دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

آیا به زاویه حرکت قیمت در بازار توجه دارید؟!

اینترنت پر شده از مقالاتی که کل پرایس اکشن را در چند الگوی کندلی مثل Pin Bar، Inside Bar و Engulfing Bar‌ها خلاصه می‌کنند. اما پرایس اکشن چیزی فراتر از اینهاست. حتی فراتر از سطوح کلیدی که توانایی تشخیص آنها را داریم. بحث امروز ما در مورد زاویه حرکت قیمت است. با طلاچارت همراه باشید…

 

برای اینکه بتوانید تریدر موفقی در بازار شوید باید توانایی خواندن و درک زاویه حرکت قیمت را داشته باشید. چرا که زاویه حرکت قیمت اطلاعات مهمی در مورد قدرت بازار دارد و به شما خواهد گفت که در حال حاضر قدرت خرید بیشتر است یا قدرت فروش. درک قدرت خریداران و فروشندگان نیز کمک می‌کند تا بفهمیم که بازار به کدام سمت خواهد رفت. در پایان این مطلب دید هوشمندانه‌تری نسبت به زوایای حرکتی بازار بدست خواهید آورد.

 

زاویه حرکت قیمت به سادگی نشان دهنده عرضه و تقاضا در بازار است. در تصویر زیر به شکل ساده دو بازار را مشاهده می‌کنید. تصویر سمت چپ نشان می‌دهد که میزان عرضه پس از حرکت صعودی که در بازار داشته‌ایم بسیار قوی شده است. به بیان دیگر تعداد فروشندگان از تعداد خریداران بسیار بیشتر است. این مورد را از زاویه ریزش قوی قیمت متوجه می‌شویم. این نوع از ریزش‌های سریع و با زاویه تند معمولا در سقف‌های بزرگ بازار رخ می‌دهند و در واقع جاییست که فروشندگان بازار را با دستورات فروش خود پر کرده و منجر به ریزش قیمت می‌شوند.

اما تصویر سمت راست وضعیت دیگری دارد. گرچه هنوز هم حرکت نزولی را در چارت مشاهده می‌کنیم اما با این وجود، تعداد خریداران تناسب بیشتری با تعداد فروشندگان دارد. در این شرایط باید بدانید که خریداران هنوز هم در بازار حضور دارند و حتی حاضرند در قیمت‌های بالاتر نیز خرید خود را انجام دهند.

 

خب حالا همه اینها چه معنایی دارند؟ موارد فوق به این معناست که شما برای پیدا کردن ستاپ‌های مناسب برای انجام تریدهای خود باید توانایی خواندن زوایای حرکت قیمت را داشته باشید. بیاید به مثال زیر نگاهی داشته باشیم. وضعیتی که بازار حالت خرید تهاجمی داشته و سپس با یک ریزش قوی مواجه می‌شود.

در واقع زمانی که قیمت با زاویه تندی برگشت می‌کند، بهتر است که به فکر پوزیشن گیری در جهت حرکت فعلی باشید نه حرکت قبلی. البته بحث در این باره به همین سادگی نیست و باید عوامل مختلفی در نظر گرفته شوند.

 

در صورتی که زاویه حرکت قیمت تند نباشد و با شیب ملایم و یا ضعیفی به سمت پایین حرکت کند ممکن است که با یک حرکت اصلاحی روبرو باشیم. البته این مورد دلیل نمی‌شود که شما اقدام به پوزیشن گیری در خلاف جهت حرکت بازار کنید. برای پوزیشن گیری باید ستاپ و نقطه ورود مناسبی داشته باشیم و بدون دلیل، کاری خاصی انجام ندهیم.

 

در تصویر زیر می‌بینید که طلا برای بالا رفتن قدرت زیادی داشته و در طی ۱۵ کندل چهار ساعته توانسته در حدود ۳۲ دلار رشد کند. اما در زمانی که حرکت نزولی را شروع کرده با سختی بسیار مواجه شده است. طلا فقط ۳۰ دلار ریزش کرده و این کار را طی ۵۹ کندل چهار ساعته انجام داده است. حتی از شکل ظاهری این حرکت نزولی نیز می‌توان فهمید که قدرت زیادی در آن وجود ندارد. البته در اینجا برای ورود به بازار ستاپ مناسبی وجود دارد که بر اساس نواحی انباشتگی سفارشات خرید آن‌ها را بدست می‌آوریم.

 

چرا قیمت ناگهان با زاویه‌ای تند برگشت می‌کند؟

در اکثر موارد برخورد قیمت با یک ناحیه پرقدرت باعث رخ دادن چنین برگشت‌های تند و تیزی در بازار می‌شود. حمایت‌ها و مقاومت‌های سنتی را فراموش کنید. در اینجا بحث بر سر وجود نواحی پر شده از سفارشات قدرتمند است. گاها دیده‌اید که قیمت نرسیده به سطوح حمایت یا مقاومت مدنظر ما برگشت می‌کند.

به تصویر زیر خوب دقت کنید.

در تصویر بالا که مربوط به چارت ۱ ساعته طلای جهانی می‌باشد دو خط و دو شماره را مشاهده می‌کنید. خط قرمز رنگ بالاترین مقاومت و خط بنفش مقاومت دوم محسوب می‌شود. اما یک نکته جالب وجود دارد. زمانی که به نقطه شماره ۱ دقت می‌کنیم می‌بینیم که قیمت نرسیده به مقاومت قرمز رنگ شروع به ریزش کرده‌ است. همچنین در نقطه شماره ۲مجددا این اتفاق رخ داده و قیمت نرسیده به مقاومت بنفش سقوط کرده است. هر دو ریزش نیز به شکل بسیار سهمگین و قدرتمندی انجام شده‌اند. در همین تصویر نمونه‌های مشابه دیگری نیز وجود دارند که قیمت نرسیده به سطوح مقاومت کلاسیک برگشت‌های پرقدرتی را صورت داده است.

 

اما دلیل چیست؟ باز هم به همان قضیه انباشتگی دستورات خرید و فروش و مبحث جریان سفارشات در بازار می‌رسیم که پرداختن به این موضوع در حوصله یک مطلب نمی‌گنجد و بحث بسیار گسترده‌تری است.

 

در صورتی که مایل به یادگیری اصول جریان سفارشات در بازار هستید می‌توانید در دوره استراتژی طلاچارت شرکت کرده و به سادگی آن را بیاموزید و با تمرین و ممارست به درک بالایی از ساختار حرکات قیمت دست پیدا کنید.

همچنین اگر قصد دارید به تازگی قدم در مسیر یادگیری تحلیل بازار بگذارید، ما در دوره تحلیل تکنیکال طلاچارت منتظرتان هستیم.

ارسال دیدگاه