دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

احراز هویت الکترونیکی یا حضوری

احراز هویت الکترونیکی یا حضوری

 این روزها کمتر کسی را می‌یابید که در یکی از کارگزاری‌ها مشغول به خرید و فروش نشده باشد. همین امر سبب شده که افرادی که تاکنون در این بازار حضور نداشته‌اند نیز مشتاق به فعالیت در بورس شوند. اما همان‌طور که می‌دانید پیش از این کار باید اقدامات متفاوتی را انجام دهید. فرد باید پس از انتخاب کارگزاری مورد نظر اقدامات لازم را به منظور ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت انجام دهد و درنهایت کد بورسی را به دست آورد. اینجا است که بحث احراز هویت الکترونیکی یا حضوری به میان می‌آید.

.

تعجب نکنید….

.

 شاید تاکنون به این گزینه نیندیشیده باشید، اما دست‌اندرکاران بورس و اوراق بهادار و کارگزاری‌های فعال در این زمینه به این نتیجه رسیده‌اند که باید راهکارهای متفاوتی را در اختیار کاربران قرار دهند. در همین راستا امروزه احراز هویت الکترونیکی و حضوری به ممکن شده‌است. در ادامه با ما همراه باشید و بهترین راه احراز هویت را انتخاب کرده و هرچه سریع‌تر کد بورسی را دریافت کنید.

.

احراز هویت

.

اولین جرقه‌های انتخاب روش کارگذاری چه زمانی روشن شد؟

 اگر در طی یک یا دو ماه گذشته با وجود رعایت فاصله اجتماعی و تمام پروتکل‌های بهداشتی از خانه خارج شده باشید و چرخی در سطح شهر زده باشید یا اگر دست بر قضا در این شرایط بحرانی برای خرید سیم کارت یا کپی مدارک گذر شما به یکی از دفاتر پیشخوان دولت افتاده باشد، خیل عظیم جمعیت را مشاهده کرده‌اید. افرادی که در بعضی موارد از ساعت ۴ صبح جلوی درب دفاتر پیشخوان ایستاده‌اند و به اصلاح نوبت گرفتند. ازدحام جمعیت از یک سو و اتلاف زمان از سوی دیگر کارگزاری‌های را بر آن داشته است که روش‌ها دیگری را نیز برای احراز هویت در نظر بگیرند.

.

 به این ترتیب امروز انتخاب بین احراز هویت الکترونیکی یا حضوری به سادگی امکان‌پذیر شده‌است.

کارگزاری سهم آشنا نخستین کارگزاری بود که خدمات احراز هویت الکترونیکی را در اختیار کاربران قرار دارد. اما راهکار دیگری نیز وجود دارد که به کاربران تمام کارگزاری‌ها اجازه می‌دهد احراز هویت الکترونیکی را بدون کوچک‌ترین مشکلی به انجام برسانند.

.

 اپلیکیشن سیگنال نیز احراز هویت الکترونیکی را امکان‌پذیر کرده‌است. در ادامه با نحوه احراز هویت الکترونیکی بیشتر آشنا می‌شوید.

.

احراز هویت الکترونیکی یا حضوری تفاوتی در اصل ماجرا ایجاد نمی‌کنند…

فرقی نمی‌کند که قصد داشته باشید برای احراز هویت شیوه حضوری یا الکترونیکی را انتخاب کنید. روند انجام کار تقریبا مشابه است. در هر دو صورت پس از ثبت نام در سامانه سجام باید منتظر دریافت کد ده رقمی باشید. در قدم بعدی با در دست داشتن کد ده رقمی از احراز هویت الکترونیکی یا حضوری استفاده می‌کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که در هر دو شیوه کد بورسی برای شما ارسال می‌شود. تنها تفاوت موجود در نوع و شیوه احراز هویت است. اما نحوه احراز هویت در سامانه سهم آشنا و اپلیکیشن سیگنال به چه شکل است.

.

احراز هویت

.

احراز هویت الکترونیکی در سهم آشنا

با مطالعه مقاله‌های پیشین آموخته‌اید که در مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت چه اقداماتی را باید انجام دهید. در این شیوه نیز با در دست داشتن کد ده رقمی سجام باید و همین‌طور شماره سریال پشت کارت ملی هوشمند با کد پیگیری کارت ملی اقدام به احراز هویت کنید. پس از وارد کردن شماره تلفن همراه در سامانه سهم آشنا اطلاعات هویتی خود را به دقت درج کنید. سیستم تصویر شماره ثبت می‌کند. در ادامه عکس با تصویر کارت ملی تطبیق داده می‌شود.

