اصطلاحات ارزهای دیجیتال

طلاچارت
cryptocurrencies-terms
ب

اصطلاحات ارزهای دیجیتال

دنیای ارزهای دیجیتال پر از اصطلاحاتی است که برخی از آن بارها به گوش ما خورده است بدون آن که معنی درست آن ها را بدانیم. یکی از مهم ترین فاکتورهای موثر موفقیت در حوزه ارزهای دیجیتال یادگیری مفاهیم پایه است. با توجه به اهمیت موضوع در این مطلب برخی از مهم­ترین اصطلاحات ارزهای دیجیتال را برای شما گردآوری کرده ایم.

کلمه فارسیکلمه انگلیسیتوضیحات
رمزنگاریCryptographyبه فرآیند رمزگذاری جهت افزایش امنیت اطلاعات در بستر اینترنت رمزنگاری گفته می ¬شود. امکان خواندن و پردازش این اطلاعات تنها برای افرادی فراهم است که امکان دسترسی به اطلاعات را دارند. برای رمزنگاری از یک سری کلید های غیرقابل پیش بینی استفاده می شود که به صورت تصادفی تولید شده اند.
رمز ارزCryptocurrencyرمز ارز یا پول دیجیتال در واقع نوی پول مجازی است که برای طراحی آن از فن آوری رمزنگاری استفاده شده است. رمز ارزها وابسته به هیچ نهاد مرکزی، موسسه و یا بانکی نیستند. برای رمزگذاری دیتاها از کدهای پیچیده استفاده میشود که امنیت معاملات را فراهم می کند.
بیت کوینBitcoinبیت کوین اولین رمز ارز و پول دیجیتال جهان است که به صورت غیر متمرکز عمل می ¬کند. ساختار بیت کوین منبع باز است که در سال ۲۰۰۹ اختراع شد. خالق بیت کوین فرد و یا نهاد ناشناسی است که به نام ساتوشی ناکاموتو شناخته می شود. نماد بیت کوین در پلتفرم های معاملاتی BTC است.
مقالات سفیدWhitepaperمقاله سفید گزارش یا راهنمای معتبری است که اغلب به موضوعات و چگونگی حل آنها می پردازد. این به معنای کمک به خوانندگان برای درک و حل مسئله است. در دنیای بازاریابی، یک کاغذ سفید یک محتوای جامع شبیه به یک کتاب الکترونیکی است. مقاله سفید بیت کوین در سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو برای اولین بار منتشر شد.
زنجیره بلوکBlockchainزنجیره بلوک- Blockchain
بلاکچین در اصل زنجیره ای از یک لیست در حال رشد از سوابق به نام بلوک است که با استفاده از رمزنگاری به یکدیگر پیوند داده شده اند. blockchain در برابر تغییر داده ها مقاوم است. به طور ساده تر می توان گفت که بلاک چین یک دفترچه باز و توزیع شده است که می تواند معاملات بین دو طرف را به صورت کارآمد و به روشی قابل اثبات و دائم ثبت کند.
بلاکBlockبلاک ها پرونده هایی هستند که داده های مربوط به شبکه بیت کوین به طور دائم در آن ها ضبط می شوند. یک بلوک جدیدترین معاملات بیت کوین را که هنوز وارد بلوک های قبلی نشده است را ثبت می کند. بنابراین می¬توان گفت بلاک ها مانند صفحه یک دفترچه راهنما هستند که اطلاعات در آن ها به صورت تغییر ناپذیر و دائمی ثبت می شود.
ارتفاع بلاکBlock Hightارتفاع بلوک یک بلوک خاص به عنوان تعداد بلوک های قبل از آن در بلاکچین تعریف می شود. کل ارتفاع بلاکچین به عنوان ارتفاع جدیدترین بلوک یا بالاترین بلوک در زنجیره در نظر گرفته می شود. ارتفاع بلوک همچنین به عنوان طول blockchain منهای یک محاسبه می شود.
آلت کوینAltcoinآلت کوین ها سایر ارزهای رمزنگاری شده هستند که پس از موفقیت بیت کوین راه اندازی شدند به طور کلی، آنها خود را به عنوان گزینه های بهتر از ارزدیجیتال بیت کوین معرفی می کنند. اصطلاح altcoin به کلیه ارزهای رمزپایه به غیر از بیت کوین اطلاق می شود. از ابتدای سال ۲۰۲۰ تا به امروز براساس برخی تخمین ها بیش از ۵،۰۰۰ ارز رمزنگاری به بازار عرضه شده است.
کوینCoinکوین ها رمز ارزهایی هستند که از طریق ایجاد برخی دستکاری ها در کد اصلی بیت کوین به وجود آمده اند. کوین ها می توانند بلاکچین اختصاصی خودشان را داشته باشند و یا مبتنی بر پروتکل بیت کوین باشند. در برخی موارد از این اصطلاح برای توصیف دارایی cryptocurrency نیز استفاده می¬ شود.
