دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

۹ درس از مندی رفسنجانی مربی معامله‌گری

خانم “مندی پور رفسنجانی” معامله‌گر، مربی و فعال بازارهای مالی استرالیایی است که اصالت ایرانی دارد. او برای بیش از یک دهه در زمینه معاملات آتی، ارزهای جهانی، کالا، آپشنز و … فعال بوده , همچنین معامله‌گران زیادی را تربیت کرده است. 

.

در این مطلب قصد داریم تا ۹ درس از خانم پور رفسنجانی که می‌تواند شما را برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر موفق یاری کنند در میان بگذاریم. پس تا انتهای این مطلب با طلاچارت همراه باشید…

.

۱- همه جوانب را در نظر بگیرید

بهترین معامله‌گران زندگی متعادلی دارند و عزت نفس خود را صرفا از راه معامله‌گری بدست نمی‌آورند. این به شما کمک می‌کند تا در زمان‌های سختی که نتایج معاملات‌تان بر وفق مراد نیست دوام بیاورید. 

.

اطمینان حاصل کنید که از لحاظ اجتماعی حمایت می‌شوید. به خانواده‌تان توجه کنید و خود را با افرادی احاطه کنید که چیزهای مثبتی به زندگی‌تان اضافه می‌کنند. مراقب سلامتی خود باشید، ورزش کنید و غذای مناسب بخورید. به دنبال سرگرمی‌ها، علایق‌تان و کشف چیزهای جدید بروید. کتاب‌های خوب بخوانید. جهان بینی خود را به چالش بکشید تا افق دیدتان گسترش پیدا کند. 

.

۲- اهمیت بازخوردها

بهترین تریدرها می‌توانند بازخورد بگیرند. بازار می‌تواند با بازخوردهای تندی که به شما نشان می‌دهد تحقیرتان کند. مربی معامله‌گری‌تان باید به ایرادات شما اشاره کرده و روش انجام کارهای شما را نقد کند. تریدرهای بازنده معمولا از بازخوردها استقبال نمی‌کنند.

.

به نحوه برخوردتان با بازخوردها دقت کنید و ببینید که وقتی کسی یا چیزی روش فکری و انجام معاملات شما را به چالش می‌کشد چه احساسی پیدا می‌کنید. با این کار شناخت خوبی از خودتان پیدا خواهید کرد. 

.

۳- روش معاملاتی خود را در شرایط مختلف بازار درک کنید

اکثر تریدرها هیچ ارتباطی با روش معاملاتی خود برقرار نمی‌کنند و به آنها صرفا به دید یکسری قوانین که باید اجرا شوند نگاه می‌کنند. اما بهترین معامله‌گران درک می‌کنند که روش معاملاتی‌شان در تلاش برای انجام دادن چه کاریست و در چه شرایطی از بازار بهترین عملکرد را دارد. 

.

۴- برنامه ریزی شما روی معاملات‌تان تاثیرگذار است

ارزش‌ها و عقاید ما نحوه ارتباط ما با دنیا، مواجهه با شکست‌ها و نحوه تفکر ما را شکل می‌دهند. خانواده و دایره اجتماعی درونی ما چیزهایی هستند که عقاید و ارزش‌های ما را شکل می‌دهند. بنابراین مهم است که به گذشته و جایی که از آن آمده‌ایم نگاه کنیم. درک گذشته، انگیزه‌ها، نگرانی‌ها، اهداف و ایده‌آل‌های خانواده/والدین‌تان به شما کمک می‌کند تا بفهمید که چرا به یک روش خاص تربیت شده‌اید. 

.

هنگامی که بفهمید که چرا و چگونه به یک شرایط خاص واکنش نشان می‌دهید، درک عمیق‌تری از خودتان بدست خواهید آورد. 

.

۵- صرفا به این خاطر که شما چیزی را در یک کتاب خوانده‌اید به این معنی نیست که می‌توانید آن را اجرا کنید

خواندن کتاب‌ها مهم است اما بدون اجرای دانشی که از آنها بدست می‌آورید بی ارزش است! شما می‌توانید کل روز را در مورد مزیت خاتمه دادن به معاملات بازنده و اجازه پیشروی به معاملات برنده کتاب بخوانید. اما اگر در معاملات‌تان آن را اجرا نکنید اهمیتی نخواهد داشت و بخشی از ساختار ذهنی شما نخواهد شد.

.

۶- معامله‌گران موفق به صورت استراتژیک و با تمرکز بر راهکارها فکر می‌کنند 

وقتی با یک مانع و مشکل روبرو می‌شوید آیا از دیگر افراد/عوامل شکایت و آنها را سرزنش می‌کنید؟ و یا آستین بالا میزنید و به دنبال راه حل می‌گردید؟

در هنگام مواجه با یک مشکل، تریدرهای موفق از خودشان این سوال را می‌پرسند: چگونه می‌توانم آن را حل کنم؟

اما تریدهای معمولی از خودشان می‌پرسند: چرا این اتفاق برای من افتاد؟

همیشه به دنبال راهکار باشید به جای اینکه دیگران یا عوامل بیرونی را سرزنش کنید. 

.

۷- بهترین تریدرها به سرعت خودشان را بازیابی می‌کنند

تریدهای موفق هم در معاملات‌شان همه احساسات را تجربه می‌کنند و اینطور نیست که اصلا احساسی نشوند. اما چیزی که بین آنها و تریدرهای معمولی تفاوت ایجاد می‌کند این است که آنها به سرعت از لحاظ روحی خودشان را بازیابی می‌کنند و به دنبال راهکاری برای حل مشکل می‌گردند (چیزی که در مورد شماره ۶ هم به آن اشاره شد). 

.

بنابراین وقتی دچار مشکل می‌شوید خیلی به خودتان سخت نگیرید چون که باز هم این اتفاقات رخ خواهند داد. باید بدانید که این به شما بستگی دارد که شرایط را تغییر دهید. مسئولیت تمامی اتفاقاتی که رخ می‌دهند را به گردن بگیرید. 

.

۸- نقاط ضعف و قوت خود را تشخیص دهید و آنها را بهبود دهید

در چه چیزی خوب هستید و در چه چیزی نه؟ 

آیا خلاق هستید و دوست دارید ایده‌های جدیدی را امتحان کنید و ببینید که چگونه می‌توانید استراتژی خود را به روش‌های مختلف بهبود دهید؟ و یا شخصیتی هستید که با قوانین سختگیرانه، چارچوب‌های مشخص و یک روال ثابت بهتر کار می‌کنید؟ 

هیچوقت سعی نکنید به شکل کورکورانه و صرفا به این دلیل که بخشی از موفقیت یک فرد دیگر را دیده‌اید از روش آن کپی برداری کنید. هر شخص منحصربفرد است. 

.

۹- اهمیت رشد فکری

دکتر “برت استینبارگر” می‌گوید: شماره یک پیشبینی کننده موفقیت یک فرد، حس کنجکاوی اوست. 

.

خانم پور رفسنجانی نیز به این مورد اشاره می‌کند و می‌گوید که رشد فکری و کنجکاوی با یکدیگر همراه هستند. چیزهای جدید را امتحان کنید و دوباره به ذهنیت مبتدی خود بازگردید و ببینید که چگونه می‌توانید در یک مهارت جدید بهتر شوید. 

.

ارسال دیدگاه