دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

راهکارهایی برای کاهش ریسک معاملات در زمان انتشار اخبار مهم

در اکثر روزها خبرهای اقتصادی از کشورهای مختلف دنیا منتشر می‌شوند و گاها تاثیرات بزرگی روی قیمت سهام، کالا، ارزها و یا سایر دارایی‌ها میگذارند. بعضی از خبرها مهم بوده و بعضی دیگر نیز اهمیت چندانی ندارند. البته کشوری که خبر را منتشر می‌کند نیز مهم است. به عنوان مثال خبری که از کشور آمریکا که غول اقتصادی دنیاست و کوچکترین تحولی در آن در اقتصاد دنیا تاثیر میگذارد، خبرها و گزارش‌های اقتصادی‌اش تاثیر بسیار قوی‌تر از اخبار و گزارش‌های اقتصادی کشوری مثل سوئد دارند.

البته باید به این مورد توجه داشت که بروز یک وضعیت بحرانی در کشوری که حتی خیلی قدرتمند هم نیست می‌تواند معادلات پیچیده‌ای را رقم بزند. نمونه آن کشور یونان بود. شاید یونان اقتصاد قدرتمندی نداشته باشد اما مشکلی که برای آن بوجود آمده بود و تغییر و تحولاتی که در آن رخ میداد، کل منطقه یورو را تحت تاثیر قرار داده بود.

 

اخبار سیاسی در صدر خبرهای تاثیرگذار قرار دارند. به عنوان مثال انتخابات ریاست جمهوری در کشورهای مهم دنیا مثل آمریکا، انگلستان و یا کشورهای مهم اروپا. یا تصمیماتی که در عرصه جهانی و منطقه‌ای تاثیر عظیمی ایجاد خواهند کرد. مثل رویداد “برگزیت” که منجر به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شد و در همان روز بازار جهانی  حرکات فوق العاده قدرتمندی را انجام دادند که برای بعضی از افراد سودهای کلان و برای بعضی افراد نیز زیان‌های سنگینی را در پی داشتند.

 

 

اما سوال اصلی اینجاست که ریسک معاملات را چگونه در این شرایط مدیریت کنیم؟ در ادامه سه راهکار ساده را به شما خواهیم آموخت. با طلاچارت همراه باشید…

۱- کلا کنار بنشینید و منتظر آرام شدن شرایط باشید.

ساده‌ترین و مطمئن‌ترین کار این است که از بازار خارج شده و منتظر باشید تا شرایط دوباره عادی شود. چرا کنار بنشینیم؟ دلیل ساده‌ای دارد. در زمانی که اخبار مهم منتشر می‌شوند، “اسپرد” (فاصله بین قیمت عرضه و تقاضا و به عبارتی دیگر کارمزد معاملات) افزایش می‌یابد. این بدان معناست که نقدینگی در بازار کم شده است. چرا کمبود نقدینگی باید برای ما نگران کننده باشد؟ خیلی ساده‌ است. به این دلیل که ممکن است دستور حد ضرری که برای محافظت از سرمایه خود قرار داده‌اید در اثر همین کمبود نقدینگی اجرا نشده و باعث شود که زیان بسیار بیشتری را متحمل شوید.

 

۲- پوزیشن خود را Risk Free کنید

اگر معامله‌ باز دارید که در سود است اما نمی‌خواهید یک حرکت بزرگ احتمالی که در جهت تحلیل‌تان هست را از دست بدهید، می‌توانید با “سر به سر” (Break Even) کردن معامله، اصطلاحا معامله‌تان را Risk Free کنید تا دیگر خطری شما را تهدید نکند. برای اینکه معامله را ریسک فری کنید، کافیست حد ضررتان را به نقطه ورودتان منتقل کنید. مثلا اگر در جفت ارز یورو/دلار در نرخ ۱٫۱۳۲۵ پوزیشن خرید گرفته‌اید، کافیست حد ضرر را به همین قیمت منتقل کنید.

در این شرایط اگر قیمت در جهت شما حرکت کند سود بسیار زیادی بدست خواهید آورد و اگر برخلاف‌تان حرکت کند حد ضررتان روی نقطه ورودتان فعال خواهد شد و بدون سود یا زیان خاصی از بازار خارج می‌شوید.

 

۳- نیمی از معامله‌تان را ببندید

اگر به زمان انتشار خبر نزدیک شده‌اید و یک معامله باز دارید بهتر است که نیمی از آن موقعیت را ببندید. مثلا اگر ۲ لات پوزیشن خرید در جفت ارز یورو/دلار دارید، ۱ لات آن را ببندید و بقیه را باز بگذارید. اگر معامله شما در سود باشد با بستن نیمی از آن ، مقداری سود از بازار گرفته‌اید. سپس باید پوزیشن خود را ریسک فری کنید (مورد شماره ۲) تا اگر بازار برگشت سریعی انجام داد، حد ضرر شما در نقطه ورود فعال شده و مانع از این شود تا سودی که کرده‌اید را از دست بدهید. البته باید امیدوار باشید که دستور حد ضرر شما که به نقطه ورود منتقل شده است فعال شود و قیمت از آن عبور نکند.

 

مزیتی که این روش دارد این است که اگر بازار در جهت مدنظر شما حرکت بزرگی را انجام دهد سود بسیار زیادی خواهید کرد. اما اگر هم قیمت برگردد و حد ضرر شما را فعال کند، همان سود اولیه را از بازار گرفته‌اید و چیز خاصی از دست نداده‌اید.

 

برای معامله‌گران مبتدی توصیه می‌کنیم که قبل از انتشار اخبار مهم از بازار خارج شوند. زیرا به محض انتشار خبر ممکن است نوسانات بسیار شدید و دو طرفه‌ای را در بازار شاهد باشیم. متاسفانه اکثر تریدرهای مبتدی در این شرایط اسیر هیجانات شده و به صورت کامل احساسی و بدون منطق خاصی سعی در انجام معاملات دارند که همین امر باعث وارد آمدن صدمات زیادی به سرمایه‌شان خواهد شد.

ارسال دیدگاه