دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

خودتان را با دیگر تریدرها مقایسه نکنید

سالها قبل سوارکاران ابزاری را اختراع کردند که باعث میشد تا اسب‌ها روی کار خودشان تمرکز کنند. این ابزار تکه‌ای چرمی بود که در کنار چشمان اسب‌ها قرار می‌گرفت و مانع از دیدن هر چیزی به جز آنچه در مقابل اسب قرار دارد میشد. بدون این ابزار، یک اسب تقریبا می‌توانست به طور کامل هر چیزی که در پشتش قرار دارد را ببیند حتی بدون آنکه سرش را بچرخاند. همین مورد باعث میشد که اسب به راحتی توسط اشیا و یا حرکاتی که تشخیص نمی‌داد وحشت زده شود. بنابراین با حواس پرتی کمتر، اسب میتوانست به خوبی روی کار خود تمرکز کرده و به شکل بهتری آن را به انجام برساند.

 

به عنوان یک معامله‌گر من متوجه شده‌ام که هر وقت شروع به مقایسه نتایج معاملاتم با دیگر معامله‌گران کرده‌ام، عملکرد من معمولا بدتر می‌شود. این “حواس پرتی” باعث بروز ضرر و زیان در معاملات شما خواهد شد.

در دنیای مدرن و رقابتی امروز شما دائما از خودتان می‌پرسید که “دارم چکار می‌کنم؟” و برای اندازه گیری میزان موفقیت‌تان، خود را با سایر همسالان‌تان مقایسه می‌کنید. اگر مدت زمان زیادی را در اینستاگرام بگذرانید و ببینید که کدامیک از در حال لذت بردن از تعطیلات خود در حین سفر می‌باشد، ممکن است احساس بدی به شما دست بدهد که چرا مانند آنها زندگی نمی‌کنید. صحبت‌ کردن در مورد مقایسه نکردن خود با دیگران ساده‌تر از انجام دادن آن است؛ اما شما نباید اجازه دهید که تحت تاثیر مقایسه خود با دیگران، ارزش درونی و احساس موفقیت در زندگی را از دست بدهید.

مقایسه کردن بی فایده است. راه خودتان را بروید.

شما به تنهایی می‌توانید مهارت‌های خود را در معامله‌گری افزایش دهید. چیزی که برای دیگران به خوبی جواب می‌دهد، لزوما برای شما نیز جواب نخواهد داد. شما باید روش خودتان را پیدا کنید. روشی که با شخصیت و مهارت‌های معاملاتی شما سازگار باشد. به خاطر داشته باشید که مقایسه کردن فقط شما را ناامید کرده و باعث عدم تمرکز شما بر روی مسیر سودآوری‌تان خواهد شد.

 

هرگز این طرز فکر را نداشته باشید که باید دیگران را در رسیدن به خط پایان شکست بدهید. افرادی که به دست آوردهای بزرگی می‌رسند به طور مستقل و بر اساس شرایط‌شان کار خود را انجام می‌دهند. آنها اهمیتی نمی‌دهند که بقیه دارند چکار می‌کنند. آنها سیر زمانی و اشتیاق خود را دنبال کرده و به درون خود نگاه می‌کنند تا هدف بعدی را بیابند.

 

 

توجه داشته باشید که گفتم به درون خود نگاه می‌کنند نه بیرون!

زمانی که نتایج معاملات خود را با دیگران مقایسه می‌کنید و میبینید که نسبت به آنها ضعیف عمل کرده‌اید، افکاری مانند اینکه “چرا من نمی‌توانم مثل آنها معامله‌ کنم؟” یا “من به اندازه کافی برای معامله‌گری خوب نیستم” به ذهن‌تان حمله‌ور خواهند شد.

برای حفظ انگیزه خود، به جای اینکه به کاری که سایر تریدرها انجام می‌دهند نگاه کنید، تمرکز خود را بر روی بهبود روند قبلی معاملات‌تان قرار دهید. شما معمولا نمی‌دانید که چه فاکتورهایی در موفقیت سایر تریدرها دخیل بوده‌اند؛ بنابراین مقایسه خودتان با آنها باعث سردرگمی شما خواهد شد. اصلا ممکن است که آنها روی دور خوش شانسی افتاده باشند یا در شرایطی باشند که فاز بازار با استراتژی آنها همخوانی داشته و هنوز وارد فاز بد بازار نشده باشند.

 

تکه چرمی را در کنار چشمان خودتان بگذارید. به معاملات دیگران و اینکه چقدر سود می‌کنند نگاه نکنید. هر کسی یک منحنی یادگیری متفاوت دارد. مسیر خودتان را تا انتها بروید…

 

اگر قصد دارید از ابتدای مسیر را به شکل اصولی و صحیح شروع کنید می‌توانید در دوره تحلیل تکنیکال طلاچارت شرکت کرده و مفاهیم بازار و علم تحلیل تکنیکال را به سادگی بیاموزید. ما چیزهایی که نیاز است را به سادگی به شما خواهیم آموخت.

در صورتی که تحلیل تکنیکال را آموخته‌اید اما هنوز روش و استراتژی مناسبی ندارید، می‌توانید در دوره استراتژی طلاچارت شرکت کرده و قدرت تشخیص ساختارهای بازار و معامله بر اساس آنها را بیاموزید.

ارسال دیدگاه