ب

همانطور که میدانید نگهداری از پول های دیجیتال توسط کیف پول های مربوط به این ارزها انجام می شود. اما خود این کیف پول ها نیز از روش های مختلفی برای دسترسی مالک اصلی به پول ها استفاده می کنند. بعضی از آنها از رشته های ۶۴ کاراکتری به عنوان کلید خصوصی استفاده می کنند که با داشتن آن می توان هر کاری با سرمایه های موجود در آن کیف پول انجام داد. بعضی دیگر نیز از روش ورود ۱۲ کلمه ای استفاده می کنند. نکته مهمی که وجود دارد این است که در صورت از دست دادن این کلیدها دیگر به هیچ عنوان نمی توانید به پول های خود دسترسی پیدا کنید و این به معنای از دست دادن همه چیز است.

بنابراین باید تحت هر شرایط امنیت این کلیدهای خصوصی را تامین کنید تا به دست دیگران نیفتند. در این مطلب قصد داریم تا روش های ذخیره سازی ایمن کلیدهای خصوصی را بررسی کنیم. بنابراین با طلاچارت همراه باشید…

 

قبل از شروع!

شما باید کپی های زیادی از کلیدهای خصوصی و در چند مکان مختلف داشته باشید تا در صورت وقوع هر حادثه ای بتوانید مجددا به آنها دست پیدا کنید. بهتر است کلیدها را در فضاهای ذخیره سازی ابری آپلود کرده، یک نسخه را روی هارد دیسک اکسترنال (یا فلش درایوها) ذخیره کنید و چندین نسخه را نیز روی کاغذ پرینت کنید. از جمله فضاهای ذخیره سازی امن و بسیار معتبر می توان به سرویس های Google Drive شرکت گوگل و One Drive شرکت مایکروسافت اشاره کرد.

این فضاهای ذخیره سازی تحت حمایت شرکت های بزرگ حوزه تکنولوژی قرار داشته و قابلیت های امنیتی اضافه ای را نیز در اختیار شما قرار می دهند. قابلیت هایی مثل تایید دو مرحله ای توسط پیامک و یا برنامه های تولید کد اتوماتیک (Authenticator Apps).

 

اما اما اما…

شما به هیچ عنوان نباید کلیدهای خصوصی خود را به صورت خام و بدون هیچگونه حفاظتی روی اینترنت و یا حافظه های جانبی قرار دهید! چرا که امکان نفوذ به حساب کاربری شما در سرویس های ذخیره سازی ابری و یا گم شدن هارد اکسترنال و فلش درایوها وجود دارد. بنابراین باید کلیدهای خصوصی خود را رمزنگاری کرده و سپس آنها را در مکانهای مدنظرتان ذخیره کنید.

این کار را می توانید توسط نرم افزارهای مختلفی انجام دهید. یکی از بهترین برنامه ها برای این کار VeraCrypt می باشد که می تواند اطلاعات شما را با متدهای پیشرفته مثل AES و چندین متد دیگر که برای رمزنگاری اطلاعات نظامی استفاده میشوند، رمزنگاری کند.

در ادامه به صورت ویدئویی نحوه استفاده از این برنامه و رمزنگاری کردن اطلاعات را مشاهده می کنید.

پس از اینکه رمزنگاری اطلاعات به پایان رسید، حالا می توانید با خیال راحت فایل رمزنگاری شده نهایی را روی گوگل درایو، وان درایو و یا یک هارددیسک اکسترنال ذخیره نمایید و هر وقت که به آن نیاز داشتید، طبق روش گفته شده در ویدئو، اطلاعات را رمزگشایی کنید.

 

پرینت کردن کلید خصوصی روی کاغذ

اگر پرینتر شخصی دارید که کارتان ساده است. خیلی راحت کلید خصوصی خود را چندین بار پرینت کرده و در مکان های امنی قرار دهید. اما اگر می خواهید از پرینتر کافی نت ها استفاده کنید باید بسیار مراقب باشید. چرا که ممکن است شخص صاحب کافی نت با ارزهای دیجیتال و کیف پول های مربوطه آشنایی داشته باشد. در این حالت با داشتن کلید خصوصی شما می تواند به راحتی به کل پولتان دسترسی پیدا کند.

در این حالت باید از روش دیگری برای پرینت کردن کلید خصوصی استفاده کنید. در این مورد خاص روی کلیدهای خصوصی ۱۲ کلمه ای صحبت میکنیم. همانطور که میدانید این ۱۲ کلمه ترتیب خاصی دارند که باید رعایت شود. در صورتی که کلمه ها در جای اشتباهی وارد شوند، کلید خصوصی نیز اشتباه خواهد بود.

شما باید با استفاده برنامه ای مثل Office Word جدولی با ۱۲ سلول خالی ایجاد کنید. سپس کلمات را با بهم ریختن ترتیب اصلی در سلول های مختلف وارد کنید. تا جایی که می توانید سعی کنید بهم ریختگی کلمات بیشتر باشد.

به تصویر زیر نگاه کنید.

حالا جدول بالا را با خیال راحت به یک کافی نت برده و پرینت کنید. پس از این کار کافیست، به کلید خصوصی اصلی که در اختیار خودتان می باشد نگاه کرده و بوسیله یک خودکار و با نوشتن عدد مربوط به جایگاه هر کلمه، ترتیب اصلی را یادداشت کنید.

چیزی مانند تصویر زیر.

به این ترتیب می توانید خیلی راحت کلید خصوصی که ترتیبش را فقط خودتان میدانید، نگهداری کنید.

 

اما برای پرینت کردن کلیدهای خصوصی که ۶۴ کاراکتری هستند، کار سختتری پیش رو دارید. چرا که این کلیدها را به دلیل اینکه ترکیبی از حروف نامفهوم هستند، نمی توانید به راحتی بهم بریزید. این کلیدها را باید حتما خودتان روی کاغذ یادداشت کنید و کاملا مراقب باشید که حرفی را جابجا ننویسید. چرا که یک اشتباه باعث از دست رفتن کلید خواهد شد.

سلب مسئولیت: این مطلب حاصل تجربیات چندین ساله نویسنده در حوزه تکنولوژی و امنیت اطلاعات می باشند و استفاده از روش های موجود در این مطلب به عهده خود شما خواهد بود و وبسایت طلاچارت و نویسنده مطلب هیچگونه مسئولیتی را نخواهند پذیرفت.

منبع :
TalaChart.ir
طلاچارت

ارسال دیدگاه

درباره ما

منابع آنلاین در مورد تحلیل تکنیکال که در وب فارسی وجود دارند به شدت قدیمی هستند و بیشتر آنها مدت هاست که بروزرسانی نشده اند. با توجه به همین نکته سعی کردیم که در طلاچارت با استفاده از منابع انگلیسی زبان که دائما در حال بروزرسانی می باشند، منبعی مفید از مطالب جدید علم تحلیل تکنیکال که فراخور زمان حال هستند را گردآوری کنیم. چون همزمان که سایر علوم در حال پیشرفت می باشند، بازارهای مالی نیز از این قضیه مستثنی نبوده و دائما در حال تغییر هستند تا بتوانند هرچه بیشتر پویایی خود را حفظ کرده و افرادی که مجهز به اطلاعات بروزتر می باشند را پرسودتر کنند.

اپلیکیشن همراه طلاچارت

طلاچارت

با نصب اپلیکیشن اندروید طلاچارت به مطالب آموزشی و تحلیل سریعتر دسترسی داشته باشید.