دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

حد ضرر فیزیکی و ذهنی چیست و چه مزایا و معایبی دارند؟

حد ضرر فیزیکی و ذهنی چیست؟

زمانی که افراد وارد عرصه معامله‌گری می‌شوند به مرور زمان متوجه می‌شوند که باید چیزهایی را یاد بگیرند تا به موفقیت برسند. یکی از ابزارهای مفید برای رسیدن به موفقیت “حد ضرر” یا همان Stop Loss می‌باشد. گرچه حد ضرر یک ابزار مفید است اما خیلی‌ها از آن استفاده نمی‌کنند. بعضی‌ها نیز به روش‌های متفاوتی از آن استفاده می‌کنند تا به یک هدف واحد برسند: سودآوری!

 

این روش متفاوت چیست؟ استفاده از “حد ضرر ذهنی” یا Mental Stop Loss.

در این روش حد ضرر تنها در ذهن معامله‌گر قرار دارد نه به صورت یک دستور موجود در پلتفرم معاملاتی!

اما میان حد ضرر ذهنی و حد ضرر فیزیکی که در پلتفرم معاملاتی تعیین شده است چه تفاوتی وجود دارد و مزایا و معایب این دو نوع حد ضرر چه چیزهایی هستند؟ با طلاچارت همراه باشید تا به پاسخ سوال خود برسید…

.

...

مزایا و معایب استفاده از حد ضرر فیزیکی و ذهنی

۱- قرار دادن یک حد ضرر فیزیکی باعث از بین رفتن استرسی می‌شود که معمولا با معاملات همراه هستند. زمانی که حد ضرر فیزیکی می‌گذارید معمولا خیال‌تان راحت است که میزان ریسک و ضرر خود را از قبل می‌دانید و بیشتر از آن در معرض ریسک قرار نخواهید گرفت. همه چیز از قبل کاملا واضح و مشخص خواهد بود.

.

۲- حد ضررهای ذهنی انعطاف پذیری بیشتری را به معامله‌گر می‌دهند. این انعطاف پذیری ممکن است با سبک معاملاتی برخی از معامله‌گران همخوانی داشته باشد و به آنها این امکان را بدهد که با توجه به تغییرات شرایط بازار، حد ضرر خود را تنظیم کنند. البته این کار نیاز به درک عمیقی از تحرکات قیمت دارد.

.

۳- استفاده از حد ضررهای ذهنی برای تریدرهایی که فاقد تمرکز و نظم کافی هستند بسیار مشکل خواهد بود. نظم بزرگترین مانع برای تریدرهاست تا بتوانند طبق برنامه ریزی قبلی حد ضرر خود را اجرا کنند. بسیاری از افراد نمی‌توانند با سرعت نوسانات بازار هماهنگ شده و یا یک معامله زیانده را مدیریت کنند. بعضی‌ها حتی نمی‌توانند روی پلن و برنامه‌ای که قبل از اجرای معامله داشتند متمرکز بمانند. این مورد باعث می‌شود که آن شخص تصمیمات هیجانی گرفته و نتواند برنامه خود برای اجرای حد ضرر ذهنی را به درستی پیاده کند. به همین دلیل در اکثر مواقع حد ضرر در فاصله بسیار دورتری اجرا شده و زیان سنگین‌تری را به سرمایه وارد می‌کند.

.

۴- حد ضرر فیزیکی در بازارهایی که تمایل به انجام حرکات “استاپ هانتر” (Stop Hunter) دارند که توسط بانک‌ها و موسسات بزرگ انجام می‌شوند یک مشکل محسوب می‌شوند. در طی حرکات استاپ هانتر، بانک‌ها قیمت را به سمت ناحیه‌ای که تعداد زیادی حد ضرر قرار دارد برده و باعث فعال شدن استاپ معاملات تریدرها می‌شوند. تفاوتی ندارد در چه بازاری باشید. همه بازارهای مثل سهام، کالا، آتی در مقابل اینگونه حرکات آسیب پذیر هستند به خصوص در جایی که نقدینگی کمی وجود داشته باشد.

.

۵- استاپ‌های فیزیکی از معامله‌گر و سرمایه وی در مقابل بروز فجایع غیر منتظره جلوگیری می‌کند. زمانی که حد ضرر فیزیکی را تعیین می‌کنید، این حد ضرر در سرور کارگزاری ثبت خواهد شد. بنابراین اگر در مقابل کامیپوتر نباشید، ارتباط اینترنتی شما مشکل پیدا کند و یا حتی پلتفرم معاملاتی شما خراب شود، سرمایه شما محافظت خواهد شد.

.

۶- حد ضرر ذهنی باعث می‌شود تا تریدر مجبور به تمرکز روی معامله‌ای که در حال حاضر دارد بشود. چون اگر روی معامله فعلی تمرکز نکنید ممکن است قیمت به سرعت از حد ضرر ذهنی شما عبور کند و متوجه نشوید. اما در صورتی که حد ضرر فیزیکی قرار دهید ممکن است به کارهای دیگری مشغول شوید و تمرکز شما روی معامله کمتر خواهد بود.

.

به تریدرهای تازه کار پیشنهاد می‌کنیم که از حد ضررهای فیزیکی استفاده کنند تا زمانی که بتوانند احساسات خود را کنترل کرده و معاملات را با نظم انجام دهند. به علاوه یک تریدر تازه کار قبل از اینکه بتواند از حد ضررهای ذهنی استفاده کند، بایستی ساختار و حرکات بازار را درک کند تا در زمانی که نیاز به تصمیم گیری‌های سریع می‌باشد دچار مشکل نشود.

.

اگر تازه کار هستید و می‌خواهید به صورت اصولی با تحلیل تکنیکال آشنا شوید، شرکت در “دوره تحلیل تکنیکال طلاچارت” اولین قدم شما خواهد بود.

در صورتی که از قبل با تحلیل تکنیکال آشنایی دارید اما به دنبال روشی ساده و قدرتمند و مبتنی بر ذات حرکات قیمت برای انجام معاملات خود هستید، می‌توانید در “دوره استراتژی طلاچارت” شرکت کنید.

.

برای مطالعه بیشتر در رابطه با حد ضرر و روش‌های استفاده از آن، پیشنهاد می‌کنیم که از مطالب زیر استفاده کنید.

.

روش‌های تعیین حد سود و حد ضرر (قسمت اول)

روش‌های تعیین حد سود و حد ضرر (قسمت دوم)

۷ مشکل بزرگ حد ضرر و چگونگی حل آنها (قسمت اول)

۷ مشکل بزرگ حد ضرر و چگونگی حل آنها (قسمت دوم)

ارسال دیدگاه