توکنTokenتوکن ها نوعی از رمز ارزها هستند که بلاکچین مستقل و اختصاصی خود را ندارند و عموما بر روی پلتفرم یک بلاکچین دیگر کار می¬ کنند. توکن ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از: توکن های امنیتی، توکن های کاربردی، توکن های پرداختیتوکن – Token
توکن ها نوعی از رمز ارزها هستند که بلاکچین مستقل و اختصاصی خود را ندارند و عموما بر روی پلتفرم یک بلاکچین دیگر کار می¬ کنند. توکن ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از: توکن های امنیتی، توکن های کاربردی، توکن های پرداختی
استخراجMiningاستخراج Cryptocurrency فرآیندی است که در آن معاملات بین کاربران تأیید و به دفتر کل توزیع شده اضافه می شود. استخراج بیت کوین مبتنی بر یک الگوریتم اجماع به نام اثبات کار است.
ماینرMinerبرای استخراج ارزهای دیجیتال و تایید تراکنش ها به کامپیوتر و دستگاه های مخصوص نیاز است که به آن ها ماینر می گویند. البته به افرادی که در حوزه استخراج ارز دیجیتال هم فعالیت می کنند ماینر گفته می شود.
هاردفورکHard Forkهارد فورک به معنای هرگونه واگرایی در بلاکچین به صورت موقتی و یا دایمی گفته می شود. به عبارت ساده هارد فورک زمانی اتفاق می افتد که یک Blockchain به دو ارز متفاوت تقسیم شود. این می تواند در نتیجه تغییر الگوریتم اجماع یا سایر تغییرات نرم افزاری اتفاق بیفتد.
سافت فورکSoft Forkاز نظر فناوری بلاکچین سافت فورک تغییری در پروتکل نرم افزار است که با نسخه¬های قبلی سازگار است.
هشHashهش تابعی است که ورودی حروف و اعداد را به یک خروجی رمزگذاری شده با طول ثابت تبدیل می کند. هش با استفاده از یک الگوریتم ایجاد شده و برای مدیریت بلاکچین در کریپتوکارنسی ضروری است.
هش ریتHash Rateسرعت انجام عملیات استخراج با نرخ هشت ریت مشخص می¬شود. استخراج شامل یافتن بلوک از طریق محاسبات پیچیده است. بلوک ها مانند معماهای ریاضی هستند. دستگاه استخراج مجبور است هزاران یا حتی میلیون ها حدس در هر ثانیه برای یافتن پاسخ های مناسب برای حل مساله بزند.
غیرمتمرکزDecentralizationیکی از مهم¬ترین ویژگی¬ های بیت کوین و سایر رمز ارزها غیرمتمرکز بودن است. غیر متمرکز بودن به این معنی است که سازمان هایی مانند بانک و یا موسسات قدرت تولید و کنترل ارز دیجیتال را ندارند. به همین دلیل ارز دیجیتال تحت تاثیر تورم قرار نمی گیرد . ارزش آن توسط افراد علاقه مند به آن تعیین می شود.
کیف پولWalletکیف پول برای نگهداری ارز دیجیتال به کار می رود. کیف پول ها انواع مختلفی دارند که در حالت کلی به دو دسته سرد و گرم تقسیم می شوند. برخی از افراد به اشتباه فکر می کنند که ارز دیجیتال داخل کیف پول است اما در حالی که فقط کلیدهای خصوصی ارز که اجازه دسترسی به موجودی را فراهم می کند را در آن ذخیره می شود.
آدرس کیف پولWallet Addressمجموعه ای از حروف و شماره هایی که برای ارسال یا دریافت پول رمزنگاری استفاده می شود.
کیف پول گرمHot walletبه آن دسته از کیف پول ها که به صورت آنلاین هستند و به اینترنت وصل می شوند، کیف پول گرم گفته می شود. اغلب این کیف پول ها رایگان هستند و به صورت اپلیکیشن¬هایی برای سیستم عامل های مختلف عرضه شده اند.
کیف پول سردCold walletکیف پول های سرد تجهیزات فیزیکی هستند که کاملا آفلاین هستند و از آن برای ذخیره ارزهای رمزپایه استفاده می شود. امنیت کیف پول های سرد نسبت به کیف پول های گرم بیشتر است از این رو طرفداران زیادی دارد.
کلید عمومیPublic Keyکلید عمومی از یک جفت کلید برای رمزگذاری و رمزگشایی داده ها برای محافظت در برابر دسترسی و هرگونه استفاده غیر مجاز استفاده می کند. از این کلید برای رمزگذاری پیام و ارسال آن برای گیرنده استفاده می شود. با رسیدن پیام، گیرنده آن را با استفاده از یک کلید خصوصی رمزگشایی می کند که هیچ کس دیگر به آن دسترسی ندارد.