.

در مرحله بعدی به منظور اثبات هویت باید یک ویدئو سلفی تهیه کنید و متنی که به صورت تصادفی بر صفحه نمایش درج می‌شود را بخوانید. در مرحله بعدی باید تصویر امضای خود را بارگذاری کنید. در صورتی که اشکالی در روند احراز هویت شما ایجاد شود این امکان وجود دارد که تا سه مرتبه بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای احراز هویت را در سامانه انجام دهید. پس از این مدت در صورت ناموفق بودن احراز هویت بهتر است باید به صورت حضوری به دفاتر پیشخوان یا کارگزاری مراجعه کنید. این سامانه هیچ مشکلی با سرعت بسیار پایین اینترنت داخلی ندارد. از این گذشته احراز هویت الکترونیکی در تمامی دستگاه‌های الکترونیکی از قبیل رایانه، لپ تاپ، تبلت و گوشی تلفن همراه مسیر شده‌است. این سامانه در محیط وب اجرا می‌شود و به همین دلیلی نیازی به نصب اپلیکیشن‌های متفاوت نیست.

.

 

 احراز هویت الکترونیکی در سیگنال

 سیگنال برنامه‌ای است که در راستای تسهیل احراز هویت در بورس و سرمایه‌گذاری در این بازار روی کار آمده‌است. پس از دریافت کد ده رقمی به سادگی هرچه تمام‌تر اپلیکیشن سیگنال را روی گوشی تلفن همراه خود نصب کنید. اپلیکیشن نسخه اندروید را در بازار و پلی استور جست‌وجو کنید دارندگان گوشی‌ها آیفون نیز از طریق سیب اپ به این برنامه دسترسی خواهند داشت. برای احراز هویت در این برنامه پس از نصب و راه‌اندازی برنامه ورد بخش ثبت نام شوید و اطلاعات مورد نظر را در فرم‌های مربوطه وارد کنید. در ادامه امضای خود را اسکن کرده و به همراه ویدیوی سلفی در سامانه بارگذاری کنید.

.

 به یاد داشته باشید که احراز هویت افراد زیر ۱۸ سال به این شیوه امکان‌پذیر نیست. از سوی دیگر باید کارت ملی جدید یا کد رهگیری آن را در اختیار داشته باشید؛ در غیر این‌صورت قادر به احراز هویت نخواهد بود.

.

در هنگام ثبت تصویر برای احراز هویت به یاد داشته باشید که تصویر باید از روبه‌رو گرفته شود. هیچ‌گونه افکتی نباید روی تصویر انجام شود. بانوان باید شئونات اسلامی را رعایت کنند. در غیر این‌صورت احراز هویت الکترونیکی قابل قبول نخواهد بود.

.

احراز هویت

.

 مزایای احراز هویت الکترونیکی

اگر همچنان در انتخاب احراز هویت الکترونیکی یا حضوری مردد هستید، باید بدانید که این کار مزایای بسیاری را به دنبال دارد. در ادامه با برخی از مزایای این روش آشنا می‌شوید:

  • کاهش هزینه‌های رفت و آمد و مراجعه به کارگزاری‌ها دفاتر پیشخوان
  • آزادی عمل و عدم وجود محدودیت زمانی و مکانی برای احراز هویت
  • حفظ سلامت و اجتناب از بیماری کرونا به دلیل عدم حضور در مراکز پر رفت و آمد
  • پشتیبانی ۲۴ ساعته و عدم نیاز به اختصاص زمان مشخص به احراز هویت الکترونیکی

.

 ازدحام و زمانی که برای احراز هویت صرف می‌شود بسیاری از افراد را بر آن داشته است که این کار را به موعد دیگری انتقال دهند. احراز هویت یکی از آخرین اقداماتی است که باید برای دریافت کد بورسی انجام دهید. بنابراین شرایط، زمان و محدودیت‌های پیش رو نقش مهمی در آنها احراز هویت الکترونیکی یا حضوری ایفا می‌کند.

.

