وعده های رئیس بانک مرکزی ایران

Proposals-of-the-Central-Bank-of-Iran
ب

شاید بتوانم با ارائه این مطلب دید شما را نسبت به واقعیت ها باز کنم در دنیا واقعیت های وجود دارند که دروغ هستند، دروغ های که به راحتی بیان می کنند، و ما را نادان حساب می کنند. من می خواهم در این مطلب صحبت های که در سال ۹۶ از سوی بانک مرکزی ایران منتشر شده است را مرور کنیم.

از همه مهمتر علت افزایش  نرخ طلا و سکه است که چرا افزایش پیدا کرده اند. و وعده هایی که از سوی بانک مرکزی در خصوص کاهش آن ها داده می شود اما هیچ خبری نیست.

طراحی یک نقشه برای افزایش ارز و طلا داخلی که از طرفی ارز موجب افزایش قیمت کالاها شده است و طلا هم موجب رکود اقتصادی و نبود سازمان های برای کسب و کار.

اول به سراغ علم می رویم که این نقشه را برملا میکند، شاید شما معامله گران این علم را بهتر درک کنید که کم یاب بودن یک کالا تقاضا ایجاد می کند و سپس موجب افزایش قیمت آن خواهد شد و کمیاب نبودن یک کالا عرضه ایجاد می کند و در نتیجه موجب کاهش آن می شود.

خب حالا دید شما بهتر شد و زمانی که ارزی در کشور توزیع نشود کمیاب خواهد شد و در نتیجه ایجاد تقاضا می کند که سبب افزایش قیمت آن خواهد شد.

دقیقا کف های قیمتی که در هر نمودار شکل میگیرد بی شک یا خریدار آن نقطه زیاد بوده است یا فروشنده ای وجود نداشته است حالا فروشنده کیست؟ بانک مرکزی و اگر بانک مرکزی در بازه های زمانی مشخص ارز را در کشور توزیع میکرد هم اکنون قیمت  دلار با رشد ۸۰۰ تومانی مواجه نبود.

در بازار سکه و طلا هم به همین شکل است و میبایست بانک مرکزی در بازه زمانی مشخصی با برنامه ریزی این کالا را عرضه می کرد تا قیمت ها با افزایش روبرو نشود. و بعد از دو سال انتظار داشتند که در یک هفته با حراج سکه قیمت کاهش پیدا کند اما موجب رشد ۲۰۰ هزارتومانی شد.علت این رشد ۲۰۰ هزارتومانی سکه چه بود؟ باید بگویم که حراج سکه بهانه ای بود برای رشد بیشتر قیمت و اگر واقعا میخواستند برای جلوگیری افزایش قیمت سکه توزیع کنند حراج سکه انجام نمیدادند. چرا که حراج سکه می تواند بی نهایت بازه نوسانی داشته باشد و این کار درستی نخواهد بود و بانک هرچه پذیرنده قیمت بالاتر اعلام کند به آن می فروشند.که این حراج سکه باز هم موجب شد که با رشد ۲۰۰ هزارتومانی در سکه مواجه باشیم که هم اکنون قیمت سکه به ۱ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان رسیده است.

حالا بریم سراغ وعده های که بانک مرکزی داده است و حتی خیلی ها رو هم متهم به شایعه پراکنی کرده و اینطور نبوده.

طبق تاریخ پیش می رویم و دقیق تاریخ و کد آن مطالبی که از سوی بانک مرکزی در سایت های خبری منتشر شده است هم ذکر خواهد شد.

از سال ۱۳۹۶ شروع می کنیم و سال ۱۳۹۵ هم پیش کش خودشان.

مستنداتی که در سال ۱۳۹۶ جمع آوری کردم به شرح زیر است:

پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶: واکنش سیف به شایعه‌ها درباره افزایش قیمت ارز

کد مطلب: ۴۷۳۱۶۷ تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۶

رییس کل بانک مرکزی معتقد است: در شرایط موجود هیچ عاملی نمی تواند تاثیر مهم و معناداری در شرایط با ثبات بازار ارز داشته باشد.

ولی الله سیف در کانال تلگرام خود نوشت: در روزهای اخیر برخی تلاش می کنند با شایعه پراکنی در جامعه، اینگونه به مردم القا کنند که بعد از انتخابات قیمت ارز افزایش خواهد یافت. متاسفانه این افراد در تعقیب مطامع و اهداف سیاسی خود، ثبات و آرامش اقتصاد را که ذینفع آن آحاد جامعه بوده و صیانت از آن مورد تاکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) است را نشانه گرفته اند. این افراد نمی توانند موفقیت های دولت را در ثبات و آرامش اقتصاد و بازار ارز ببینند و حالا که نمی توانند این حقیقت و دستاورد مهم دولت را انکار نمایند، با شایعه پراکنی می خواهند به ذهن مردم اینگونه القا کنند که قیمت ارز بعد از انتخابات افزایش خواهد یافت تا از این طریق بازار را دچار سفته بازی و عدم تعادل و نوسان کنند.

