دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

به حداکثر رساندن سودها با بدست آوردن اعتماد به نفس

به عنوان یک تریدر، ما خیلی اوقات توجه زیادی به قرار دادن محل حدضرر (Stop Loss) خود می‌کنیم. البته که حد ضرر بخش مهمی از قضیه مدیریت ریسک را شامل می‌شود. اینکه ما بدانیم چه زمانی و در چه قیمتی از بازار خارج شویم برای حفظ سرمایه‌مان بسیار حیاتی است. به این ترتیب خیلی از افراد به دنبال این هستند که مهارت خود را در این زمینه افزایش دهند.

 

اما در عین حال بعضی مواقع توجه کافی به مبحث قرار دادن حد سود (Profit Target) نمی‌شود که البته مایه تاسف است. چرا که اگر ما بتوانیم حداکثر سود را از معاملات خود کسب کنیم تاثیر شگرفی در روند معامله‌گری ما خواهد داشت. خیلی از معامله‌گران از ترس اینکه مبادا بازار آن سودی که بدست آورده‌اند را از آنها بگیرد، خیلی زود معاملات خود را خاتمه داده و مانع از دریافت حداکثر سود از حرکات بزرگ بازار می‌شوند.

 

در طولانی مدت چنین تریدرهایی به سختی سودآور خواهند ماند چرا که سود معاملات موفق‌شان از زیان معاملات ناموفق‌شان کمتر خواهد بود.

 

چرا تریدرها اینگونه عمل می‌کنند؟ دلایلی وجود دارد که چرا تریدرها اجازه نمی‌دهند که معاملات موفق‌شان پیشروی بیشتری داشته و سود بزرگتری بدهند. در ادامه به بررسی سه مورد از این دلایل می‌پردازیم. با طلاچارت همراه باشید…

 

 

۱- شما هیچ حد سودی در ذهن‌تان ندارید

رفتن به هرجایی سخت است اگر ندانید که دارید به کجا می‌روید! این مورد دقیقا برای معامله‌گری نیز صدق می‌کند. اگر هیچ هدف و حد سودی در ذهن‌تان نداشته باشید به سادگی توسط حرکات کوچک بازار دچار استرس می‌شوید و این می‌تواند باعث شود که معامله خود را خیلی زود ببندید. استفاده از حد سود را یاد بگیرید و ببینید که چقدر نگه‌ داشتن یک پوزیشن موفق ساده است.

 

 

۲- شما زیاد در مورد ایده‌ای که بر اساس آن ترید کرده‌اید اعتماد به نفس ندارید

معامله‌گران تازه کار در اکثر موارد بر اساس نظرات دیگران اقدام به معامله می‌کنند. حتی بعضی از این معامله‌گران تازه کار، تریدهای دیگران را بدون در نظر گرفتن ایده‌ای که پشت آن قرار دارد کپی می‌کنند. در چنین مواردی ممکن است که تریدر تازه کار با مشکل عدم اعتماد به نفس برخورد کرده و معامله مذکور را در زمان نامناسبی خاتمه دهد.

 

 

۳- شما خیلی ریسک گریز هستید

در حالی که مدیریت ریسک یک مهارت مهم برای هر معامله‌گری است اما قضیه دیگری نیز که وجود دارد این است که بعضی از معامله‌گران بسیار ریسک گریز هستند. به خاطر داشته باشید که شما نمی‌توانید به صورت کامل از ریسک اجتناب کنید اما قادر به مدیریت آن خواهید بود. نکته مهم این است که بدانیم آیا آن ریسک ارزش انجام دادن دارد یا خیر.

 

به عنوان مثال به شما می‌گویند که با ۵۰۰ دلار ریسک، قطعا ۱۰۰۰ دلار بدست خواهید آورد و اما در حالتی دیگر که امکان رخ دادن آن ۷۵% می‌باشد شما ۲۰۰۰ دلار بدست می‌آورید. کدام حالت را انتخاب می‌کنید؟

 

خیلی از افراد حالت اول که منجر به بدست آوردن سود ۱۰۰۰ دلاری قطعی خواهد شد را انتخاب می‌کنند در صورتی که انتخاب دوم ارزش پیشبینی شده بیشتری دارد و در بلند مدت سود بیشتری بدست خواهد آمد.

