دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

معاملات آتی، ابزاری نوین در بازار سرمایه

معاملات آتی، ابزاری نوین در بازار سرمایه

کسب سود دو طرفه از بازار

معامله نقره، زعفران پسته و زیره

بازار آتی چیست؟

خیلی از افرادی که به تازگی وارد بازار سرمایه شده اند اطلاعات دقیقی از بازار آتی کالا ندارند. در واقع منظور از این بازار، بازاری می باشد که فروشنده و خریدار یک کالا بر اساس یک قرارداد متعهد هستند که در یک زمان مشخص میزان تعیین شده ای از کالا را معامله کنند. این معامله باید بر اساس استاندارد ها و قیمت توافقی صورت گیرد، به این معنی که توافقات از قبل صورت می گیرند و تنها معاملات در آینده انجام خواهند شد.

 

شخصی را در نظر بگیرید که قصد خریداری کالایی را در دو ماه آینده دارد، زیرا در حال حاضر نمی تواند هزینه آن را پرداخت نماید. از طرفی ممکن است که در دو ماه آینده با افزایش قیمت کالا مواجه شود. یا شخصی را در نظر بگیرید که می خواهد در دو ماه آینده محصولات خود را عرضه کند و بفروشد اما دغدغه کاهش ناگهانی قیمت ها را دارد. در چنین مواردی به راحتی می توان از قرار داد آتی کالا استفاده نمود.

 

به موجب این قرار داد خریدار یا فروشنده می توانند در زمان حال کالایی را با قیمتی مشخص و تعیین شده معامله نمایند و در آینده پرداخت هزینه را انجام دهند. به بیانی دیگر با استفاده از این روش خریدار در زمان عقد قرار داد نیازی به پرداخت نخواهد داشت و فروشنده نیز لزومی ندارد که حتما در هنگام تنظیم قرار داد کالا را در اختیار داشته باشد.

بدون آنکه هزینه آن را در زمان عقد قرارداد پرداخت کنید و بدون آنکه اکنون آن کالا را داشته باشید می‌توانید آن را بفروشید.

چه محصولاتی را می توان در بازار آتی کالا خرید و فروش نمود؟

نقره

زعفران نگین و پوشال

پسته

نقره

در بازار آتی کالا محصولات مختلفی مورد معامله قرار می گیرند که از جمله آن ها می توان به نقره، پسته، زیره، زعفران درجه یک (پوشال معمولی)، زعفران رشته ای بریده ممتاز (نگین) و … اشاره نمود.

فعالین بازار آتی کالا

به طور کلی افرادی که در این بازار مشغول به فعالیت هستند را می توان به سه دسته تقسیم بندی نمود.

مزایای بازار آتی کالا

بازار آتی کالا مزایای بسیاری دارد که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

وجه تضمین

پرسش و پاسخ

ارسال دیدگاه