ثبت نام

تحلیل دلار ریالی با توجه به بودجه ۹۷

analysis-usdirr
ب

چشم انداز

جزئیات لایحه ۹۷ کل کشور حاکی از این است که دلار ٣۵٠٠ تومان (سال گذشته ۳۳۰۰ تومان : ۶ درصد رشد)  اعلام شده است، که اگر بخاطر داشته باشید در سال گذشته به همین شکل با رشد ۶ درصدی روبرو بودیم و کف قیمتی که بانک مرکزی اعلام نمود ۳۷۰۰ برای دلار نقدی بود، حالا با توجه به این شرایط سناریو های مطرح خواهد بود.

تحلیل دلار ریالی

اگر به خاطر داشته باشید، در سال گذشته دلار ۳۳۰۰ برای لایحه بودجه سال ۹۶ اعلام شد و رئیس بانک مرکزی اعلام نمود که دلار نقدی می بایست ۳۷۰۰ تومان باشد که در نمودار قیمت آن دلار از ۴۰۰۰ تومان به ۳۷۲۰ تومان کاهش پیدا کرد و سپس بعد از چهار ماه با مسیر افزایشی تا سقف ۴۲۰۰ تومان افزایش داشت، گرچه از نظر تکنیکال طبق تحلیلی که در تاریخ اردیبهشت ماه ۹۶ طلا چارت به وضوع پیدا بود که ۳۷۰۰ تومان محلی برای جذب خریداران و فریب فروشندگان و درنتیجه ایجاد تقاضا و نقدونگی برای چرخش قیمت به سمت ۴۰۰۰ تومان بود. حال با این تفاصیل و دلار بودجه سال ۹۷، بانک مرکزی با بیانیه ای در روزهای آینده مطرح می نمایید که با توجه به دلار بودجه سال ۹۷ که ۳۵۰۰ است دلار نقدی می بایست با قیمت ۳۹۰۰ قیمت گذاری شود.

 

نتیجه گیری: زمانی که بانک مرکزی در سال گذشته اعلام نمود که ۳۷۰۰ قیمت دلاری نقدی است، به این معنا بود که می تواند کف قیمتی دلار نقدی ۳۷۰۰ تومان باشد، و جذابیت خریداران برای این عدد بسیار مهم بود و قیمت با رویت مجدد ۳۷۰۰ با افزایش ۵۰۰ تومانی تا به امروز روبرو بوده است. و هم اکنون که دلار بودجه سال ۹۷ ۳۵۰۰ تومان تعیین شده است، سپس کف قیمتی دلار ۳۹۰۰ تومان است و سپس با رویت کف قیمتی فعلی می تواند با رشد ۵۰۰ یا ۶۰۰ تومانی روبرو شویم و در پایان سال ۹۷ با دلار ۴۵۰۰ تومان اشنا خواهیم شد.

 

سناریو های احتمالی دلار ریالی در بازه یک ساله

سناریو اول: با توجه به شرایط عدم رویت قیمت زیر ۴۱۲۰ تومان اهداف شامل ۴۳۰۰ و ۴۵۰۰ تومان است و اید در حالی است که می تواند با رویت اهداف عرضه شود.

سناریو دوم: به هر دلیلی در صورت شکست ۴۱۲۰ تومان به سمت پایین و رویت دامنه ۳۹۵۰ تا ۳۸۸۰ تومان با عدم شکست این دامنه، احتمال شکل گیری کف قیمت برای رویت اهداف ۴۱۲۰۴۳۰۰ و ۴۵۰۰ وجود دارد.

سناریو سوم: چنانچه سناریو اول نامعتبر شود و با شکست ۳۸۸۰ به سمت دامنه ۳۸۰۰ الی ۳۷۱۰ حرکت می کند که پس از رویت این دامنه با عدم شکست ۳۷۰۰ تومان قیمت مورد برگشت قرار میگیرد و اهداف شامل ۳۹۵۰۴۰۰۰۴۱۲۰۴۲۰۰ در مرحله اول خواهد بود و سپس با پایداری قیمت در بالای ۴۱۲۰ تومان به سمت مقاومت های ۴۳۰۰ و ۴۵۰۰ هدایت می شود.

منبع :
طلا چارت

ارسال دیدگاه

error: !نشر امکان پذیر نیست