 

 

حقیقت این است که همه چیز در ذهن شما وجود دارد.

بله، تریدرها از اینکه سود احتمالی را از دست بدهند می‌ترسند اما مشکل جدی‌تر عواقبی است که این مسئله در روانشناسی معامله‌گر دارد.

بعضی مواقع معامله‌ای که انجام داده‌ایم وارد سود شده و سپس برگشت می‌کند. در این حالت برخی تریدرها از اینکه چرا آن سود را برداشت نکرده‌اند پریشان شده و خود را سرزنش می‌کنند. این یک ذهنیت غلط است و بدان معناست است که معامله‌گر با ضرر کردن کنار نیامده است و هنوز این را درک نمی‌کند که ضرر کردن نیز بخشی از شغل معامله‌گری است.

علاوه بر این تریدرها تمایل دارند اینگونه فکر کنند که اگر معامله خود را برای برداشت سود خاتمه دهند به منظور مدیریت معامله بوده است. این در حالیست که واقعیت چیز دیگری می‌باشد. این کار مدیریت معامله نیست و تنها روشی است برای اینکه احساسات معامله‌گر به حالت عادی برگردند و از استرس رهایی یابد.

 

 

برای انجام تریدهای موفق و پربازده باید اعتماد به توانایی‌های خودتان داشته باشید.

اجازه دهید یک مثال واضح‌تر بزنم. بسیاری از شما رانندگی‌ می‌کنید و من مطمئن هستم که به توانایی‌های خود در این زمینه اطمینان کامل دارید. در واقع آنقدر به خودتان اطمینان دارید که علیرغم وجود شرایط مختلف در جاده به راحتی می‌توانید رانندگی کنید. شما به دلیل اینکه ممکن است شرایط گیج کننده شود وحشت زده نمی‌شوید و تنها رانندگی خود را تا رسیدن به مقصد ادامه می‌دهید.

 

بسیار خب، این همان چیزی است که در معامله‌گری نیز باید باشید. سوال اینجاست که اعتماد به نفس در معامله‌گری را چگونه در خودتان بوجود می‌آورید؟

 

اینجا دو نکته برای پرورش اعتماد به نفس در معامله‌گری برای شما داریم.

۱- وضعیت معامله‌گری خود را تجسم کنید

قبل از اینکه حتی معامله‌گری را آغاز کنید بایستی آنچه را که می‌خواهید انجام دهید تصور کنید. مثلا زمانی که به نقطه‌ای می‌رسید که باید در مورد بستن یا نگه داشتن یک معامله‌ تصمیم‌ گیری کنید چکار خواهید کرد.

 

با خودتان حرف بزنید و بگویید “نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود”. شما باید با تنش‌هایی که در زمان نگه داشتن یک معامله مجبور به تحمل آن هستید کنار آمده و با آن احساس راحتی کنید. این را درک کنید که چنین کاری در بلند مدت اثرات مثبت خود را نشان خواهد داد.

 

 

۲- قدم به قدم جلو بروید

شما باید قبول کنید که بدست آوردن اعتماد به نفس در معامله‌گری یک شبه رخ نخواهد داد. اما زمانی که تغییرات کوچک را در معامله‌گری خود بوجود بیاورید، قدم به قدم به سوی هدف پیش خواهید رفت.

 

یکی از تمریناتی که می‌توانید انجام دهید این است که معامله خود را به دو بخش تقسیم کنید. به عنوان مثال اگر قصد دارید ۰.۲ لات پوزیشن خرید روی اونس طلا در قیمت ۱۲۲۵ دلار بگیرید، دو معامله‌ ۰.۱ لاتی در همان قیمت ۱۲۲۵ دلار انجام دهید. حالا اگر حس کردید که می‌خواهید پوزیشن را ببندید، فقط یک پوزیشن ۰.۱ لاتی را بسته و به پوزیشن دیگر اجازه پیشروی بدهید. به مرور زمان و هنگامی که اعتماد به نفس بیشتری برای نگهداری پوزیشن‌های خود پیدا کردید، می‌توانید شروع به تغییر در نسبت حجم دو قسمت پوزیشن‌های خود نمایید.

 

در پایان این را به شما می‌گویم: از اینکه مرتکب اشتباه شوید نترسید و به توانایی‌های خود اطمینان داشته باشید.

 

ارسال دیدگاه