خوشبختانه بازار ارز از وضعیت با ثبات و پایداری برخوردار است و اینگونه القائات در شرایط و وضعیت با ثبات آن تغییری ایجاد نمی کند.

در شرایط موجود هیچ عاملی نمی تواند تاثیر مهم و معناداری در شرایط با ثبات بازار ارز داشته باشد و اگر قرار باشد تزلزلی در ثبات و آرامش این بازار ایجاد شود در روزهای هیجانی قبل از انتخابات قاعدتا زمینه بروز بیشتری دارد که خوشبختانه در همین روزها نیز مانند سال های اخیر شاهد استمرار آرامش و ثبات در اقتصاد و بازار هستیم.

 قیمت دلار در زمان صحبت های رئیس بانک مرکزی ۳۷۲۰ تومان بود که در نمودار زیر قابل مشاهده است:

: دلار گزینه مطلوبی برای سرمایه‌گذاری نیست

 

شناسهٔ خبر: ۴۰۸۶۰۷۱ – 

به گزارش خبرنگار مهر، ولی الله سیف در حاشیه جلسه امروز هیات دولت و در جمع خبرنگاران در مورد کاهش نرخ سود بانکی اظهار داشت: از ۱۱ شهریور بانک ها ملزم به رعایت دستورالعمل داخلی شده اند و کمیته نظارت از سوی بانک مرکزی نیز هر روزه بر عملکرد بانکها نظارت دارد.

وی با بیان اینکه عمومیتی در بین بانک ها در اجرای این دستورالعمل وجود دارد، گفت: تنها چند مورد تخلف وجود داشت که منجر به عزل رئیس شعبه شد.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین با اشاره به نوسانات نرخ دلار گفت: قیمت دلار در شش ماهه اول سال تنها ۲.۱۸ درصد افزایش داشته که دامنه این نوسانات ماهیانه کمتر از ۵ درصد بوده است، لذا جای نگرانی نیست.

سیف ادامه داد: نرخ ارز مسیر طبیعی خود را طی می کند؛ نرخ ارز در پنج فروردین ۹۶ سه هزار و ۷۲۰ تومان بوده است. روز گذشته ارز با سه هزار و ۹۰۳ تومان بسته شد، این نرخ نشان دهنده افزایش ۲.۲ درصدی افزایش نرخ ارز در شش ماهه گذشته است که متوسط ماهانه آن نیم درصد بوده و طبیعی است.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز دقت نظر دارد، تاکید کرد: سرمایه گذاری بر روی دلار جایگزین مناسبی برای سپرده های بانکی نیست، چرا که سپرده های بانکی به مراتب بازدهی بیشتری نسبت به دلار دارند؛ بنابراین دلار گزینه مطلوبی برای سرمایه گذاری نیست.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: دولت تمایلی به افزایش نرخ ارز ندارد و تمایل دولت نسبت به هر اقدامی است که منجر به ثبات شود.

وی ادامه داد: آرامش اقتصادی را دولت در چهار سال گذشته توانسته بر بازار حاکم کند که این ویژگی استمرار خواهد یافت که طبیعتا قابلیت پیش بینی در اقتصاد منجر به رشد صادرات و اشتغال خواهد شد.

سیف در خصوص پیش بینی اش در مورد کاهش یا افزایش نرخ ارز هم گفت: نرخ ارز روند طبیعی خود را طی می کند، کسی نمی تواند پیش بینی کند که در سرمایه گذاری روی دلار بیش از سپرده گذاری در بانک سود می برد، این تصور غلطی است و در بلندمدت ثابت شده است کسانی که در بانک سپرده گذاری می کنند از افزایش قیمت دلار جلوتر هستند لذا کسی که دلار را به عنوان عامل سرمایه گذاری انتخاب کند ضرر می کند.

عدم استمرار افزایش نرخ ارز/تقاضای فصلی، متهم بالا رفتن نرخ دلار

شناسهٔ خبر: ۴۱۴۷۴۲۳ – جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ – ۲۰:۱۵

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، ولی‌الله سیف با اشاره به افزایش قیمت دلار به بیش از ۴ هزار و ١٠٠ تومان، گفت:سال گذشته در همین بازه زمانی چنین وضعیتی مشاهده شد، البته در سال جاری با یک نظم مناسبتری این افزایش قیمت صورت گرفته است و این یک تقاضای فصلی است که می‌تواند کنترل شود و نمی تواند استمرار پیدا کند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در زمان اربعین بانک مرکزی توانست نظمی برای تقاضای ارز ایجاد کند، افزود:در حال حاضر پشتوانه ارزی کشور شرایط بسیار خوبی دارد و بانک مرکزی بازار را به دقت زیر نظر داشته و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته قیمت دلار به همین سطوح رسید؛ اما در نهایت در پایان سال به ۳هزار و۷۰۰ تومان کاهش یافت، تصریح کرد: بانک مرکزی با منطق تعادل بازار و جلوگیری از نوسانات هیجانی بازار را کنترل می کند و در حال حاضر به هیچ وجه کمبود ارز در کشور وجود ندارد

چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶: روند حباب قیمت طلا در حال فروکش کردن است

شناسهٔ خبر: ۴۱۵۸۰۳۱ – چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶ – ۱۳:۱۱

به گزارش خبرنگار مهر، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: عموما در پایان سال میلادی حباب هایی در بازار وجود دارد که قیمت های ارز را تحت تاثیر قرار می دهد و البته با گذشت چند ماه اصلاح می‌شود.

