دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

آشنایی با نحوه ثبت نام در سجام

آشنایی با نحوه ثبت نام در سجام

 قصد دارید به فعالان دنیای بورس بپیوندید؟ آیا درجست‌وجوی راهکارهای متفاوت جهت یک سرمایه‌گذاری سودآور، بازار بورس و سهام را انتخاب کرده‌اید؟

.

 بنابراین به یک راهنمایی کامل و جامعه در خصوص نحوه ثبت نام در سجام نیاز خواهید داشت. اگر آشنایی چندانی با سامانه سجام ندارید، باید بگویم این سامانه اولین گامی است که پیش روی دارید. همه افرادی که قصد پیوستن به خانواده بورس را در سر دارند باید این مرحله را پشت سر بگذارند.

.

لازم است بدانید کسانی که سال‌ها قبل به بورس ملحق شده‌اند، هیچ شناختی از سامانه سجام ندارند. چرا که آنها هرگز امکان ثبت نام اینترنتی در بورس را در اختیار نداشتند.

.

 اما امروزه با استفاده از سامانه سجام دیگر نیازی به مراجعه حضوری به کارگزاری‌ها و انجام امور مربوط به ثبت‌نام نیست. این کار نحوه ثبت نام و آغاز فعالیت در بورس را به مراتب ساده‌تر کرده‌است. اگر تصمیم خود را برای سرمایه‌گذاری در این بازار معاملاتی گرفته‌اید با ما همراه باشید. در ادامه گام به گام و در کنار یکدیگر با مراحل ثبت نام در سامانه سجام آشنا می‌شوید.

.

ثبت نام در سجام

.

اولین گام در جهت ثبت نام در سجام؛ شناخت این سامانه است

در بازار امروز استقبال سرمایه‌داران از بازار سهام به‌مراتب بیش از گذشته است. این نکته گواهی بر این مطلب به شمار می‌رود که از این پس شاهد هجوم سرمایه‌داران مختلف از بازار‌های متفاوت به بازار بورس خواهیم بود. در همین راستا سامانه سجام کمک فراوانی به امنیت و نظم موجود در این بازار می‌کند.

.

سجام مخفف عبارات سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان است. با استفاده از سامانه سجام مراحل احراز هویت مشتریان در کم‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود. این امر یکی از تاثیرگذارترین راهکار‌های ممکن در جهت جلوگیری از پولشویی و کلاه‌برداری در بازار بورس است.

.

این سامانه مدیریتی در راستای تامین سرمایه ایجاد نشده‌است؛ بلکه یک زیرساخت بنیادی برای بازار سرمایه به شمار می‌رود. در این سامانه بدون دخالت نیروهای انسانی تمام اطلاعات مربوط به افراد و دارایی‌های آنها جمع‌آوری می شود و به ثبت می‌رسد. سامانه سجام شفافیت بازار را تا حد زیادی افزایش داده‌است و از این گذشته بدون اتلاف زمان اطلاعات را به صورت کامل جمع‌آوری می‌کند.

.

 اولین قدم ثبت نام در سجام

 به عنوان اولین قدم باید به آدرس سایت سجام به نشانیwww.sejam.ir مراجعه کنید. از این گذشته همواره این امکان نیز وجود دارد که با تایپ عبارت «سامانه سجام» در نوار جست‌وجو این سایت را در نتایج جست‌وجو بیابید. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، نخستین سایتی که در تصویر مشخص شده است مربوط به سامانه سجام است.

.

سجام

 

.

ثبت نام در سجام

در گام بعدی پس از ورود به سایت سامانه سجام با صفحه‌ای مشابه با تصویر زیر مواجه می‌شوید. در این تصویر در بین گزینه‌های موجود یک کادر آبی رنگ وجود دارد که حاوی عبارت «ثبت نام در سامانه سجام» است این گزینه را انتخاب کنید.

.

سجام

.

 پس از کلیک روی این گزینه کادری برای شما به نمایش گذاشته می‌شود. در این کادر رسالت تاسیس سامانه سجام برای شما شرح داده خواهد شد و در ادامه به این موضوع اشاره می‌شود که تمامی اطلاعات دریافتی از مشتریان به صورت کاملا محرمانه در سامانه به ثبت می‌رسد. در پایان کادری برای وارد کردن شماره ملی به نمایش گذاشته شده‌است. در تصویر زیر نمایی از این کادر را مشاهده می‌کنید.

