دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

اصطلاحات بورس اوراق بهادار

اصطلاحات مهم بازار بورس

بازار بورس یکی از بازارهای بسیار پر استرس اما شیرین است. افراد زیادی علاقه مند به فعالیت در بازار بورسی هستند اما پس از ورود به صفحه اصلی سایت بورس دچار سردرگمی می شوند. زیرا این صفحه پر از واژه هایی است که شاید برای اولین بار است که حتی با آن ها برخورد می کنند. با توجه به همین موضوع ما در این مقاله مهم ترین اصطلاحات بازار بورس را برای شما جمع آوری کرده ایم. اگر علاقه مند به بازار بورس هستید حتما تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

کد بورسی

یکی از مهم ترین شرایط لازم برای فعالیت در بورس دریافت کد بورس است. این کد شامل تعدادی حرف و عدد است که توسط کارگزاری های بورس صادر می شود. کد بورسی مانند کد ملی منحصر به فرد است و تنها یکبار صادر می شود.

 

صندوق سرمایه گذاری

یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری غیر مستقیم برای افرادی که زمان کافی برای برای فعالیت در بورس ندارند، سرمایه گذاری در صندوق است. صندوق سرمایه گذاری یک نهاد مالی است که سرمایه افراد مختلف را جمع کرده و متولیان صندوق را با توجه به دانشی که دارند آن را به شیوه های مختلف سرمایه گذاری می کنند و سود مشخصی را به صاحبان سرمایه می دهند.

 

قیمت بازار

به قیمت اوراق بهادار که در بازارهای مالی توسط خریداران و فروشندگان سهام داد و ستد می شود، قیمت بازار می گویند.

 

گواهی نامه نقل و انتقال سهام

برگه سهامی که سهامدار از طریق آن می تواند سهام خود را معامله کند گواهی نامه نقل و انتقال سهام می گویند.  این برگه توسط سیستم سپرده گذاری مرکزی برای سهامداران شرکت منتشر می شود.

 

اختیار معامله

قراردادی است که در آن بین خریدار و فروشنده که خریدار حق خرید یا فروش یک دارایی را در یک قیمت توافق شده و تا یک زمان مشخص از فروشنده خریداری می کند. همچنین خریدار برای در اختیار داشتن این حق تا زمان تعیین شده مبلغ معینی را می پردازد.

 

آربیتراژگر

در صورتی که یک کالا در بازارهای مختلف دارای قیمت یکسان نباشد ممکن است معامله گر اقدام به خرید آن کالا با قیمت پایین بکند و سپس همان کالا را در بازار دیگر با قیمت بالاتر بفروشد.

 

بازار آتی

بازار آتی نوعی از بازار است که خریداران و فروشندگان تعهد می کنند که اوراق بهادار یا کالایی را در آینده با قیمت مشخصی مبادله کنند. در بازار آتی بخشی از بهای معامله به عنوان تضمین وثیقه می شود.

 

حق تقدم

در برخی موارد ممکن است شرکت ها نسبت به افزایش سرمایه خود اقدام کنند، در این صورت سهامداران فعلی شرکت نسبت به افراد دیگر در خرید سهام دارای اولویت هستند. شرکتی که اقدام به افزایش سرمایه می کند به سهامداران خود نسبت به میزان سرمایه آن ها اوراقی را جهت خرید سهام اضافی منتشر شده ارسال می کند که به آن حق تقدم گفته می شود.

 

قرار داد آتی

در این نوع از قرار داد خریدار و فروشنده تحت نظارت سازمان بورس و با پرداخت وجه تضمین تعهد می کنند که در یک تاریخ مشخص و با قیمت تعیین شده کالای مشخصی را با یکدیگر مبادله کنند.

 

دوره معاملاتی

به فاصله بین روز آغاز معاملات قرارداد آتی سهام در بازار و آخرین روز معاملاتی که قرار داد آتی سهام در بازار مبادله می­شود را دوره معاملاتی می گویند.

 

حجم مبنا

به تعداد اوراق بهادار از یک نوع که هر روز باید مورد داد و ستد قرار بگیرد تا کل درصد تغییر آن روز، برای تعیین قیمت روز بعدی به عنوان ملاک باشد.

 

دامنه نوسان

به پایین ترین و بالاترین قیمتی که قیمت می توان در آن نوسان داشته باشد دامنه نوسان گفته می شود. دامنه نوسان در حال حاضر برای سهام عادی  مثبت و منفی پنج است.

