دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

آیا در ضررهای پیاپی گیر کرده‌اید؟!

هر هفته این سوال از ما پرسیده می‌شود که چگونه از ضررهای پیاپی خارج شویم. سوال مهمی است و باید به آن پاسخ داده شود. چرا که اکثر تریدرها با مشکلات مربوط به ضررهای پیاپی، افت سرمایه و مسائل روانی درگیر هستند. بیاید از پایه‌ای‌ترین مسائل شروع کنیم چرا که نیاز به درک این داریم که “ضررهای پیاپی” چه چیزی هستند. با طلاچارت همراه باشید…

 

یک “ضرر پیاپی” واقعی پروسه‌ای است که در طی آن شما معاملات زیانده پشت سر هم خواهید داشت اما با این تفاوت که ۱۰۰% قوانین استراتژی معاملاتی خود را رعایت می‌کنید.

در سمت مقابل ممکن است شما قوانین استراتژی معاملاتی‌ خود را اجرا نکنید و بدتر از آن ممکن است حتی اصلا استراتژی مشخصی برای معامله نداشته باشید و مدام دچار اشتباه شوید. در این صورت شما در حال ترید کردن به شکل بد و ضعیفی بوده و مستحق زیانی هستید که به سرمایه‌تان وارد می‌شود.

 

با توجه به توصیفات بالا احتمالا اکنون می‌توانید زیان‌هایی که به سرمایه‌تان وارد شده است را بهتر ارزیابی کرده و علت را درک کنید. حالا باید ضررها را به درستی دسته بندی کنیم. یک تفاوت بزرگ بین “زیان‌های صحیح” و “زیان‌های احمقانه” وجود دارد. به تصویر زیر نگاه کنید.

 

حالا به تصویر بعدی نگاه کنید. در این تصویر به خوبی می‌توانید چگونگی جدا کردن خودتان از نتایج‌تان را مشاهده کرده و کیفیت ترید کردن‌تان را مانند یک حرفه‌ای درک کنید.

 

اکنون ببنیم که چرا نگاه کردن به ضررهایی که به شکل صحیح انجام داده‌اید مهم است. بعضی تریدرها در یک حالت سطحی باقی مانده و نمی‌توانند تفاوتی بین ضررهای پیاپی صحیح و ضررهای احمقانه قائل شوند. چنین تریدرهایی به اشتباه فکر می‌کنند که “استراتژی معاملاتی آنها کار نمی‌کند” و به یک روش دیگر احتیاج دارند. این دقیقا همان زمانی است که آنها وارد یک حلقه بین پایان شده و مدام از این استراتژی به یک استراتژی دیگر کوچ می‌کنند و هرگز نمی‌فهمند که چرا شکست می‌خورند. شخصا ده‌ها نفر از این تریدرها را دیدم که این چرخه باطل را سال‌ها تکرار کرده‌اند.

 

ثبات در معامله‌گری

در این بخش می‌خواهم کمی در مورد ثبات صحبت کنم. هر وقت که با تریدرها صحبت می‌کنید آنها می‌گویند که به دنبال نتایج ثابت هستند. اما وقتی به روش‌های معاملاتی آنها نگاه می‌کنیم هر چیزی میبینم جز ثبات!

نمی‌توانید انتظار نتایج ثابت را داشته باشید وقتی که در هر معامله‌ای روش متفاوتی را به کار می‌برید، قانون خاصی ندارید، به طور اتفاقی وارد یک معامله شده و از آن خارج می‌شوید، میزان ریسک خود را تغییر می‌دهید و از این تایم فریم به آن تایم فریم می‌پرید.

می‌دانم که سخت است اما شما قبل از اینکه انتظار نتایج ثابت را داشته باشید، ابتدا باید در روش خود ثبات را ایجاد کنید. راه دیگری وجود ندارد!

 

چگونه از این وضعیت رها شوید؟

حالا سوال مهم این است که چگونه می‌توانید تغییر ایجاد کنید و بدانید که مسیر صحیح چیست.

اول، باید یک استراتژی معاملاتی با قوانین ثابت و چارچوب اثبات شده اتخاد کنید. علاوه بر این باید یادتان باشد که در ابتدا همه چیز به درستی کار نخواهد کرد. شما باید به آهستگی خودتان را تغییر داده و به معامله‌گری تبدیل شوید که می‌تواند به شکل سودآوری ترید کند. این به چه معناست؟ این بدان معناست که در پشت معامله‌گری موفق و سودآور، ۲۰% استراتژی معاملاتی موثر است و ۸۰% شخصی است که آن استراتژی را اجرا می‌کند؛ یعنی خودتان!

 

ضعیف‌ترین بخش در معامله‌گری همیشه خود معامله‌گر است که کارهای اشتباهی مانند حدس زدن، تصمیمات بدون تفکر، شکستن قوانین، متقبل شدن ریسک‌های زیاد و … را انجام می‌دهد. ماجراجویی طولانی اما جالبی است وقتی که پیشرفت هفتگی خود را مشاهده می‌کنید.

و در ادامه یک تصویر دیگر که درک شما از روند معامله‌گری را بهبود خواهد بخشید.

مورد دوم این است که هر تریدری باید یک ژورنال معاملاتی داشته باشد. ژرونال معاملاتی در واقع ثبت وقایع معاملات شما می‌باشند. این ابزار به شما کمک می‌کند تا معاملات قبلی خود را بررسی کرده و بازدهی خود را مشاهده کنید. در واقع می‌توانید ببینید که آیا کار خود را به درستی انجام داده‌اید یا خیر.

 

در نهایت این را بدانید که مسیر موفقیت در معامله‌گری از اتخاذ یک روش درست معامله‌گری، تمرین مداوم و تقویت حالات روانی شما می‌گذرد. در صورتی که معاملات خود را بدون قانون و قاعده خاصی انجام می‌دهید سخت در اشتباهید. اگر استراتژی معاملاتی ندارید، می‌توانید وارد دوره استراتژی طلاچارت شده و با تمرین و تلاش به سطح واقعی خود در معامله‌گری دست پیدا کنید.

اگر هم تازه می‌خواهید مسیر معامله‌گری را آغاز کنید، دوره تحلیل تکنیکال طلاچارت بهترین نقطه برای شروع است.

ارسال دیدگاه