کلید خصوصیPrivate keyکلید خصوصی، که به عنوان کلید مخفی نیز شناخته می شود ، یک متغیر در رمزنگاری است که با استفاده از یک الگوریتم برای رمزگذاری و رمزگشایی کد استفاده می شود. کلیدهای خصوصی نقش مهمی را در رمزنگاری متقارن، رمزنگاری نامتقارن و ارزهای رمزنگاری شده ایفا می کنند. کلید خصوصی در واقع رمز عبور کیف پول کاربر است، در صورت گم شدن و یا فراموش کردن آن عملا دسترسی به موجودی کیف پول امکان پذیر نیست.
امضاSignatureصحت و اعتبار یک پیام دیجیتالی توسط امضا دیجیتال مشخص می¬گردد. امضای دیجیتال در واقع معادل دیجیتالی امضای دست نویس، مهر یا تمبر است. یک امضای دیجیتالی امنیت بیشتری را برای کاربران خود ارائه می دهد و برای حل مشکل دستکاری و جعل هویت در ارتباطات دیجیتال در نظر گرفته شده است.
ایردراپAirdropایردراپ فرآیند توزیع دارایی های دیجیتال جدید به صورت رایگان است. می توان آن را بصورت مشروط یا بدون قید و شرط توزیع کرد.
پیتزا بیت کوینBitcoin Pizzaاین اولین محصول خریداری شده با بیت کوین است. در تاریخ ۲۲ مه ۲۰۱۰ ، دو عدد پیتزا با ۱۰،۰۰۰ بیت کوین خریداری شد. از آن به بعد ۲۲ مه به عنوان روزای پیتزای بیت کوین جشن گرفته می شود.
جستجوگر بلاکچینBlock ExplorerBlock Explorer یک سایت برای جستجو در بلاکچین است که به کاربران امکان می دهد اطلاعات مربوط به معاملات انجام شده را مشاهده کنند.
بازار گاویBull marketبازار گاوی مفهومی است که نشان می دهد قیمت ها روند صعودی زیادی دارند.
بازار خرسیBear marketواژه بازار خرسی برای توصیف روند نزولی بازار و رکود در اوضاع اقتصادی به کار می رود.
سوزاندن سکهToken Burnبه ارسال توکن یا کوین به آدرس نامعتبر و غیرقابل استفاده سوزاندن سکه می گویند. سوزاندن سکه به دلایل مختلفی انجام می شود اما رایج ترین آن برای کاهش میزان کوین های موجود است با هدف افزایش قیمت است.
سرقت رمز پولCryptojackingنوعی فعالیت مخرب است که در آن هکر به طور پنهانی یک نرم افزار را بر روی کامپیوتر کاربران نصب می کند و سپس با استفاده از رایانه آن فرد به استخراج ارز دیجیتال می پردازد.
هودلHODLدر دنیای ارزهای دیجیتال هودل به معنای نگه داشتن بیت کوین و عدم فروش آن است. در شرایطی که بازار دچار نوسانات ناپایدار شده است کاربران تصمیم می گیرند تا بیت کوین خود را هودل کنند.
لینک تراکنشTXIDلینک تراکنش متشکل از حروف و اعداد منحصر به فردی است که که وضعیت یک تراکنش انجام شده در بلاکچین را مشخص می کند.
مبادله کردنExchangeمبادله کردن یا اکسچنج به پلت فرم هایی گفته می شود که به وسیله آن ها امکان خرید و فروش برای کاربران فراهم می شود.
جایزه بلاکBlock Rewardپاداش بلوک به تعداد بیت کوین هایی که گفته می شود که استخراج کنندگان با پیدا کردن راه حل یک بلاک جدید دریافت می کنند. میزان پاداش تقریباً هر چهار سال یکبار نصف می شود. پیش بینی می شود این مقدار در سال ۲۱۴۰ به صفر برسد.
استخر استخراجMining Poolدر استخر استخراج، تعداد زیادی از استخراج کنندگان در ایجاد بلوک مشارکت می کنند و پاداش پس از آن با توجه به سهم پردازشی هر استخراج کننده بین آنها تقسیم می شود.
حمله ۵۱ درصدی۵۱% Attackحمله ۵۱٪ درصدی در صورتی رخ می دهد که گروهی از استخراج کنندگان بیش از ۵۰٪ شبکه بلاکچین را کنترل کنند. مهاجمین با کنترل اکثریت شبکه می توانند با جلوگیری از تکمیل بلوک ها، ایجاد بلوک های جدید را متوقف کنند.
الگوریتم اجماعconsensus algorithmالگوریتم اجماع یک فرآیند در علم کامپیوتر است که برای دستیابی به توافق در مورد یک مقدار داده در بین فرآیندها یا سیستم های توزیع شده استفاده می شود. الگوریتم های اجماع برای دستیابی به قابلیت اطمینان در شبکه ای که شامل چندین گره غیر قابل اعتماد است، طراحی شده اند.
گواه اثبات کارProof of workیکی از روش های اجماع برای تایید تراکنش¬ ها و تولید بلوک جدید
استیبل کوینstablecoin

