دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

ارزهای دیجیتال نامعتبرند یا افکار ما قدیمی؟!

 

بله سوال اصلی همان تیتر مطلب است. اینکه آیا واقعا ارزهای دیجیتال نامعتبرند یا مشکل از تفکرات ماست که باید کم کم آنها را دور بریزیم و به شکل دیگری به آینده نگاه کنیم. شما یک درصد احتمال میدهید که درآینده مردم جهان از سیستم مسخره و ناکارآمدی مثل پولهای کاغذی استفاده کنند؟ همین الان هم پول های کاغذی در حال خارج شدن از دست مردم است و بیشتر افراد برای خریدهای خود از کارت های بانکی استفاده میکنند. هم راحت تر است و هم ایمن تر. سطح بعدی خدمات پرداخت مربوط به سیستم های “ارتباط میدان نزدیک” یا همان NFC میشود که البته هنوز در کشور ما فراگیر نشده اند.

 

اما برگردیم به سراغ سوال اصلی. آیا ارزهای دیجیتال نامعتبرند؟ جواب من شخصا این است: خیر، به هیچ عنوان!

اگر نامعتبر است چگونه است که در حال حاضر حجم بازار ارزهای دیجیتال بیش از ۶۵۷ میلیارد دلار است؟ آیا میدانید این رقم یعنی ۵۰ میلیارد دلار بیش از ارزش بازار کمپانی عظیم آمازون؟ از این میزان تقریبا ۲۲۶ میلیارد دلار سهم بیت کوین و ۴۳۰ میلیارد دلار سهم سایر ارزهاست.

این حجم عظیم از سرمایه ها در این بازار یعنی مقبولیت در جامعه. پس اینکه بگوییم این ارزها کلاهبرداری هستند خنده دار به نظر میرسد.

تصویر از سایت BitScreener.com

آیا این دلیل خوبی است که هرچیزی که ماهیت دیجیتال دارد را فاقد اعتبار بدانیم؟ مسلما نه! آنچه که نیازی به توضیح ندارد و خودتان هم به خوبی میدانید این است که ارزهای دیجیتال روز به روز قدرت بیشتری در بازارهای مالی بدست می آورند و بدون شک آینده تمامی خریدها و تراکنش های مالی به این ارزها گره خورده است.

البته شاید بتوان ترس بانک ها و دولت ها از موضوع ارزهای دیجیتال را درک کرد. این ارزها کاملا خارج از حوزه اختیارات بانک ها هستند. در واقع بانک ها و نهادهای قانونی هیچگونه نظارت و اعمال قانونی نمی توانند روی این ارزها داشته باشند و این تنها یک معنی دارد: از دست رفتن تاج و تخت پادشاهی بانک ها! ارزهای دیجیتال با ارتباط و اعتماد متقابل کاربرانشان به کار خود ادامه میدهند. سیستمی که همه به آن اطمینان دارند و یک نهاد خاص برای دیگران تعیین تکلیف نخواهد کرد. این همان چیزی است که خیلی ها به دنبالش هستند. اینکه بانک ها در حساب های آنها سرک نکشند و این موضوع اصلا به مذاق بانک ها که عمری به قدرت مطلق در جامعه عادت کرده بودند خوش نیامده است.

نکته ای که در پایان باید به آن اشاره کنیم این است که در حال حاضر تعداد زیادی ارز دیجیتال در بازار وجود دارند و شما موظفید که با مطالعه ایده و تکنولوژی های پشت هر ارز، مناسبت ترین آنها را انتخاب کنید.

اگر همین امروز ارزهای دیجیتال را قبول نکنیم، فردا شاید خیلی دیر باشد.

ارسال دیدگاه