دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

اشتباه کشنده معامله گران تازه کار

مطمئن باشید همه معامله گران در ابتدا درگیر این اشتباه کشنده بوده اند و بعضی از آنها هنوز هم با آن کلنجار میروند.

اشتباه کشنده آنها این است: تمام معاملات من باید با سود خاتمه یابد!
خب مسلما اگر اینطور بود که دیگر با خدا فرقی نداشتیم و میتوانستیم حتی ریزموج های بازار را هم بگیریم. ولی اصلا و ابدا اینگونه نبوده، نیست و نخواهد بود. فکر نمیکنم سرمایه گذار بزرگتری نسبت به وارن بافت سراغ داشته باشید. وی هم در معاملات خود ضرر و زیان فراوانی داشته است. حتی خوانده ام که روی سهام شرکت کوکاکولا به مبلغ ۲ میلیارد دلار ضرر کرده است.
اما رمز موفقیت در بازار چیست؟ اینکه تمام معاملات ما با سود خاتمه یابد؟ مسلما نه!

اگر چنین نگرشی داشته باشید به حدی از ضررها آسیب خواهید دید و خود را نادان و بی لیاقت توصیف می کنید که توان بلند شدن نخواهید داشت.
بنابراین شما به سیستمی نیاز دارید که درصد معاملات موفق آن بیشتر از درصد معاملات ناموفقش باشد. بگذارید مسئله را با یک مثال بازتر کنیم.
شرکت های سرمایه گذاری بزرگ در آمریکا و اروپا که با استفاده از سوپر کامپیوترها معاملات فرکانس بالا (HFT) انجام می دهند روال جالبی دارند. آنها فرض را بر این نمیگیرند که تمام معاملاتشان درست خواهد بود. فرض آنها بر اساس درصد معاملات برنده به معاملات بازنده تشکیل می شود. مثلا سیستم معاملاتی آنها ۵۵% معاملات برنده دارد و ۴۵% معاملات بازنده. بنابراین در این میان ۱۰% سود می کنند.
با فرض اینکه ۵۲ هفته در سال داریم و هر هفته ۲ روز تعطیل دارد، با کسر روزهای تعطیل از روزهای فعال بازار به عدد ۲۶۰ روز میرسیم که معاملات در آنها انجام می شود.
حالا فرض میکنیم یک شرکت سرمایه گذاری با سرمایه ۱۰۰ میلیون دلار معاملات خود را انجام می دهد. بنابراین اگر این شرکت هر روز بتوانند چیزی در حدود ۱۰% (بازدهی سیستم معاملاتی) سود کنند، به رقم ۱۰ میلیون دلار سود در روز دست خواهد یافت و با ضرب این رقم در عدد ۲۶۰ (تعداد روزهای فعال بازار در یک سال) به رقمی معادل ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار خواهیم رسید که سود بسیار هنگفتی خواهد بود.

بنابراین شما هم می توانید با گرفتن سودهای حساب شده و درصد معاملات برنده بیشتر نسبت به معاملات بازنده، سود خوبی از معاملات تان کسب کنید.
برای موفقیت نیازی نیست از تمام معاملات شما منجر به سود شود.

 

ارسال دیدگاه