دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

کنار آمدن با ترس در معامله گری

بگذارید ابتدا با این سوال شروع کنیم که “ترس در معامله گری از کجا بوجود می آید؟“.

ترس زمانی بوجود می آید که ما احتمال از دست دادن پول را به شکل بسیار قوی در وجودمان تقویت می کنیم. گاهی اوقات این ترس شکل بسیار غیر واقع بینانه ای به خود می گیرد و باعث می شود تا به طور کلی توان معامله کردن را از دست بدهیم.

اما واقعا این موضوع مهم است؟ بله مهم است. نمی توانیم حرف های شعارگونه بزنیم و بگوییم که از دست دادن پول در بازار مهم نیست. چون واقعا حس بدی را بعد از آن تجربه می کنیم. اما در هر حال ما قبل از اینکه وارد دنیای معامله گری شویم این واقعیت را قبول کرده ایم که بخشی از این شغل و تجارت نیز باختن و ضرر کردن است.

مشکل اصلی که ترس در معامله گری بوجود می آورد این است که باعث میشود تا نتوانیم طبق روش معاملاتی خود عمل کنیم و موقعیت های مناسبی را که بر اساس سیستم تریدمان می باشند را استفاده کنیم.

به عنوان مثل فرض کنید که شما اونس طلا را روی قیمت ۱۳۲۰ خریده اید و قیمت فعلی طلا روی ۱۳۱۸ قرار دارد. حد ضرر شما نیز روی قیمت ۱۳۱۶ قرار دارد که پایین تر از حمایت ۱۳۱۷ است. در این لحظات بسیار عصبی هستید و ترسیده اید. مخصوصا اگر آخرین ترید شما نیز با ضرر بسته شده باشد.

صبر و قرار خود را از دست داده اید و با خود می گویید که نمی توانید یک زیان دیگر را نیز متحمل شوید و خیلی زود پوزیشن خود را باز ضرر نسبتا کم می بندید.

حدس بزنید چه اتفاقی می افتد؟
قیمت ساعاتی بعد از روی حمایت ۱۳۱۷ برمیگردد و به سمت اهداف بالاتر خود می رود! ترس شما باعث شد تا یک پوزیشن عالی را با ضرر عوض کنید. شما می مانید و نگاه کردن به قیمت اونس که از حد سودی که برای پوزیشن تان قرار داده بودید نیز عبور می کند. افسوس می خورید و حالتان تا مدتی خراب خواهد شد.

اما باید بتوانید از احساسات منفی به نفع خود استفاده کنید. به قول “برت استین بارگر” نویسنده کتاب “مربی ترید روزانه”، باید “ترس را به دوست خود تبدیل کنید“. به این دلیل که ترس به شما هشدار می دهد که در این ترید چیز لنگ می زند و درست نیست.
این سوالات را از خودتان بپرسید:

  • چرا احساس راحتی نمی کنم؟
  • آیا فقط به خاطر این است که از ضرر کردن می ترسم؟
  • آیا موضوعی تکنیکالی یا فاندامنتالی به من می گوید که باید از این ترید خارج شوم؟

هنگامی که بتوانید دلیلی که پشت ترس تان پنهان شده است را پیدا کنید، می توانید از آن برای اتخاذ تصمیمات بهتر در معاملات استفاده نمایید.

به مثالی که در مورد معامله بر روی اونس طلا داشتیم باز گردیم. فرض کنیم که همچنان پوزیشن خرید خود را حفظ کرده ایم و آن را نبستیم. با نگاهی به تقویم اقتصادی متوجه می شویم که امشب سخنرانی رئیس بانک مرکزی آمریکا است و احتمال افزایش نوسانات از هر دو طرف وجود دارد. بنابراین زمان خوبی است که از معامله ای که داشتیم خارج شویم.

خروجی که در این لحظه انجام دادیم یک تفاوت اساسی با خروجی که در مثال قبلی انجام شد دارد. خروج از معامله ای که در مثال اول انجام شد، بدون هیچ دلیلی و تنها از روی ترس صورت گرفته بود. اما در مثال دوم ما با توجه به یک فاکتور فاندامنتال تصمیم به خروج گرفتیم. بنابراین خروج ما از پوزیشن دلایل کافی داشت.

اما چک لیست پایانی برای خوانندگان عزیزی که حوصله خواندن این مطلب را نداشتند به شرح زیر است:

  • ترس را بپذیرید.
  • منبع ترس خود را پیدا کنید.
  • از عامل ترس برای تصمیم گیری های بهتر در معاملات استفاده نمایید.

در پایان به جمله ای از “برت استین بارگر” اشاره ای کنیم: “اعتماد به نفس به معنای نبود ترس نیست. بدان معناست که بتوانید در شرایط پر استرس و نامشخص، بهترین عملکرد خود را نشان دهید”.

 

ارسال دیدگاه