.

سجام

.

پس از وارد کردن کد ملی در کادر بالا به صفحه دیگری انتقال پیدا می‌کند که حاوی کادرها متفاوتی است. در زیر نمونه‌ای از این صفحه را مشاهده می‌کنید. در این بخش باید شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. این شماره با کد ملی وارد شده تطبیق داده می‌شود.

.

شماره تلفنی که در این بخش وارد می‌کنید در اطلاع‌رسانی‌های بعدی استفاده می‌شود. به همین دلیل حتما شماره تلفنی را وارد کنید که متعلق به شما است و در حال حاضر به آن دسترسی دارید. در غیر این صورت پیام‌ها و اطلاعیه‌های مهمی که از سوی سامانه ارسال می‌شود را در زمان مقرر دریافت نمی‌کنید. به یاد داشته باشید که به منظور درج شماره تلفن همراه نیازی به وارد کردن صفر اول شماره نیست.

.

سجام

.

 پس از تایید و ارسال شماره تماس، در ثبت نام در سجام وارد صفحه دیگری می‌شود که حاوی کادری است که برای بار آخر به شما گوشزد می‌کند که شماره تلفنی که در سامانه وارد کرده‌اید باید با کد ملی شما انطباق داشته باشد.

.

 روی عبارت «متوجه شدم» کلیک کنید.

سجام

.

در ادامه کد تاییدی برای شما ارسال می‌شود. این کد را در کادری که با عبارت «کد تایید» مشخص شده‌است، وارد کنید. در ادامه اطلاعاتی که از شما درخواست شده‌است را نیز وارد کنید.

.

سجام

.

 پس از ارسال کد تایید وارد صفحه‌ای می‌شوید که در تصویر زیر به نمایش گذاشته شده‌است. هزینه انجام امور در سامانه سجام ۱۰۰۰۰۰ ریال است. در این بخش کاربر به پخش پرداخت هدایت می‌شود.

.

سجام

.

روی گزینه پرداخت کلیک کنید. در ادامه به سامانه پرداخت الکترونیکی هدایت می‌شوید.  از بین بانک‌های نمایان شده درگاه مورد نظر را انتخاب و وارد صفحه پرداخت شوید. پس از پرداخت وجه تعیین‌شده  روی دکمه ادامه مراحل ثبت نام کلیک کنید.

.

سجام

.

گام دوم ثبت نام در سجام وارد کردن اطلاعات کاربری

تا به این لحظه شما اقدمات اولیه جهت فعالیت در بورس را انجام داده‌اید. اکنون که آمادگی استفاده از خدمات سامانه سجام را به دست آورده‌اید، زمان آن است که اطلاعات دقیق خود را در اختیار سازمان قرار دهید. در بخش اول اطلاعات مربوط به مشخصات هویتی و شناسنامه‌ای شما درخواست می‌شود. به یاد داشته باشید که لازم است تمام کادرهای مندرج را تکمیل کنید. در این بخش با صفحه‌ای مشابه زیر مواجه می‌شوید.

.

سجام

.

در این مرحله باید عنوان خود را مشخص کنید. اگر به نیابت از فرد دیگری ثبت نام را انجام می‌دهید باید سامانه را در جریان این امر قرار دهید. در هر صورت پس از تعیین وضعیت حقوقی خود روی گزینه ادامه مرحله بعد کلیک کنید.

.

سجام

.

در قسمت بعدی مشخصات و اطلاعات مربوط به محل سکونت نحوه برقراری ارتباط با شما جمع‌آوری می‌شود. در حیات بخش تکمیل کادرهایی که با علامت ستاره مشخص شده‌اند ضروری هستند.

.

سجام

.

 پس از تکمیل قسمت‌های مربوطه پیامی برای شما به نمایش گذاشته می‌شود که حاوی این موضوع است که در صورتی که فاقد کد بورسی هستید، امکان ورود به مرحله بعدی برای شما وجود دارد.

.

سجام

.

درمرحله بعد با سوالاتی روبرو می‌شوید که مشابه سوالاتی است که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید. همان‌طور که می‌بینید این سوالات ستاره‌دار نیستند بنابراین این امکان وجود دارد که در صورت تمایل سوالات این بخش را بی‌پاسخ باقی بگذارید.

.

سجام

.