استیبل کوین نوعی ارز رمزپایه است که با قیمت ثابت معامله می شود و دارای نوسانات نیست.

 

اگر تازه کار هستید و می‌خواهید به خوبی مباحث پایه‌ای تحلیل تکنیکال را بیاموزید می‌توانید در دوره تحلیل تکنیکال طلاچارت شرکت کنید. در صورتی که با اصول تحلیل تکنیکال آشنا هستید اما به دنبال روشی قدرتمند و ساده برای انجام معاملات خود می‌گردید، دوره استراتژی پرایس اکشن طلاچارت مناسب شماست.

 

 

 

ارسال دیدگاه

درباره ما

منابع آنلاین در مورد تحلیل تکنیکال که در وب فارسی وجود دارند به شدت قدیمی هستند و بیشتر آنها مدت هاست که بروزرسانی نشده اند. با توجه به همین نکته سعی کردیم که در طلاچارت با استفاده از منابع انگلیسی زبان که دائما در حال بروزرسانی می باشند، منبعی مفید از مطالب جدید علم تحلیل تکنیکال که فراخور زمان حال هستند را گردآوری کنیم. چون همزمان که سایر علوم در حال پیشرفت می باشند، بازارهای مالی نیز از این قضیه مستثنی نبوده و دائما در حال تغییر هستند تا بتوانند هرچه بیشتر پویایی خود را حفظ کرده و افرادی که مجهز به اطلاعات بروزتر می باشند را پرسودتر کنند.