دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

۴ نکته برای بازیابی روحی پس از بروز زیان (قسمت اول)

برای بسیار از تریدرها “بروس کاونر” یکی از معروف‌ترین مدیران هج فاند می‌باشد که میلیاردها دلار از طریق کسب و کار خود درآمد داشته است. اما بعد از ۲۸ سال به عنوان مدیر شرکت “همکاران کاکستون” او هنوز هم به روشی که زیان‌های ابتدایی خود را مدیریت کرده است افتخار می‌کند. کاونر در یکی از مصاحبه‌های خود برای کتاب “جادوگران بازار” می‌گوید:

“شما باید مایل به مرتکب شدن اشتباهات باشید. این به هیچ وجه غلط نیست”.

.

“مایکل مارکوس (یکی از تریدرهای افسانه‌ای بازار کالا) در رابطه با بهترین روش قضاوت کردن به من یاد داد. او میگفت: در اشتباه باش؛ سپس بهترین قضاوت را انجام بده. باز هم در اشتباه باش و سپس بهترین قضاوت را انجام بده. سپس پولت را دو برابر کن. 

بار روانی بازار بسیار قابل توجه است. در بعضی از روزها من میلیون‌ها دلار ضرر می‌کنم. اگر ضررها را به خودتان بگیرید، نمی‌توانید معامله کنید”. 

.

مانند کاونر، مایکل و هزاران تریدر دیگری که دوران کاری بلند مدت خود را در بازار می‌سازند، شما نیز در دوران کاری خود روزهایی را خواهید داشت که حساب بانکی شما را فلج می‌کنند. در حرفه‌ای که ۸۰% از معامله‌گران در همان ۲ سال اول از بازار کنار می‌کشند، مهمترین کار این است که بتوانید توانایی‌های خود را از راه آموختن از زیان‌ها توسعه دهید. 

.

در این مطلب دو قسمتی سعی داریم تا در مورد ۴ نکته‌ای که به شما کمک می‌کنند تا از پس از زیان‌های بزرگ، روحیه خود را بازیابی کنید صحبت کنیم. این نکات بر پایه روانشناسی معامله‌گری، تربیت ذهن و قدرت استقامت می‌باشند. با اولین قسمت از این مطلب با طلاچارت همراه باشید…

.

۱- قبول کردن ضرر و عبور از آن

برای سالیان طولانی، روانشناسان بر روی عوارض ذهنی و روحی زیان در معاملات بر روی معامله‌گران مطالعه کرده‌اند. تحقیقات آنها مدام این را نشان میداد که “انکار”، “سرکوب احساسات” و “سرزنش خود” باعث بروز زیان‌های بزرگتری در بازار می‌شوند. معامله‌گرانی که یاد گرفته‌اند شکست‌های خود را بپذیرند و از آنها عبور کنند بهتر می‌توانند با استرس کنار آمده و حدود معاملاتی خود را نگه دارند و در نتیجه روحیه خود را پس از معاملات بد بازیابی کنند. 

.

با پذیرفتن مسئولیت کارهای خود می‌توانید به تصمیماتی که باعث بروز زیان‌های شما شده‌اند واکنش نشان دهید بدون اینکه ضررهای قبلی روی شما تاثیری بگذارند. 

اما عدم پذیرش مسئولیت یک مکانیزم حفاظتی می باشد. چون شما همیشه راهی برای فرار از اعتراف به اشتباه‌تان در مقابل خود قرار می‌دهید. گرچه تا زمانی که این را نپذیرید که مسئول کارها و معاملات خودتان هستید نمی‌توانید این را نیز درک کنید که شما تنها کسی خواهید بود که توانایی بازگشت از این وضعیت را دارد.

پذیرفتن مسئولیت نیاز به روراستی قاطعانه‌ای با خودتان دارد و البته اینکه با این حقیقت روبرو شوید که تا به حال در معامله‌گری خراب کرده‌اید! اما در عین حال یک حس قدرت از تحت کنترل گرفتن شرایط نیز به شما دست خواهد داد. به یاد داشته باشید که باید از تفکر قربانی بودن خودداری کنید. 

.

۲- مطالعه بر روی شواهد

اگر به شرایطی که منجر به زیان‌های شما می‌شوند رسیدگی نکنید ممکن است دوباره برگردند تا شما را آزار دهند. تنها کافیست اشتباهاتی که به درستی آنها را درک نکرده‌اید را مجددا تکرار کنید تا حلقه بی پایان شکست‌ها ادامه یابد. 

.

اما چند دقیقه وقت بگذارید تا اعتقادات، نظرات و پیشبینی‌های‌تان که بر روی تصمیمات شما اثر می‌گذارند را ارزیابی کنید. سپس کارهایی که بایستی برای اجتناب از ضرر را انجام دهید را بررسی کنید. 

آیا ۱۰ معامله قبلی که انجام داده‌اید را به یاد دارید؟ احتمال جواب شما “نه” هست؛ که البته عادی است. گرچه شما باید بر روی معاملات قبلی خود و روند کارتان نظارت داشته باشید. هنگامی که روند معاملات خود را ارزیابی کنید می‌توانید به الگوهای رفتاری خود پی برده و خودتان را بر اساس آنها با شرایط تطبیق دهید. معامله‌گری که معاملات قبلی خود را برررسی نمی‌کند محکوم به تکرار همیشگی اشتباهات خود خواهد بود. 

منتظر قسمت دوم این مطلب در پایان هفته باشید…

ارسال دیدگاه