دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

آشنایی با الگوی قیمتی کازیمودو (کیو ام)

الگوی “کازیمودو” (به انگلیسی: Quasimodo) با نام اختصاری QM، یک الگوی بسیار قدرتمند معاملاتی می باشد. این الگو به شما هشدار میدهد که پول های بزرگ بازار آماده تغییر مسیر قیمت هستند. در واقع این الگو زمانی بوجود می آید که بانک ها از فریب های مخصوص خودشان استفاده کرده و قصد دارند سفارشات بزرگ خود را بارگذاری کنند. زمانی که بخواهیم از این الگو استفاده کنیم، بهتر است در مناطق عرضه و تقاضا به دنبال آنها باشیم و به عنوان تاییدی مبنی بر چرخش قیمت استفاده کنیم. اگر با مناطق عرضه و تقاضا آشنایی ندارید، می‌توانید در دوره استراتژی طلاچارت به صورت کامل آنها را بیاموزید.

در مطلب امروز قصد داریم تا این الگو را به شکل کامل بررسی کنیم. پس با طلاچارت همراه باشید…

 

 

اگر به شکل ظاهری الگو نگاه کنیم، تقریبا حالتی مشابه الگوی سر و شانه برای ما تداعی خواهد شد اما تفاوت‌هایی بین الگوی سر و شانه و الگوی QM وجود دارد.

 

کیو.ام صعودی (Bullish QM)

همانطور که از نام این الگو پیداست، بعد از مشاهده آن انتظار داریم که قیمت یک حرکت صعودی را شروع کند. حالت کلی این الگو به صورت زیر می‌باشد.

در تصویر بالا روند حرکتی بین نقطه ۳ و ۴ مهم است. زمانی که این حرکت انجام شده، سقف شماره ۲ که در واقع آخرین سقف فعلی بازار بوده شکسته شده است و شکسته شدن آخرین سقف در زمانی که یک حرکت نزولی در جریان است، می‌تواند سیگنال مهمی محسوب شود. چرا که خریداران آنقدر قدرتمند بوده‌اند که توانسته‌اند آخرین سقف را بشکنند.

در صورتی که چنین حالتی بوجود بیاید، ما مشکوک به تشکیل QM خواهیم شد. چرا که اگر قرار بود الگوی سر و شانه شکل بگیرد، سقف شماره ۲ نباید شکسته میشد تا ما بتوانیم خط گردن الگو که یا صاف است و یا شیب نزولی دارد را ترسیم کنیم.

 

 

کیو.ام نزولی (Bearish QM)

اگر ماهیت کلی کیو.ام صعودی را درک کرده باشید کارتان راحت است. برای کیو.ام نزولی کافیست هر چیزی که در مثال بالا یاد گرفته‌اید را معکوس کنید. تصویر این الگو را ببینید.

در این الگو شکسته شدن کف شماره ۲ توسط حرکت نزولی که از نقطه ۳ به نقطه ۴ انجام شده است مهم می‌باشد. چرا که در طی یک حرکت صعودی، آخرین کف موجود در بازار شکسته شده است و این می‌‌تواند سیگنال مهمی باشد. در اینجا قدرت بالای فروشندگان باعث شکسته شدن کف آخر شده است.

 

 

نقطه ورود، حد زیان و حد سود کجاست؟

نقطه ورود

ابتدا یک کار ساده انجام دهید. یک خط صاف یا یک باکس را در محدوده نقطه شماره ۱ ترسیم کرده و به سمت راست چارت ادامه دهید. این خط QM Level نام دارد. حالا راحت‌تر می‌توانیم نقطه ورود را درک کنیم.

در کیو.ام صعودی زمانی که قیمت بعد از شکست سقف شماره ۲ به پایین برمی‌گردد و به همتراز نقطه شماره ۱ (کیو.ام لول) می‌رسد می‌توانیم وارد پوزیشن خرید شویم.

در کیو.ام نزولی زمانی که قیمت بعد از شکست کف شماره ۲ به بالا برمی‌گردد و به همتراز نقطه شماره ۱ (کیو.ام لول) می‌رسد می‌توانیم وارد پوزیشن فروش شویم.

حد زیان

در کیو.ام صعودی حد زیان کمی پایین‌تر از نقطه شماره ۳ و در کیو.ام نزولی حد زیان ما کمی بالاتر از نقطه شماره ۳ قرار خواهد گرفت.

