دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

بررسی وضعیت تکنیکالی میان مدت اونس طلا

چشم انداز

اونس جهانی طلا که از اوایل سال ۱۳۹۹ وارد یک فاز افزایشی پرقدرت شده بود و تا نیمه سال گذشته نیز با قدرت به سطوح بالاتر از ۲۰۵۰ دلار نیز رسید، بعد از آن وارد یک فاز اصلاحی شده است که کماکان نیز ادامه دارد. این حرکت اصلاحی که اکنون نزدیک به ۸ ماه به طول انجامیده، از لحاظ قیمتی معادل ۴۰۰ دلار بوده است. بنابراین می‌توانیم بگوییم که هم از لحاظ زمانی و هم از لحاظ قیمتی اصلاح خوبی انجام شده است.

 

تحلیل تکنیکال اونس طلا

فاز اصلاحی مذکور را از لحاظ ساختاری می‌توان یک حرکت کانالیزه در نظر گرفت و مانند تصویر زیر در یک کانال نزولی محصور کرد که البته به ساختار پرچم نیز شباهت زیادی دارد.
اما در ماه گذشته قیمت به محدوده مهمی رسیده است. از طرفی حمایت یک خط روند صعودی بلند مدت را داریم که از دو کف بزرگ در ماه‌های می ۲۰۱۹ و مارس ۲۰۲۰ تشکیل شده است. قیمت در ماه گذشته میلادی به این خط روند صعودی رسیده است. همچنین قیمت در زمان رسیدن به خط روند صعودی، به کف کانال نزولی نیز برخورد کرده است.


در همینجا شاهد تشکیل یک الگوی کف دو قلو در تایم فریم روزانه و افزایش قیمت تا ۱۸۰۰ دلار بوده‌ایم. خط گردن این الگو نیز ۱۷۶۰ دلار بوده است که با ترکیب با سطح ۱۷۷۵ دلار یک Swap Level پرقدرت که در گذشته نیز قیمت بارها به آن واکنش نشان داده است را شکل می‌دهند.


با این حال این محدوده مهم (۱۷۶۰-۱۷۷۵) رو به بالا شکسته شده است که می‌تواند نشانه مهمی باشد. هرچند که هنوز مقاومت میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه را شاهد هستیم و قیمت نیز به آن واکنش نشان داده است و اکنون در حال پولبک به ناحیه ۱۷۶۰-۱۷۷۵ می‌باشد.

نمودار اونس طلا

کلام آخر

با تمامی این تفاسیر در صورتی که اونس طلا بتواند خود را بالای محدوده ۱۷۵۰-۱۷۳۰ تثبیت کند، می‌توان در میان مدت انتظار یک حرکت صعودی تا سقف کانال که ۱۸۵۰-۱۸۶۰ دلار می‌باشد را داشت. پس از آن شکسته شدن کانال نزولی بسیار حائز اهمیت خواهد بود که در صورت وقوع این اتفاق می‌توان اهداف بزرگی را برای اونس طلا متصور شد.

ارسال دیدگاه