این نکته را به یاد داشته باشید که احراز هویت الکترونیکی تفاوت چندانی با احراز هویت حضوری ندارد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که این سامانه به خوبی دفاتر پیشخوان دولت احراز هویت را انجام نمی‌دهد. اما واقعیت این است که در این سامانه‌ها از الگوریتم پیشرفته‌ای استفاده می‌شود که با دقت بی‌مثالی صحت اطلاعات وارد شده را بررسی می‌کند. از این گذشته مقایسه تصویر متقاضی و ویدیوی ارسالی با تکنیک‌ها بسیار پیشرفته‌های راستی‌آزمایی می‌شود.

.

 به این ترتیب در کمترین زمان ممکن، با صرف هزینه کمتر و به سادگی هرچه تمام‌تر احراز هویت الکترونیکی را انجام دهید. اگر همچنان سوالاتی ذهن شما را به خود درگیر کرده‌است در بخش سوالات متداول با ما همراه باشید.

.

احراز هویت

.

 سوالات متداول

.

از چه دستگاهی برای احراز هویت الکترونیکی استفاده کنم؟

 همان‌طور که در طول مقاله نیز اشاره شد، رایانه‌ها، تبلت‌ها و گوشی‌های تلفن همراهی که مجهز به دوربین سلفی هستند برای این کار مناسب خواهند بود.

.

چند بار با یک دستگاه احراز هویت انجام می‌شود؟

 هر فرد تنها یک بار قادر است که احراز هویت را انجام دهد. اما هیچ محدودیتی در تعداد افرادی که از یک IP یا یک دستگاه اقدام به احراز هویت می‌کنند وجود ندارد.

.

چه کسانی ویدئوی سلفی مرا بررسی می‌کنند؟

 این کار از طریق الگوریتم‌های بسیار هوشمندی ویدئو های شما راستی آزمایی می‌شوند. این ویدئو کدگذاری شده و در سرورهای ایمن شرکت سپرده‌گذاری مرکزی نگهداری می‌شود. هوش مصنوعی برای مطابقت اطلاعات و هویت شما به کار گرفته می‌شود.

.

آیا این کار زمان‌بر است؟

 خیر با توجه به پایین‌ترین سرعت اینترنتی داخلی نیز این کار ظرف چند دقیقه انجام می‌شود و به هیچ عنوان قابل مقایسه با زمانی نیست که در صف‌های طویل دفاتر پیشخوان و کارگزاری‌ها صرف می‌کنید.

.

احراز هویت

.

 در آخر احراز هویت الکترونیکی یا حضوری

 در دنیای امروز با وجود تکنولوژی‌های پیشرفته دیگر نیازی به مراجعه حضوری برای انجام بسیاری از کارها وجود دارد. از سوی دیگر شیوع بیماری کرونا نیز باعث شده‌است مردم بیش از هر زمان دیگری به ارائه خدمات اینترنتی و غیر حضوری نیاز پیدا کنند. همین نیاز سبب شده‌است که کارگزاری‌ها و سازمان بورس و اوراق بهادار راهکار تازه‌ای را برای احراز هویت کاربران در نظر بگیرد.

.

این نکته را باید داشته باشید که هیچ تفاوتی بین احراز هویت الکترونیکی و حضوری وجود ندارد. کافی است مدارک و اطلاعات فردی خود را در دست داشته باشید و با کد ده رقمی سجام برای احزار هویت اقدام کنید.

.

 این کار تنها چند دقیقه از زمان شما را به خود اختصاص می‌دهد. به این ترتیب دیگر نیازی به حضور در مراکز عمومی و ایستادن در صف‌های طول و دراز نخواهد بود. در خانه بنشینید و با آرامش تمام احراز هویت را انجام دهید.

.

همانطور که در این مقاله مطالعه کردید راه‌های متفاوتی برای احراز هویت الکترونیکی وجود دارد. اکنون که کارگزاری خود را انتخاب کرده و ضمن ثبت نام در سجام و کارگزاری احراز هویت خود را نیز انجام داده‌اید دیگر نیازی به انجام کار دیگری نخواهید داشت. در خانه منتظر بمانید به زودی پیامی برای شما ارسال می‌شود که حاوی کد بورسی شما است.

.

 در ادامه با نام کاربری و کلمه عبور کارگزاری وارد بورس شوید و اولین خرید خود را با کسب دانش و اطلاعات کافی انجام دهید. به یاد داشته باشید که تنها دریافت کد بورسی برای آغاز فعالیت در این بازار کافی نیست. بنابراین پیش از هر اقدامی اطلاعات خود را در زمینه بورس و سرمایه‌گذاری در بازار سهام افزایش دهید.

ارسال دیدگاه