وی گفت: بانک مرکزی قیمت ها را زیر نظر دارد و شما مشاهده کردید که علیرغم التهابات جهانی ما هیچ گونه تاثیری از این موضوع نداشتیم.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: در خصوص طلا که یک وضعیت متفاوتی دارد، قیمت طلا تغییری نکرده واز قیمت های جهانی تبعیت می کند و بین قیمت طلا و سکه یک حبابی ایجاد شده است و الان شرایط به سمت تخلیه حباب قیمت ها پیش می رود و هیچ منطقی هم وجود ندارد که این حباب وجود داشته باشد.

سیف با بیان اینکه ذخایر طلایی که بانک مرکزی دارد اجازه روند غیر منطقی قیمت ها در بازار را نمی هد، گفت: ما امروز به سمت تخلیه حبابی پیش می رویم که در قیمت های بازار طلا شاهد بودیم و تا آن حدی که حباب قیمتی تخلیه شود قیمت ها هم کاهش پیدا می کند.

وی در خصوص این مسئله که مقامات هیئت دولت تصمیم گرفتند با مردم دیدارهای رودر رو داشته باشند، تصریح کرد: بله، این مطلب درستی است و ما در صدد تنظیم وقت هایی هستیم که بتوانیم با مردم به طور مستقیم صحبت داشته باشیم و واقعیت این است که بانک مرکزی کارهای بسیار سنگینی را در دو، سه سال گذشته انجام داده و ما الان می توانیم بگوییم که در بازار پول، موسسه غیرمجازی وجود ندارد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: موسسات غیرمجاز مالی همواره اقتصاد ما را تخریب می کرد و متغیرهای اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار می داد. بخشنامه ای که بانک مرکزی در شهریورماه در خصوص کاهش نرخ سود بانکی اعلام کرد در این کار بسیار موثر بود و ما می بینیم که نرخ ۱۵ درصد در بسیاری از بانکها اعمال می‌شود.

سیف خاطرنشان کرد: ما باید تدابیری را بیاندیشیم که با توجه به تجارب پیشین خود در این حوزه از بوجود آمدن هرگونه موسسه مالی غیرمجازی جلوگیری کنیم و لذا با همکاری وزارت کشور و نیروی انتظامی این مسئله به خوبی پیش می رود و امیدواریم در آینده این تجربه را تکرار نکنیم.

نتیجه گیری

رئیس بانک مرکزی با صحبت های خود همه را سرکار گذاشت و نه نظارتی در خصوص کنترل قیمت داشته و نه عرضه ای در بازار صورت گرفته که بتواند از تقاضا در بازار ارز و طلا جلوگیری کند و به نظر میرسد با صحبت ها توانسته است عرضه های کوچکی ایجاد کند تا خودشان خریدار باشند و پس از هر خرید و نبود ارز در کشور قیمت نجومی افزایش پیدا کند و در چند ماه اخیر به هر دلیل بهانه ای را مطرح کردند که نشان دهند به علت آن قیمت رشد کرده است و در شهریور امسال به بهانه ضائرین کربلا، آبان ماه به بهانه پایان سال میلادی، و در مورد طلا گفتند که ذخایر طلا  بانک مرکزی اجازه روند غیر منطقی در بازار را نمی دهد اما اینطور نبود و سکه طلا از ۱ میلیون و چهارصد هزار تومان به ۱ میلیون و پانصد هزارتومان افزایش پیدا کرد و این در حال هست که همچنان می گوید بازار کنترل می شود.این وضعیت همچنان ادامه دارد و مردم در بازار نگران هستند و هرچه دلار و طلا گرانتر شود مشکلات مردم و زندگی سختی را در پیش خواهیم داشت.

سخن نویسنده مطلب

همه چیز با برنامه ریزی بانک مرکزی بوده و همه صحبت ها برای گمراکردن و ایجاد عرضه برای خرید ارز و طلا در بازار بوده است و بلوکه کردن طلا و ارز در بانک مرکزی موجب رشد قیمت شده و سپس می خواهد با فروش سکه و ارز در قیمت های فعلی سود کلانی برای خود داشته باشند.این مطلب را انتشار دادم شاید آن افرادی که این مطلب را خواندند و کاری از دستشان در خصوص این موضوع بر می آید پیگیری کنند و امید است که بازار به حالت نرمال خود باز گردد.

 

ارسال دیدگاه

error: !نشر امکان پذیر نیست