دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

آیا روند واقعا دوست شماست؟

قانون طلایی در اکثر کتاب‌های متداول معامله‌گری به آن اشاره می‌شود این است که اگر می‌خواهید موفق باشید باید همیشه در جهت روند غالب بازار معاملات خود را انجام دهید. کتاب‌هایی از این دست همچنین به شما می‌گویند که بزرگترین اشتباه این است که بخواهید سقف و کف بازار را شکار کنید.

در ظاهر این توصیه‌ها بسیار معقول و منطقی هستند گرچه راه‌ها و روش‌های متفاوتی برای معامله کردن بر اساس روندها وجود دارد و اگر مهارت کافی داشته باشید، معامله در سقف‌ها و کف‌های بازار امکانپذیر است.

در این مطلب می‌خواهیم یک روش جایگزین با ورودهایی کم ریسک که به ما اجازه می‌دهند وارد بازار شویم را به شما بیاموزیم. با طلاچارت همراه باشید…

 .

آموزه‌های متداول تحلیل تکنیکال می‌گویند که همیشه باید منتظر تایید روند باشیم. روش‌های متفاوتی برای تایید یک روند وجود دارد. مثلا استفاده از خطوط روند یا مشاهده شیب نزولی یا صعودی یک میانگین متحرک. یا از دیدگاه پرایس اکشن کلاسیک که تشکیل تعدادی سقف و کف بالا روند یا پایین رونده پیاپی را به عنوان تایید شکل گیری یک روند قلمداد می‌کند. این موارد چیزهایی هستند که به احتمال زیاد اکثر شما با آنها آشنا هستید. اما دلیل اینکه به آنها اشاره کردیم این است که اگر موارد فوق را به شکل نادرستی مورد استفاده قرار دهیم، ممکن است در نقاط بسیار پرریسکی وارد بازار شده و ضررهای زیادی به سرمایه‌مان وارد شود.

 .

واقعیت این است که روندها بر اساس الگوهایی شبیه به دندانه‌های اره شکل می‌گیرند نه بر اساس یک خط روند با زاویه ۴۵ درجه! این حرکات موجی شکل ممکن است منجر به فریب خوردن تریدرهایی شود که بر اساس روند معامله می‌کنند. چرا؟ چون ممکن مدت زمان زیادی برای تایید روند و ملحق شدن به آن صبر کنند.

به عنوان یک مثال از اینکه چنین تفکری می‌تواند یک تفکر اشتباه باشد این است که بسیار از افراد فکر می‌کنند وقتی که قیمت در حال بالا رفتن و ایجاد یک سقف جدید است، گزینه مطمئن‌تر این است که باید خرید کنند. و یا خیلی از تریدرهایی که بر اساس کتاب‌های متداول آموزش دیده‌اند، فکر می‌کنند که تنها زمانی مجاز به گرفتن پوزیشن فروش در بازار هستند که قیمت یک کف جدید ایجاد کند!

 .

همانطور که در نمودار زیر می‌بینیم بعد از شکل گیری بیشتر سقف‌ها یک حرکت خلاف روند بوجود آمده است که به عنوان حرکت اصلاحی یا کارکشن شناخته می‌شوند. احتمالا باید منظور ما را متوجه شده باشید. اگر شما بعد از شکل گیری سقف‌های جدید اقدام به اخذ پوزیشن خرید در بازار کنید، ممکن است وارد ضرر شده و بعد از گذشت مدت زمانی مجددا وارد سود شوید.

 .

 .

به همین ترتیب در طی یک روند نزولی نیز معمولا زمانی که یک کف شکسته شده و کف جدیدی بوجود می‌آید، بعد از آن یک حرکت صعودی خواهیم داشت. در تصویر زیر که مربوط به نمودار قراردادهای آتی پوند بریتانیا می‌باشد این موضوع مشاهده می‌شود.

 .

 .

بنابراین همانطور که قبلا اشاره کردیم، به منظور یک ورود کم ریسک و با احتمال موفقیت بالاتر باید منتظر یک حرکت اصلاحی باشیم تا بتوانیم در نقاط مناسب‌تری وارد بازار شویم. در زمانی که قصد فروش دارید بهتر است منتظر یک حرکت صعودی اصلاحی به یک ناحیه عرضه مناسب باشید. و بالعکس در زمانی که قصد خرید دارید بهتر است به دنبال حرکت اصلاحی نزولی و رسیدن قیمت به یک ناحیه تقاضای خوب باشید.

 .

یکی از بهترین مکان‌ها برای ورود در طی حرکات اصلاحی، نواحی COP یا همان تبدیل سطوح در بازار می‌باشد. قبلا مطلب کاملی در این رابطه در طلاچارت منتشر کرده‌ایم که از طریق این لینک می‌توانید آن را مطالعه نمایید.

 .

نمونه‌هایی از تکنیک تبدیل سطوح را نیز در ادامه مشاهده خواهید کرد.

 .

تصویر زیر نیز که در نمودار اونس طلا می‌باشد نیز حالت مشابهی را در یک روند نزولی نشان می‌دهد.

 .

بنابراین می‌توان گفت که روند دوست شماست اما اینکه در کجای یک روند وارد بازار شوید و اینکه نقطه ورود شما تا چه میزان صحیح و مناسب باشد نیز بسیار حائز اهمیت هستند.

 

ارسال دیدگاه