 

عرضه اولیه

به نخستین عرضه اوراق بهادار شرکت  به عموم مردم، عرضه اولیه گفته می شود. جزئیات عرضه اولیه در امیدنامه به اطلاع سرمایه گذاران بالقوه می رسد.

 

کارگزار

کارگزار واسط بین سرمایه گذار و سازمان بورس هستند که وظیفه دارند اوراق بهادار را با کمترین یا بیشترین قیمت برای مشتریان خود بخرند و یا برای آن ها بفروشند. به عبارت ساده تر کارگزار نماینده فروشنده وخریدار است و به ازای هر معامله کارمزد دریافت می کند.

 

سفارش به قیمت باز

در این نوع از سفارش سرمایه گذار به کارگزار خود اعلام می کند که تعداد مشخصی از سهام شرکت را در سریع ترین زمان ممکن به قیمت بازار خریداری کند و یا بفروشد. سپس کارگزار سفارش را به صورت قیمت باز یعنی بدون قیمت در سامانه معاملاتی ثبت می کند و این سفارش با بهترین قیمت اجرا می شود.

 

سفارش به قیمت محدود

در این نوع سفارش قیمت خرید و فروش هنگام درخواست سفارش به کارگزار اطلاع داده می شود. اگر سفارش مشتری خرید باشد کارگزار تلاش می کند تا با قیمتی کمتر از قیمت تعیین شده سفارش را خریداری کند، در صورتی که سفارش فروش باشد کارگزار سعی خواهد کرد تا سفارش را با قیمتی بالاتر از قیمت تعیین شده و یا در بدترین شرایط برابر با آن بفروشد.

 

پرتفو

پرتفو طرحی برای حفظ ریسک متعادل سبد با ترکیب سهام های مختلف در سبد است. فعالان بازار بورس خرید تک سهامی را با توجه به نوسانات بازار توصیه نمی کنند و پرتفو را راه حلی مطمئن برای کاهش احتمال ضررهای احتمالی می دانند.

 

اساس نامه صندوق سرمایه گذاری

به منظور عملکرد قانونی صندوق ها برای هر صندوق مجموعه ای از ماده های قانونی مشخص شده است که توسط سازمان بورس و اوراق بهادار تایید شده است.

 

اوراق بهادار

اوراق بهادار ابزار مالی با قابلیت داد و ستداد است. اوراق بهادار می­ تواند شامل سهام عادی، سهام ممتاز حق تقدم، سهام جایزه، اوراق مشارکت، مشتقات، اختیار معامله، قرارداد آتی و صکوک باشد.

 

اوراق مشارکت

اوراق مشارکت آن دسته از اوراق هستند که به منظور تامین بخشی از منابع مالی برای مدت معین از طریق عرضه عمومی واگذار می‌گردد.

 

سود هر سهم

برای محاسبه سود هر سهم، کل سود در پایان سال مالی (البته بعد از کم کردن مالیات) بر تعداد سهام عرضه شده تقسیم می کنیم، عدد حاصل سود هر سهم است.

 

قیمت پایانی سهم

قیمت پایانی یک سهم قیمتی است که قیمت  معامله  سهم را در ابتدای روز بعد تعیین می کند.

 

بستن نماد

به توقف معاملات انواع اوراق بهادار  در طول دوره مشخص مطابق با دستور العمل مربوطه بستن نماد می گویند.

 

قیمت اسمی

به قیمت اولیه سهم در بازار قیمت اسمی گفته می شود.

 

نماد شرکت

برای این که سرمایه گذاران به راحتی بتوانند شرکت ها را شناسایی کنند و آن ها را راحت تر دسته بندی کنند به هر شرکت کدی داده می شود که به آن نماد شرکت گفته می شود. معمولا نماد شرکت شامل حرف اول گروه صنعتی آن به علاوه قسمتی از اسم شرکت است.

 

شاخص

به اعدادی که وضعیت بازار را دوره های قبل و جاری نشان می دهند شاخص می گویند. سرمایه گذاران باید قبل از سرمایه گذاری در بازارهای بورسی شاخص های بازار را به خوبی تحلیل و بررسی کنند. برخی از شاخص های مهم عبارتند از: شاخص مالی، شاخص کل، شاخص صنعتی، شاخص بازده نقدی

 

جمع بندی

در این مقاله به توضیح اصطلاحات بورسی پرداختیم. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که اصطلاحات بورسی فقط شامل این موارد نمی شود و ما به ذکر اصطلاحات مهم و رایج در بورس اکتفا کردیم. به نظر شما چع اصطلاح دیگری را می توانیم به این لیست اضافه کنیم؟

 

ارسال دیدگاه