دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

آشنایی با صندوق طلای عیار

اطلاعات کامل در مورد صندوق طلای عیار

در روز ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۷ اطلاعیه‌ای از سوی شرکت بورس کالای ایران منتشر شده که خبر از آغاز معاملات صندوق طلای “عیار” داده است. در این مطلب می‌خواهیم به صورت کامل در مورد این صندوق اطلاعاتی مفیدی را به شما ارائه کنیم تا در صورت تمایل برای سرمایه گذاری بتوانید با دید باز این کار را انجام دهید. با طلاچارت همراه باشید.

 

 

قبل از شروع ابتدا ببینیم که صندوق طلا چیست!

صندوق طلا به شکل ساده صندوقی است که می‌توان آن را از طریق بازار بورس خرید و فروش کرد. این صندوق به جای اینکه سرمایه‌های جمع آوری شده را در سپرده و اوراق مشارکت سرمایه گذاری کند، آنها را در گواهی طلا و اوراق مبتنی بر طلا سرمایه گذاری می‌کند. بنابراین در صورتی که روند بازدهی طلا مناسب باشد، بازدهی این صندوق‌ها نیز به تبع آن بازدهی خوبی خواهند داشت.

در مورد صندوق عیار باید بگوییم که عملکرد این صندوق به عملکرد سکه طلا بستگی دارد. دارایی پایه این صندوق گواهی سپرده سکه طلا می‌باشد اما جدای از بخش عمده‌ای از سرمایه گذاری این صندوق در گواهی سکه طلا، بخشی از سرمایه‌ها نیز در بازار سکه آتی و قراردادهای اختیار معامله سکه طلا (Options) سرمایه گذاری خواهد شد.

 

اکنون به سراغ اطلاعات تکمیلی صندوق عیار می‌رویم.

  • مالک: مالک این صندوق کارگزاری مفید می‌باشد که تقریبا همه معامله‌گران بازار به واسطه فعالیت این کارگزاری در بازار بورس و آتی و یا از طریق برنامه نام آشنای “مفید تریدر” نسبت آن شناخت کافی دارند.
  • نوع: این صندوق ETF می‌باشد که اختصار Exchange-Trade Fund است. یعنی اینکه شما از طریق بورس می‌توانید آن را خرید و فروش کنید.
  • قیمت: قیمت پایه هر واحد عیار ۱۰۰۰ تومان است.
  • برداشت وجه: در صورتی که بخواهید پول خود را برداشت کنید، یک روز کاری زمان خواهد برد.

 

منابع مالی صندوق عیار چگونه سرمایه گذاری می‌شوند؟

برآورد بازدهی صندوق عیار

در صورتی که صندوق عیار از تیر ۹۶ به صورت زیر اقدام به سرمایه گذاری کرده بود، روند بازدهی آن به چه صورت می‌شد؟

  • سرمایه گذاری ۹۰ درصدی در گواهی سپرده سکه طلا
  • سرمایه گذاری ۵ درصدی در اوراق مشتقه مبتنی بر سکه طلا
  • سرمایه گذاری ۵ درصدی در اوراق مشارکت (صندوق حامی)

ارسال دیدگاه