آموزش مفاهیم آتی سکه

سوال و جواب های متداول آتی سکه

به صورت ساده به قراردادهایی گفته می شود که توسط بورس کالا در اختیار معامله گران قرار می گیرد و با خرید و فروش آنها می توان به کسب درآمد پرداخت. برخلاف بازار بورس که شما تنها می توانید سهامی را خریداری کرده و با افزایش قیمت آنها سود کنید، در بازار سکه آتی از هر دو جهت بازار (خرید یا فروش) می توان سودآوری داشت.

تمامی تراکنش های مالی در این بازار، بین بانک و شرکت بورس کالای ایران انجام می شود. یک حساب بانکی عادی و یک حساب نزد بورس کالا توسط شما افتتاح می شود. سپس سرمایه ای که جهت معامله در این بازار مدنظر دارید را به حساب نزد بورس کالا واریز می کنید. اکنون از طریق کارگزارتان می تواند معاملات خود را انجام دهید.

برای برداشت نیز باید با کارگزار خود تماس حاصل کنید تا موجودی حساب نزد بورس را به حساب شخصی تان انتقال دهد.

با مراجعه به یکی از کارگزاری هایی که مجوز فعالیت در بازار آتی را داشته باشند. می توانید مراحل را از طریق وبسایت ما پیگیری نمایید تا با معرفی شما به کارگزاران معتبر، روند ورود شما به بازار را تسریع و تسهیل کنیم.

برای ثبت نام و پیگیری آن به وبسایت www.TalaChart.ir مراجعه نمایید.

به صورت تلفنی و یا از طریق سیستم معاملات آنلاین که پنل آن از طریق کارگزاری در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

پنل آنلاین امکان خرید و فروش به صورت اینترنتی را برای شما فراهم خواهد کرد که از طریق وبسایت و اپلیکیشن موبایل انجام پذیر خواهد بود.

سرمایه زیادی نیاز ندارید. حتی با یک قرارداد می توانید شروع کنید که اکنون مبلغی در حدود ۱.۱۵۰.۰۰۰ تومان می باشد. البته مبلغ هر قرارداد در دوره های مختلف می تواند متفاوت باشد که این تغییرات از طریق شرکت بورس کالا ایران و کارگزاری شما به اطلاع تان خواهد رسید.

هر قرارداد شامل ۱۰ سکه می باشد که تاریخ معینی جهت تحویل آن نیز تحت عنوان سررسید مشخص شده است.

در حال حاضر برای هر قرارداد مبلغ ۶۰۰۰ تومان باید کارمزد بپردازید.

۳۰۰۰ تومان برای ورود به پوزیشن و ۳۰۰۰ تومان برای آفست کردن پوزیشن.

هر روز از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۹:۰۰ می توان در بازار آتی نسبت به انجام معامله اقدام کرد.

البته روزهای پنجشنبه ساعت پایان معاملات ۱۶:۰۰ می باشد.

 
  • دوره پیش گشایش از ۱۰:۰۰ تا ۱۰:۳۰
  • حراج تک قیمتی راس ساعت ۱۰:۳۰
  • حراج پیوسته از ۱۰:۳۰ تا ۱۸:۵۵ [ پنجشنبه ها از ۱۰:۳۰ تا ۱۵:۵۵ ]
  • دوره پایانی معاملات از ۱۸:۵۵ تا ۱۹:۰۰ [ پنجشنبه ها از ۱۵:۵۵ تا ۱۶:۰۰ ]
   

قیمتی است که در پایان بازار توسط بورس کالا محاسبه و اعلام خواهد شد. در صورتی که شما پوزیشن باز داشته باشید، با توجه به نوع معامله شما (مثلا خرید یا فروش) و فاصله قیمت تسویه از قیمت ورود شما، سود یا زیان محاسبه شده و در حساب نزد بورس شما لحاظ خواهد شد.

به صورت ساده وجه تضمین اولیه حداقل سرمایه لازم برای انجام معاملات سکه آتی است. این مبلغ با توجه به فراز و نشیب های بازار در دوره های مختلف توسط بورس کالا اطلاع رسانی خواهد شد.

اگر موجودی حساب  شما از حداقل وجه تضمین اولیه (برابر با ۷۰% وجه تضمین اولیه) کمتر شود، کارگزارتان به شما اخطار افزایش وجه خواهد داد و شما باید تا ساعت ۱۱:۳۰ روز بعد موجودی حساب تان را افزایش دهید.

در غیر این صورت موقعیت های معاملاتی شما که در ضرر می باشند توسط کارگزار بسته خواهند شد.

از طریق وبسایت cdn.ime.co.ir می توانید تابلوی معاملات را مشاهده کنید.

این تابلو شامل قیمت تمامی سررسیدهای سکه می باشد و همچنین سفارشات خرید و فروش فعلی که هنوز اجرا نشده اند را نیز به شما نشان خواهد داد.

بله؛ حداکثر و حداقل نوسان قیمتی برای یک روز بازه +۵ و -۵ درصد خواهد بود.

در صورتی که تمایل برای افزایش قیمت بیش از این بازه قیمتی باشد، شاهد تشکیل صف خرید یا فروش خواهیم بود.

دو روش عمده برای تحلیل بازار آتی در اختیار دارید:
  • تکنیکال در این روش شما با استفاده از نمودار قیمت سررسیدهای آتی و با تجزیه و تحلیل قیمتی می توانید مناطق عرضه و تقاضا را شناسایی کرده و با رسیدن قیمت به این مناطق وارد پوزیشن های مدنظر خود شوید. این روش راحت تر بوده و نقاط ورود و خروج دقیق تری را در اختیار شما قرار خواهد داد.
  • فاندامنتال این روش نیاز به تجربه زیادی در علوم مالی دارد. در واقع شما با بررسی عوامل اثرگذار بر قیمت طلا و سکه باید میزان عرضه و تقاضا را مشخص نمایید. این روش بیشتر جهت مشاهده وضعیت کلی بازار کاربرد دارد اما در ارائه نقاط دقیق ورود و خروج نمی تواند زیر کاربردی عمل کند. بنابراین باز هم برای ورود و خروج از بازار به تحلیل تکنیکال نیاز خواهید داشت.

برنامه های مختلفی برای دسترسی به نمودار سکه های آتی وجود دارند. در لینک زیر تمامی برنامه های موجود را بررسی کرده ایم. همچنین با استفاده از منوی "برنامه های معاملاتی" که در بالای صفحه اصلی وبسایت طلاچارت قرار دارند، میتوانید این برنامه ها را مستقیما دانلود کرده و ویدئوهای آموزشی فارسی آنها را نیز تماشا کنید.

در زمان‌هایی که بازار دچار نوسانات قیمتی بسیار سنگین می‌شود، بورس کالا به طور موقف وجه تضمین اضافه‌ای را علاوه بر وجه تضمین اولیه از معامله‌گران دریافت می‌کند تا توانایی مدیریت مالی بازار را داشته باشد. این نوسانات معمولا زمانی که بازار ارز و طلا دچار التهاب می‌شوند بوجود می‌آیند. پس از رسیدن بازار به آرامش نسبی، وجه تضمین اضافه حذف خواهد شد.

  • ۲۵٪ تخفیف دوره‌های آموزشی تحلیل تکنیکال و استراتژی طلاچارت به مناسب شب یلداکد تخفیف: yalda