طلاچارت
طلاچارت

راهنمای استفاده از تحلیل‌های وبسایت طلاچارت

How-to-use-talachart-analysis
ب

در این مطلب به صورت ساده و مختصر قصد داریم نحوه استفاده از تحلیل‌ها و مفاهیمی که در تحلیل‌های وبسایت طلاچارت با آنها برخورد خواهید داشت را توضیح بدهیم. با ما همراه باشید…

تحلیل‌های ارائه شده در طلاچارت با استفاده از استراتژی شخصی ما ارائه شده و ممکن است با تحلیل‌های کلاسیکی که در سایر وبسایت‌ها می‌خوانید مقداری تفاوت داشته باشند. ما سعی می‌کنیم برای هر حرکت و سناریویی در بازار یک نقشه یا پلن از پیش طراحی شده داشته باشیم.

 

سه مفهوم بسیار مهم در تحلیل‌های ما وجود دارند:

۱- ناحیه تقاضا: ناحیه‌ای است که انباشتگی دستورات خرید و یا ذهنیت قدرتمند خرید در آنجا وجود دارد. به همین دلیل در اکثر مواقع شاهد واکنش صعودی قوی به این نواحی هستیم.

۲- ناحیه عرضه: ناحیه‌ای است که دستورات فروش یا ذهنیت قدرتمند فروش در آنجا قرار دارد. به همین دلیل در اکثر مواقع شاهد واکنش نزولی قوی در این نواحی هستیم.

۳- محور نوسان: سطحی که اگر قیمت در بالای آن قرار داشته باشد تمایلات صعودی و اگر قیمت در زیر آن قرار داشته باشد تمایلات کاهشی خواهد داشت.

 

 

اهمیت نواحی عرضه و تقاضا

به طور کلی اهمیت نواحی که تاکنون قیمت برخوردی به آنها نداشته است بالاتر از بقیه نواحی می‌باشد. اصطلاحا به این نواحی Fresh Zone یا “ناحیه تازه” گفته می‌شود. بنابراین در اولین برخورد قیمت به ناحیه احتمال واکنش وجود دارد اما در دفعات دوم و سوم، ورود به معامله با ریسک همراه خواهد بود و احتمال شکسته شدن ناحیه مدنظر وجود دارد.

 

 

روش تعیین حد ضرر بر اساس نواحی عرضه و تقاضا

حد ضرر ناحیه تقاضا کمی پایین‌تر از کف ناحیه قرار می‌گیرد. به عنوان مثال اگر کف ناحیه تقاضا روی ۱٫۵۴۲٫۰۰۰ تومان قرار داشته باشد، می‌توانید حد ضرر را روی ۱٫۵۴۰٫۰۰۰ تومان قرار دهید.

حد ضرر ناحیه عرضه: کمی بالاتر از سقف ناحیه قرار خواهد گرفت. به عنوان مثال اگر سقف ناحیه عرضه روی ۱٫۶۷۳٫۰۰۰ تومان قرار داشته باشد، حد ضرر شما می‌تواند روی ۱٫۶۷۵٫۰۰۰ تومان قرار بگیرد.

در مثال‌های بالا ما حد ضرر را ۲۰۰۰ تومان فراتر از نواحی عرضه و تقاضا در نظر گرفتیم. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که گاهی اوقات نوسانات (Volatility) بازار بسیار بالاست و ممکن است که حرکات شکار حد ضرر (Stop Hunter) در بازار رخ دهند. در این شرایط با صلاحدید خود می‌توانید فاصله ۲۰۰۰ تومانی را افزایش داده و بزرگ‌تر در نظر بگیرید.

 

 

روش‌های تعیین حد سود بر اساس نواحی عرضه و تقاضا

۱- استفاده از نسبت ریسک به سود: در این روش به میزان قرار دادن حد ضرر، حد سود در نظر گرفته خواهد شد و پس از دستیابی به این میزان سود، مقداری از حجم معامله را می‌بندیم تا سود آن را برداشت کنیم و مابقی را باز می‌گذاریم تا به اهداف بعدی برسد.