مرحله بعدی لازم است اطلاعات مربوط به حساب بانکی خود را به دقت تکمیل کنید. پس از تکمیل گزینه‌های موجود در این صفحه روی گزینه ذخیره کلیک کنید.

.

سجام

.

در مرحله بعدی ثبت نام در سجام اطلاعات بانکی شما به نمایش گذاشته می‌شود و این اطلاعات را به دقت بررسی کنید. درصورتی که اطلاعات به درستی درج شده‌اند روی گزینه تایید کلیک کنید.

.

سجام

.

در نهایت تمامی اطلاعات مندرج در سایت برای شما به نمایش گذاشته می‌شود درصورتی که اطلاعات درج شده درست هستند روی گزینه«تایید می‌کنم، ادامه به گام بعدی» کلیک کنید. به یاد داشته باشید که بهتر است پیش از کلیک روی این گزینه از صحت اطلاعات مندرج در این بخش اطمینان حاصل کنید.

.

سجام

.

در آخر تصویری مشابه تصویر زیر برای شما به نمایش گذاشته می‌شود که حاوی تعهدنامه است. متن تعهد را به دقت مطالعه کنید و در ادامه گزینه می‌پذیرم را انتخاب کنید. در نهایت نیز روی کلمه ذخیره کلیک کنید.

.

سجام

.

پس از انجام تمام مراحل فوق بخش عمده‌ای از مسیر را طی کرده‌اید. اکنون باید ۲۴ ساعت منتظر بمانید تا کد پیگیری ۱۰ رقمی از طریق شماره تماسی که در سامانه درج کرده‌اید، برای شما ارسال شود.

.

 پس از دریافت کد پیگیری سجام باید اقدامات بعدی در زمینه احراز هویت را به انجام برسانید و گام به گام به سوی دریافت کد بورسی پیش بروید.

.

 اهمیت سامانه سجام

همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد، ثبت نام در سجام مزایای بسیاری را در پی دارد. پیشتر به جمع‌آوری ساده و منسجم اطلاعات و همین‌طور احراز هویت و جلوگیری از پول شویی و کلاه‌بردرای اشاره شده در ادامه با برخی دیگر از مزایای ثبت نام در سجام آشنا می‌شوید:

  • با ثبت نام در سجام به انسجام و طبقه‌بندی منظم اطلاعات در بانک اطلاعاتی بازار سرمایه ایران کمک خواهید کرد.
  • از این پس به منظور انجام امور سرمایه‌گذاری دیگر نیازی به مراجعه حضوری به سازمان‌های متفاوت نخواهید داشت.
  • از این گذشته با ثبت نام در سجام به منظور تغییر کارگزاری، تغییر صندوق، دریافت سود سهام و .. دیگر نیاز به مراجعه حضوری به کارگزاری نخواهید داشت.
  • اطلاعات مشتریان به صورت کاملا محرمانه در سامانه ذخیره می شود و از دسترس کلاهبرداران و سودجویان در امان می‌ماند.
  • پروسه اخذ سود از شرکت‌هایی که سهام آنها را خریداری کرده‌اید، بدون نیاز به مراجعه به بانک قابل دریافت خواهد بود.
  • افرادی که دارای سهام عدالت هستند نیز این امکان را در اختیار خواهند داشت که سهام عدالت خود را در سامانه سجام رویت کنند. امکان خرید و فروش سهام عدالت در سجام نیز مهیا شده است.

 

 اکنون می‌دانیم که …

 ثبت نام در سجام اولین گام در پروسه دریافت کد بورسی است و اگر قصد دارید در این بازار فعالیت کنید باید با بایدها و نبایدهای سجام آشنا شوید. در این مقاله پی بردید که سمانه سجام با جمع‌آوری اطلاعات گرانبهای مشتریان مانع از پولشویی سودجویان و سوءاستفاده از اطلاعات مشتریان می‌شود.

.

 این سامانه نیاز به مراجعه حضوری  به کارگزاری‌ها را از میان برداشته و در همین راستا تغییرات شگرفی را در شیوه فعالیت سرمایه‌گذاران بورس رقم زده است. با توجه به مراحل و نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره شد، اقدامات لازم در زمینه دریافت کد بورسی را انجام  دهید. همین امروز به جمع سرمایه‌داران بازار بورس بپیوندید و از سهولت و امکانات سامانه سجام در راستای معاملات خود استفاده کنید.

.

ارسال دیدگاه