دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

الگوی Boom & Bust چیست و چگونه آن را شناسایی کنیم؟

بزرگترین مشکلی که خیلی از تریدها با آن روبرو هستند این است که با برخی از اصول پایه‌ معامله‌گری در حال دسته و پنجه نرم کردن یا به عبارت بهتر جنگ هستند. مثلا خیلی از تریدرها سعی می‌کنند که سقف و کف بازار را حدس بزنند و حرکت بعدی قیمت را پیشبینی کنند. (طلاچارت: توجه داشته باشید که در اینجا منظور افرادی هستند که بدون مشاهده هیچ سیگنال یا دلیل منطقی واضحی سعی می‌کنند که کف و سقف بازار را حدس بزنند).

.

در این مطلب می‌خواهیم در مورد الگوی Boom & Bust صحبت کنیم. این الگو تنها یک الگوی پرایس اکشن نیست. بلکه یک قانون تغییر ناپذیر در رابطه با نحوه حرکت قیمت توسط معامله‌گران و جنبه روانشناسی آن است. با طلاچارت همراه باشید…

(نکته: در ادامه مطلب به منظور سادگی کار از عبارت BB به جای نام کامل الگو یعنی Boom & Bust استفاده خواهیم کرد.)

.

مقدمه‌ای بر الگوی Boom & Bust

همانطور که از نام این الگو پیداست شامل دو بخش می‌باشد. بخش اول (Boom) که به معنای حرکت صعودی قدرتمند بوده و بخش دوم (Bust) به معنای سقوط و برگشت خوردن قیمت به کار می‌رود. بهترین استفاده از این الگو در زمانی است که می‌خواهیم پایان یک روند را تشخیص داده و یا موقعیتی برای تغییر روند را پیدا کنیم.

.

در تصویر زیر یک نمونه ایده‌آل از الگوی BB را مشاهده می‌کنید. در مرحله اول یک روند صعودی آهسته و نرمال را می‌بینیم (خطوط روند سبز رنگ). سپس ناگهان قدرت بازار افزایش یافته و روند، شتاب بیشتری می‌گیرد تا جایی که زاویه خط روند بسیار تند و تیز می‌شود (خطوط روند قرمز رنگ). پس از آن معمولا شاهد یک سری الگوهای پرایس اکشن (در این مورد دوقلوی سقف و شکست جعلی) و یا چرخش اندیکاتورها خواهیم بود (مثل شکل گیری واگرایی‌ها). این الگوها یا چرخش اندیکاتورها نشان دهنده پایان فاز اول (Boom) خواهند بود. در نهایت مرحله دوم (Bust) رخ داده و قیمت برگشت سریعی انجام می‌دهد.

.

این یک سناریوی ایده‌آل است و می‌خواهیم ببینیم که چرا این الگو به خوبی کار می‌کند.

.

مشخصات روندهای صعود و نزولی و ماهیت آنها

مدت‌هاست مشخص شده که حرکت قیمت در روندهای صعودی و نزولی با هم متفاوت است. از آنجایی که تریدرهای عادی از روش یکسانی در روندهای صعودی و نزولی استفاده می‌کنند، تریدرهای حرفه‌ای میدانند که باید شرایط فعلی بازار را درک کرده و روش خود را با آن سازگار کنند. به بیانی دیگر شما نمی‌توانید از یک روش در طول روندهای صعودی و نزولی استفاده کنید.

.

الگوی BB در طول روندهای صعودی به خوبی کار می‌کند که در بالا به توضیح آن پرداختیم. دلیل آن این است که تقریبا تمامی حبا‌ب‌های قیمتی شروع به کند شدن کرده و سپس دوباره قدرت می‌گیرند. علاوه بر این، وحشت بعد از یک حباب قیمتی بسیار بزرگتر از یک حرکت صعودی نرمال است و تحقیقات بی شماری ثابت کرده‌اند که حرکت قیمت در بازارهایی که در حال سقوط هستند بسیار بیشتر می‌باشد. بنابراین هیچ مانع خاصی در مسیر وجود ندارد و قیمت با سرعت بیشتری نزول می‌کند.

.

اندازه گیری فاز Boom

برای تشخیص فاز اول این الگو که همان Boom می‌باشد الزاما نیازی به خطوط روند نیست. در واقع فاصله‌ای که قیمت از میانگین متحرک خود گرفته است می‌تواند اولین نشانه‌ها را به ما بدهد. علاوه بر این، باند بولینگر می‌تواند به شما کمک کند تا درجه روندهای بیش از حد گسترش یافته را اندازه گیری کرده و میزان قدرت فاز Boom را بسنجید. در صورتی که قیمت خارج از باندهای خارجی باند بولینگر معامله می‌شود و قدرت زیادی دارد (کندل‌های بزرگ و رقم بالای اسیلاتور استوکاستک)، اغلب به عنوان یک فاز Boom در نظر گرفته می‌شود.

.

نکاتی برای ترید کردن الگوی Boom & Bust

مسئله‌ای که در مورد این الگو وجود دارد این است که حرکات صعودی که در طی فاز Boom رخ می‌دهند ممکن است بسیار طولانی‌تر شده و از میزان منطقی نیز فراتر بروند. بنابراین از ورود به معاملات فروش در طی یک حباب شدید قیمتی و فاز Boom بایستی اجتناب شود. گرچه هر حباب قیمتی دیر یا زود خواهد ترکید اما به عنوان یک تریدر شما باید ستاپ‌های معاملاتی مشخصی داشته باشید و از ترید کردن حالات نامشخص و غیر قابل کنترل اکیدا خودداری کنید.

