دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

۸ راه برای درک بهتر هر بازاری (قسمت اول)

در این مطلب دو قسمتی سعی داریم روش‌هایی را به شما معرفی کنیم که تاثیر بسزایی در درک بهتر شما از چارت دارند. با اولین قسمت از این مطلب با طلاچارت همراه باشید…

 

آیا تا به حال روش معاملاتی خود را عوض کرده‌اید به این دلیل که نمی‌دانید چه چیزی واقعا جواب می‌دهد و چه چیزی نه؟ آیا هنوز هم به دنبال راهی موثر برای تحلیل چارت‌های مدنظرتان هستید؟ هنوز در مورد چگونگی استفاده از ابزارهای معاملاتی مطمئن نیستید؟

 

اکثر معامله‌گران یک روش حرفه‌ای و کارآمد را دنبال نمی‌کنند و مدام در بین تایم فریم‌های مختلف جابجا می‌شوند. آنها ابزارهای خود را بدون اینکه بدانند واقعا به دنبال چه چیزی هستند و چگونه موقعیت‌های ترید را پیدا کنند تغییر می‌دهند. این افراد دنبال شکار سیگنال‌های ترید و نتایج ثابت هستند بدون اینکه از روش ثابتی استفاده کنند.

 

در این مطلب قصد داریم به شما کمک کنیم تا نمودارهای بازار را به صورت واضح و ساختار یافته درک کنید. ما ۸ روش را برای درک بهتر هر نموداری به شما ارائه خواهیم داد. نیازی نیست که همه این روش‌ها را به یکباره استفاده کنید. می‌توانید یک، دو یا سه مورد از آنها را انتخاب کرده و سعی کنید که آنها را با هم ترکیب نمایید. به این شاخه و آن شاخه نپرید. ببینید کدام یک از این روش‌ها برای‌تان قابل فهم‌تر است و به همان روش بچسبید!

 

 

۱- چشم انداز تایم فریم‌های بزرگتر

اگر تریدهای خود را در تایم فریم ۴ ساعته یا ۱ ساعته انجام می‌دهید، تحلیل خود را از تایم فریم روزانه یا هفتگی شروع کنید تا چشم انداز مناسبی در چارت داشته باشید. چیزی که در تایم فریم ۱ ساعته شبیه به یک حرکت رونددار قدرتمند است، ممکن است در تایم فریم ۴ ساعته فقط یک حرکت رنج باشد. علاوه بر این تریدرهایی که به تایم فریم‌های بالاتر نگاه نمی‌کنند اغلب در معرض خطر نادیده گرفتن مناطق مهم قیمتی مثل سطوح حمایت و مقاومت قرار خواهند گرفت که همین مورد باعث بروز مشکلاتی در تریدهای‌شان در تایم فریم‌های پایین‌تر خواهد شد.

از این‌ها که بگذریم وضعیت بزرگ‌نمایی و مقیاس پذیری (Scale) چارت شما نیز تاثیر بسزایی از درک شما نسبت به شرایط چارت خواهند داشت. بهتر است که از نمای دورتری به چارت خود نگاه کنید تا مثل یک عقاب وضعیت را از بالا و نمای باز ببینید.

در سمت چپ تصویر زیر می‌بینید که یک الگوی سر و شانه در تایم فریم ۱ ساعته شکل گرفته‌ است. اما وقتی به تایم فریم بالاتر (روزانه) مراجعه می‌کنیم می‌بینیم که این الگوی سر و شانه در محدوده یک سطح مقاومتی قوی در تایم فریم روزانه بوجود آمده است (نقطه ۴ در تصویر سمت راست). با استفاده از تایم فریم‌های بالاتر می‌توانید فاکتورهایی  را پیدا کنید که به شما سیگنال معامله در یک جهت خاص را می‌دهند. در این نمونه ما هم یک سطح مقاومتی قوی در تایم روزانه داریم و هم یک الگوی سر و شانه در تایم ۱ ساعته که هر دوی آنها احتمال نزولی شدن قیمت را به ما می‌دهند.

 

 

۲- سقف‌ها و کف‌ها

باید بدانید که سقف‌ها و کف‌ها بنا به چند دلیل مهم و حیاتی هستند.

دلیل اول این است که سقف‌ها و کف‌ها تقریبا توسط همه تریدرهای بازار تحت نظر هستند. در واقع همه به این سقف‌ها و کف‌ها نگاه می‌کنند چه معامله‌گر تکنیکال باشند چه معامله‌گر فاندامنتال. همچنین رسانه‌های اقتصادی نیز اغلب به سقف‌ها و کف‌های بزرگ اشاره می‌کنند.

دلیل دوم هم این است که تریدرها برای تشخیص زمان انجام معاملات‌شان از سقف‌ها و کف‌ها استفاده می‌کنند مخصوصا اگر بحث ترید بر اساس شکست‌ها و روش‌های دنبال کننده روند باشد.

سومین دلیل نیز این است که اکثر تریدرها برای تعیین محل قرار دادن حد ضرر و حد سود خود از سقف‌ها و کف‌های قبلی استفاده می‌کنند.

اما چهارمین و آخرین دلیل اهمیت سقف‌ها و کف‌ها در این است که تمامی الگوهای قیمتی با توجه به نحوه شکل گیری ساختارهای سقف و کف تعریف می‌شوند. بدین ترتیب اگر تریدری باشید که بتواند نحوه شکل گیری سقف‌ها و کف‌ها در چارت را تحلیل و تفسیر کند، خواهید توانست که مانع از تفکرات اشتباه در بازار شوید.

 

 

۳- سطوح حمایت و مقاومت

اغلب تریدرها در بین سطوح حمایت و مقاومت بیشماری که روی چارت‌شان رسم می‌کنند گم می‌شوند. به جای اینکه همه سطوح ممکن را رسم کنید، تمرکز خود فقط را روی مهمترین نقاط چرخش قیمت قرار دهید و از سقف‌ها و کف‌هایی که اخیرا در چارت ایجاد شده‌اند استفاده کنید. در صورتی که خطوط زیادی روی چارت‌تان باشد ممکن است به حالت Paralysis By Analysis دچار شوید. این اصطلاح به معنای فلج شدن به دلیل تحلیل بیش از حد می‌باشد.

 

 

۴- خطوط روند و کانال‌ها

خطوط روند و کانال‌ها شباهت زیادی به سطوح حمایت و مقاومت دارند و تشکیل دهنده الگوهای مهمی مثل مثلث‌ها و کنج‌ها هستند. زمانی که به شیب نزول یا صعود خطوط روند نگاه می‌کنیم می‌توانیم میزان قدرت روند را اندازه گیری کنیم. مواقعی که قیمت از خط روند دور می‌شود یا در انجام این کار ناتوان است می‌تواند نکات مهمی را در مورد قدرت روند به ما بگوید. همچنین شکست یک خط روند می‌تواند نشانه‌ای مبنی بر تغییر روند فعلی و شکل گیری یک روند جدید باشد.

ارسال دیدگاه