 

به عنوان مثال اگر بر اساس یک ناحیه تقاضا روی سکه آتی ۱۰ قرارداد پوزیشن خرید گرفته‌اید و حد ضرر ۲۰۰۰۰ تومانی قرار داده‌اید، بنابراین اولین حد سود شما معادل ۲۰۰۰۰ تومان خواهد بود و پس از دستیابی به این میزان سود، بهتر است حداقل ۵ قرارداد را ببیندید تا سود آن به حساب شما واریز شود و ۵ قرارداد باقی مانده را رها کنید تا در صورت ادامه حرکت در جهت دلخواه ما، به اهداف بعدی برسند.

فراموش نکنید که بعد از این کار، باید معاملات خود را اصطلاحا Risk Free کنید. این بدان معناست که حد ضرر قراردادهای باقی مانده را به نقطه ورود معامله انتقال دهید تا در صورت برگشت قیمت و رسیدن به نقطه ورود شما، معاملات بسته شوند. این کار باعث می‌شود تا سودی که از بستن ۵ قرارداد اول بدست آورده‌اید از بین نرود.

 

۲- استفاده از نزدیک‌ترین ناحیه مخالف: در صورتی که از یک ناحیه عرضه اقدام به فروش کرده‌اید، حد سود شما نزدیک‌ترین ناحیه تقاضای سد راه خواهد بود. به عنوان مثال در آبشده نقدی اگر از ناحیه عرضه ۱۰۶۵-۱۰۷۳ اقدام به فروش کرده‌اید و یک ناحیه تقاضا در محدوده ۱۰۴۱-۱۰۴۷ مشاهده می‌کنید، حد سود اول شما در همین ناحیه تقاضا خواهد بود و بهتر است مقداری از حجم معامله خود را کاهش داده و معامله خود را ریسک فری کنید.

 

 

استفاده از تمایلات بازار برای انجام معاملات دقیق‌تر

به عنوان یک تریدر بایستی به تمایلات بازار توجه داشته باشید. در صورتی که تمایلات بازار صعودی باشد، بهتر است در دامنه‌های تقاضا وراد پوزیشن خرید شوید و از دامنه‌های عرضه به عنوان تارگت استفاده کنید.

در صورتی که تمایلات بازار نزولیست، بهتر است در دامنه‌های عرضه وارد پوزیشن‌های فروش شده و از دامنه‌های تقاضا به عنوان تارگت استفاده نمایید.

منبع :
TalaChart.ir

اگر تازه کار هستید و می‌خواهید به خوبی مباحث پایه‌ای تحلیل تکنیکال را بیاموزید می‌توانید در دوره تحلیل تکنیکال طلاچارت شرکت کنید. در صورتی که با اصول تحلیل تکنیکال آشنا هستید اما به دنبال روشی قدرتمند و ساده برای انجام معاملات خود می‌گردید، دوره استراتژی پرایس اکشن طلاچارت مناسب شماست.

 

 

 

طلاچارت

دیدگاه ها

  • Avatar
   علیرضا زارع 27 جولای 2019 :: 00:56

   عرض سلام و احترام. وقت بخیر…
   به عنوان مثال اگر شما در یک ناحیه مقاومتی (یا عرضه) اقدام به فروش کردید، میتونید از نزدیک‌ترین ناحیه حمایتی (یا تقاضا) برای برداشت سود و بستن بخشی از معامله استفاده کنید.

   سربلند باشید…

ارسال دیدگاه

درباره ما

منابع آنلاین در مورد تحلیل تکنیکال که در وب فارسی وجود دارند به شدت قدیمی هستند و بیشتر آنها مدت هاست که بروزرسانی نشده اند. با توجه به همین نکته سعی کردیم که در طلاچارت با استفاده از منابع انگلیسی زبان که دائما در حال بروزرسانی می باشند، منبعی مفید از مطالب جدید علم تحلیل تکنیکال که فراخور زمان حال هستند را گردآوری کنیم. چون همزمان که سایر علوم در حال پیشرفت می باشند، بازارهای مالی نیز از این قضیه مستثنی نبوده و دائما در حال تغییر هستند تا بتوانند هرچه بیشتر پویایی خود را حفظ کرده و افرادی که مجهز به اطلاعات بروزتر می باشند را پرسودتر کنند.

اپلیکیشن همراه طلاچارت

طلاچارت

با نصب اپلیکیشن اندروید طلاچارت به مطالب آموزشی و تحلیل سریعتر دسترسی داشته باشید.