم گیری معاملات‌تان حذف کنید، حجم معاملات است. همانطور که گفتیم، برگشت‌های بزرگ قیمت معمولا در سطوحی که فعالیت‌های معاملاتی زیادی انجام می‌شود رخ نمی‌دهند. زمانی که به دنبال این موارد [نواحی عرضه و تقاضا] روی چارت می‌گردید، روی ناحیه‌هایی که توسط تعداد زیادی کندل احاطه شده‌اند متمرکز نباشید. تمرکز شما باید روی ناحیه‌هایی باشد که دارای فضای خالی هستند. منظور از فضای خالی این است که قیمت به سرعت حرکت کرده باشد. این نشان دهنده یک عدم تعادل بزرگ بین عرضه و تقاضا است.

 

این مطلب حاصل تجربیات من از سال‌ها تعامل با جریان سفارشات بانک‌ها، موسسات و مدیران سرمایه بود.

حرکات قیمت در هر بازاری و در هر تایم فریمی به خاطر واکنش‌های نواحی عرضه و تقاضا هستند.

ما در دوره آموزشی استراتژی طلاچارت به طور کامل در رابطه با نواحی عرضه و تقاضا و مبحث جریان سفارشات بحث و تمرین می‌کنیم. وارد این دوره شده، با دقت تمرین کنید و تغییرات را به وضوح احساس کنید!

[maxbutton id=”6″ text=”ثبت نام در دوره آموزش آنلاین استراتژی” ]

ارسال دیدگاه