اینکه چقدر حد زیان را بالاتر قرار دهیم بستگی به عوامل مختلفی دارد و برای هر بازاری متفاوت است. مثلا در بازار نسبت به تایم فریمی که الگو را در آن پیدا کرده‌اید و همچنین شدت نوسانات (Volatility) باید این میزان را تعیین کنید. اما چیزی در حدود ۵ الی ۱۰ پیپ در اکثر شرایط کافیست. در بازار سکه آتی نیز می‌توانید حد زیان را ۲ الی ۵ هزار تومان فراتر از ناحیه مشخص شده قرار دهید.

حد سود

دو روش برای تعیین حد سود این الگو وجود دارد.

  • حد سود بر اساس میزان ریسک به سود (RR)
  • حد سود بر اساس نقاط مهم الگو

 

حد سود بر اساس میزان ریسک به سود

در این روش ابتدا باید میزان حد ضرر را محاسبه کنیم. به عنوان مثال اگر در بازار سکه آتی فعالیت می‌کنیم و کیو.امی را دیدیم که ۲۰ هزار تومان حد ضرر آن است، بنابراین حد سود اول ما برابر با ۲۰ هزار تومان خواهد بود. در این شرایط میزان ریسک و سود ما برابر است که اصطلاحا می‌گوییم نسبت ۱ به ۱ دارند. حالا حد سود دوم ما دو برابر خواهد بود؛ یعنی ۴۰ هزار تومان. در این شرایط نسبت ریسک به سود ما ۱ به ۲ خواهد بود. یعنی ۱ واحد (معادل ۲۰ هزار تومان) ریسک کرده‌ایم و ۲ واحد (معادل ۴۰ هزار تومان) سود بدست خواهیم آورد. همین روش را می‌توانید ادامه دهید تا سود‌های بیشتری را در حرکت بزرگ بدست بیاورید.

حد سود بر اساس نقاط مهم الگو

حد سود اولیه این روش سطح همتراز نقطه شماره ۴ می‌باشد. در واقع زمانی که معامله را انجام دادیم و قیمت به همتراز نقطه شماره ۴ رسید، ما به حد سود مدنظرمان دست پیدا کرده‌ایم و می‌توانیم معامله را کاملا ببندیم. اما در صورتی که بخواهیم معامله را باز بگذاریم، می‌توانیم هدف بعدی را نیز تعیین کنیم. هدف بعدی ریشه حرکتی می‌باشد که منجر به شکل گیری الگو شده است. اصطلاحا به این نقطه Source of the move یا ریشه حرکت می‌گوییم. این نقطه حد سود دوم ما خواهد بود.

حالا که ماهیت کلی الگوی کیو.ام و نقطه ورود، حد زیان و حد سود را یاد گرفته‌اید به سراغ مثال‌هایی از این الگو خواهیم رفت.

اولین مثال مربوط به همین بازار سکه آتی خودمان است. بازاری که خیلی‌ها اعتقاد دارند که تحلیل آن از توان علم تحلیل تکنیکال خارج است و ما می‌خواهیم ثابت کنیم که اینگونه نیست و در ۹۸% موارد تکنیکالی بوده و می‌توان حالات تکنیکال زیبایی را در آن مشاهده و اقدام به ترید کرد. آن ۲% ناچیز هم مربوط به زمان‌هایی است که بورس کالا با اعمال دستورات خود (مثلا ممنوع کردن خرید یا فروش) عملا در بازار دستکاری ایجاد می‌کند که همین امر موجب غیر حرفه‌ای شدن موقت بازار می‌شود.

در ابتدا تصویر زیر را مشاهده کنید. این تصویری است که قبل از شروع ریزش توسط الگوی کیو.ام نزولی در کانال تلگرام طلاچارت قرار داده بودیم و شرایط آن را نیز بررسی کردیم ( لینک به پست مربوطه در کانال).

و بعد از آن قیمت ریزش بسیار خوبی را انجام داد و به هدف اشاره شده (۳.۷۱۰.۰۰۰ تومان) دست پیدا کرد (هدف اول). قیمت حتی در روز بعدی پایین‌تر نیز رفت و به ریشه حرکت که همان هدف دوم می‌باشد و در محدوده ۳.۶۰۰.۰۰۰ تومان قرار داشت دست پیدا کرد.

