دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

چگونه شکست یک سطح را پیشبینی کنیم؟

آیا واقعا می‌توانیم شکست (Breakout) یک سطح را پیشبینی کنیم؟ واقعیت این است که تا زمانی که این اتفاق رخ نداده باشد نمی‌توانیم با قاطعیت بگوییم که این اتفاق رخ خواهد داد یا خیر. اما تکنیک‌ها و سرنخ‌هایی وجود دارند که به ما کمک می‌کنند تا شکست‌هایی با احتمال بالا را پیشبینی کنیم. 

در این مطلب قصد داریم تا این سرنخ‌ها و تکنیک‌ها را با هم بررسی کنیم. با طلاچارت همراه باشید…

.

سوال اساسی این است: قیمت چگونه به سطح مدنظر نزدیک شده است؟

همیشه باید این سوال را از خودتان بپرسید. اینکه قیمت چگونه به یک سطح حمایت یا مقاومت نزدیک شده باشد می‌تواند چیزهای زیادی در مورد اتفاقات پشت پرده قیمت به ما بگوید. این به ما کمک می‌کند تا بفهمیم که آیا خریداران در حال قدرت گرفتن هستند یا فروشندگان و همچنین اینکه قیمت احتمالا می‌خواهد به کجا برود. 

تصویر زیر به خوبی این مورد را نشان می‌دهد. اگر دقت کنید یک سطح مقاومتی با چند نقطه برخورد مشاهده می‌شود. جالب‌ترین بخش این تصویر نحوه رسیدن قیمت به این سطح می‌باشد. هر مرتبه که قیمت به این سطح برخورد کرده و باز میگردد، عمق حرکت اصلاحی کمتر می‌شود (به نواحی زرد رنگ دقت کنید). این کاهش عمق حرکات اصلاحی نشان دهنده کاهش قدرت قیمت برای نزول بعد از برخورد به سطح مقاومتی است. فلش‌های سبزرنگ این ساختار را نشان می‌دهند و می‌توانید ببنید که قیمت در حال تشکیل کف‌های بالاتر در راه رسیدن به سطح مقاومتی ما می‌باشد. 

این نشان می‌دهد که اولا فروشندگان نمی‌توانند به راحتی قیمت را به سمت پایین حرکت دهند. دوما خریداران هر بار زودتر قدم بعدی را در راه رسیدن به سطح مقاومتی برمیدارند. هر دو مورد این را برای ما روشن می‌سازند که قدرت بین خریداران و فروشندگان در حال جابجایی است.

ما اکیدا توصیه می‌کنیم که قبل از وقوع شکست هرگز به صورت پیش دستانه وارد بازار نشوید. اما در صورتی که چنین ساختاری را قبل از یک شکست مشاهده کردید، به احتمال زیاد با یک ستاپ موفقیت آمیز روبرو خواهید بود. در عین حال زمانی که چنین ساختاری را دیدید، آماده برای حرکت بازار باشید. 

.

در تصویر بعدی مشاهده می‌کنید که قیمت یک روند نزولی داشته اما در حال ضعیف‌تر شدن است. در ادامه سطوح حمایت و مقاومت بخش آخر روند را مشخص کرده‌ایم. در زمان‌هایی که قیمت به مقاومت برخورد کرده، دیگر حتی توان رسیدن به کف قبلی را نیز نداشته است. این نشان می‌دهد که روند نزولی قبلی می‌خواهد خاتمه پیدا کند و در حال حاضر نیز خریداران بیشتری وارد بازار شده‌اند.

کمی قبل از شکست سطح مقاومتی، یک برگشت کوچک شکل گرفته است و در این حرکت فروشندگان تقریبا معاملات خود را تسویه کرده‌اند. در نهایت یک شکست بسیار قدرتمند و با کندلی بزرگ بوجود آمده که کاملا بالاتر از سطح مقاومتی بسته شده‌ است. 

باز هم می‌گوییم بسیار مهم که همیشه منتظر شکست کامل و کلوز کندل در خارج از سطح مدنظر بمانید. معامله‌گران مبتدی در اکثر مواقع خیلی زود وارد بازار می‌شوند چرا که ترس از جا ماندن از بازار را دارند. اگر شما نیز چنین عادت بدی دارید بهتر است هرچه سریع‌تر به دنبال راهی برای کنار گذاشتن این رفتار باشید. یک شکست کامل و تایید شده به شما کمک می‌کند تا از شکست‌های جعلی در امان بمانید. 

.

تصویر بعدی به وضوح نشان می‌دهد که چرا باید منتظر یک شکست قدرتمند و کامل بمانیم. گاهی اوقات حتی ممکن است که شما چنین ساختاری را نیز مشاهده کنید اما شکست سطح مدنظر اتفاق نیفتد. در تصویر زیر هم ساختار بسیار مناسبی مشاهده می‌شود اما شکستی رخ نداده است.

.

مشاهده می‌کنید که با استفاده از روش‌های ساده می‌توان به خوبی موقعیت‌های خوبی را در بازار شکار کرد. نیازی نیست که از روش‌های بسیار پیچیده استفاده کنید. تنها کافیست ذات حرکات قیمت را به خوبی درک کنید.

ما در دوره تحلیل تکنیکال و استراتژی طلاچارت با استفاده از ساختار قیمت و بدون هیچ ابزار خاصی بهترین نقاط خرید و فروش را به شما نشان خواهیم داد. پس می‌توانید از طریق آکادمی طلاچارت در دوره‌های ما شرکت کنید. 

ارسال دیدگاه