در ادامه به پنج مورد از مهمترین اصول ترید در الگوی Boom & Bust اشاره خواهیم کرد.

.

۱- از حباب‌های بزرگ دوری کنید!

شما می‌توانید الگوهای BB کوچک‌تری در تایم فریم‌های پایین‌تر پیدا کنید. مخصوصا تایم فریم ۴ ساعته که تعادل خوبی بین الگوهای BB تایم فریم‌های بزرگ‌تر و تایم فریم‌های کوچک‌تر دارد. چرا که در تایم فریم‌های بزرگتر از ۴ ساعته الگوهای BB خیلی بزرگی شکل می‌گیرند و در تایم فریم‌های پایین‌تر از ۴ ساعته نیز الگوهای BB بی معنا و با عمر کوتاه بوجود می‌آیند.

.

۲- پیشگویی نکنید! منتظر نشانه‌های برگشتی واضح باشید

قبلا هم گفته بودیم که تلاش برای پیشگویی و حدس زدن سقف‌ها در بازار می‌تواند منجر به یک فاجعه شود. تریدرهای حرفه‌ای برای مشاهده نشانه‌های واضح برگشت قیمت صبر می‌کنند و تنها زمانی وارد معامله می‌شوند که قیمت ریزش خود را شروع کرده باشد. دقیقا مثل روش دنبال کنندگی روند (Trend Following)، در اینجا تریدرها باید ذهنیت دنبال کنندگی برگشت (Reversal-Following) را داشته باشند نه اینکه بخواهند پیشگویی کنند!

گرفتن اولین و آخرین بخش از این حرکت قیمت بسیار مشکل است و تریدرها باید در نقطه امنی در میانه حرکت وارد بازار شوند و زیادی حریص نباشند.

.

(طلاچارت: البته با شناخت دقیق نواحی که تراکم بالای سفارشات خرید و فروش وجود دارد می‌توانید دقیقا در نقطه‌ای که قیمت شروع به برگشت می‌کند وارد بازار شوید. به نمونه‌هایی که در کانال تلگرام طلاچارت قرار داده‌ایم دقت کنید [نمونه ۱نمونه ۲نمونه ۳ ] لینک‌ها را با فیلترشکن باز کنید).

.

۳- استفاده از ابزارهای تاییدی

ابزارهای زیادی وجود دارند که تریدرها می‌توانند برای تایید کم شدن قدرت و تغییرات احساسی بازار از آنها استفاده کنند. به عنوان مثال می‌توانید از الگوهای قیمتی مثل دوقلوی سقف، شکست‌های جعلی و … استفاده نمایید. همانطور که قبلا نیز گفته شد باند بولینگر و میانگین‌های متحرک نیز ابزارهای خوبی برای اندازه گیری فاز Boom می‌باشند.

.

۴- پوزیشن خود را بیش از حد نگه ندارید!

زمانی که بعد از یک حرکت صعودی قدرتمند قیمت شروع به افت می‌کند اکثر معامله‌گران به این فکر می‌کنند که قیمت در حال اصلاح بوده و فرصت خوبی برای خرید مهیا شده است. بنابراین شروع به خرید می‌کنند تا در موج بعدی صعود قیمت سود بیشتری کسب کنند. این طرز فکر غالب بازار است.

.

بنابراین تریدرهای برگشتی (Reversal Traders) که پس از اتمام فاز Boom وارد پوزیشن فروش شده‌اند بهتر است که پوزیشن‌های فروش خود را به صورت طولانی مدت نگهداری نکنند. چرا که پوزیشن‌های خریدی که در مسیر ریزش گرفته می‌شود می‌تواند منجر به برگشت سریع قیمت شود. بنابراین سرعت عمل داشته باشید و به سرعت سودهای خود را برداشت کنید.

.

۵- همه چیز را برای خودتان مشخص کنید!

شما به عنوان یک تریدر برگشتی (Reversal Trader) باید شرایط را به صورت کامل درک کنید. کجاها به دنبال الگویی می‌گردید که شبیه فاز Boom می‌باشد؟ سناریوی Boom را چگونه تعریف می‌کنید؟ از چه ابزارهایی برای تشخیص برگشت بازار استفاده می‌کنید؟ ورود خود به معامله را چگونه زمانبندی می‌کنید؟ چگونه هدف خود را مشخص می‌کنید و چه زمانی از معامله‌ای که به سمت هدف پیش می‌رود خارج می‌شوید؟

.

روش ترید برگشتی می‌تواند روشی سودآور باشد اما در صورتی که شرایط را به طور ۱۰۰% مشخص نکرده باشید می‌تواند به سرعت تبدیل به یک فاجعه شود. بنابراین معامله‌گران آماتور و کسانی که از لحاظ روانی و احساسی پایدار نیستند نباید تریدهای برگشتی انجام دهند.

.

در صورتی که می‌خواهید تریدهای برگشتی را به شکل ساده و با ۶ ستاپ قدرتمند انجام دهید، می‌توانید در دوره استراتژی طلاچارت شرکت کنید. اگر هم قصد دارید به تازگی شروع به درک و تحلیل بازار کنید، دوره تحلیل تکنیکال طلاچارت بهترین نقطه برای شروع شماست.

ارسال دیدگاه