جالب است بدانید که حد ضرر این کیو.ام نزولی در شرایطی که بازار هر روز نوسانات بسیار زیادی داشت، فقط ۵۲۰۰۰ تومان بود. در حالیکه حد سود اول این الگو معادل ۱۹۷۰۰۰ تومان بود؛ تقریبا نزدیک به ۴ برابر میزان ریسکی که کرده بودیم به ما سود داد. این یعنی نسبت ریسک به سود ۱ به ۴ که فوق العاده عالیست!

با توجه به توضیحات بالا و روشن شدن کامل این الگو، در مثال‌های بعدی صرفا به ارائه تصاویر بسنده خواهیم کرد. اما بهتر است که شما روی هر تصویر با دقت بالا فکر کنید.

برای مشاهده تصاویر روی آنها کلیک کنید.

 

و اما یک مثال بسیار جالب…

کیو.ام یکی از الگوهایی است که می‌تواند حتی بعد از گذشت مدت‌ها کار خود را انجام دهد. در واقع منظورمان این است که نیازی نیست حتما بعد از شکست شدن آخرین کف یا آخرین سقف قیمت سریعا برگشت کرده و کیو.ام شکل را شکل دهد. ممکن است قیمت چندین سال بعد به QM Level برگشت کند.

در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که قیمت در تاریخ ۲۸ سپتامبر سال ۲۰۰۹ و روی قیمت ۰.۹۳۰۰۲ قله‌ای را شکل داده که در واقع همان QM Level ما است.

اما بعد از آن قیمت تا سال‌ها به این کیو.ام لول برگشتی نداشته تا میرسیم به تاریخ ۲۹ آگوست ۲۰۱۷. یعنی چیزی در حدود ۸ سال بعد!!! مشاهده می‌کنید که قیمت دقیقا به همان سطح ۰.۹۳۰۰۲ برخورد کرده و ریزش بسیار سنگینی را انجام داده است. قیمت تا قبل از این تاریخ هیچگاه به این سطح نرسیده است. در صورتی که شک دارید کافیست چارت جفت ارز یورو/پوند را روی تایم فریم هفتگی بگذارید و خودتان مشاهده کنید.

 

 

 

کیفیت الگوی QM را چه چیزی تعیین می‌کند؟

یک الگوی با کیفیت الگویی است که حد ضرر کوچک و حد سود بزرگی داشته باشد. برای اینکه یک کیو.ام با کیفیت را شناسایی کنیم باید به دو نکته توجه داشته باشیم:

۱- فاصله QM Level و نقطه شماره ۳ در الگو: در صورتی که این فاصله کم باشد، حد زیانی که باید برای معامله خود قرار دهیم کاهش یافته و متعاقبا ریسک الگو کم می‌شود.

۲- فاصله حرکتی بین نقطه ۳ و ۴: در صورتی که اندازه این حرکت بزرگ باشد، باعث می‌شود تا حاشیه سود این الگو نیز افزایش پیدا کند و پتانسیل سوددهی بیشتری داشته باشد. چرا که اگر یادتان باشد گفتیم که حد سود اول این الگو را در سطح همتراز نقطه شماره ۴ در نظر می‌گیریم.

البته یک نکته را در اینجا مدنظر داشته باشید! گاهی اوقات حد سود ما با توجه به حرکتی که بین نقطه ۳ و ۴ شکل گرفته است بسیار زیاد می‌شود. در این شرایط بهتر است پس از اینکه قیمت به اندازه دو برابر میزان حد زیان‌تان به شما سود داد، بخشی از معامله را ببندید تا سود آن تثبیت شود و باقی حجم معامله را باز نگه دارید تا به هدف اصلی برسد. همچنین پس از این کار بهتر است که حد زیان معامله را به نقطه ورود انتقال دهید تا دیگر ریسکی متوجه سرمایه شما نشود.

الگوی کیو.ام الگوی بسیار قدرتمندی است که یادگیری و درک کردن آن می‌تواند به شما در انجام معاملات بهتر کمک شایانی کند. البته ۶ ستاپ بسیار قدرتمند و ساده دیگری نیز وجود دارند که برای یادگیری آنها می‌توانید در دوره آموزشی استراتژی طلاچارت شرکت کنید. همچنین اگر هیچگونه آشنایی با تحلیل تکنیکال ندارید تنها کافیست وارد دوره آموزشی تحلیل تکنیکال طلاچارت شوید.

 

ارسال دیدگاه