دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

۷ مشکل بزرگ حد ضرر و چگونگی حل آنها (قسمت اول)

مبحث حد ضرر و نحوه قرار دادن آن یکی از مسائلی‌ که بحث‌های فراوانی پیرامون آن وجود دارد و حتی بسیاری از تریدرها ممکن است به درستی آن را درک نکرده باشند. در این مطلب قصد نداریم تا یک استراتژی خاص برای استفاده از حد ضررها را به شما نشان دهیم بلکه می‌خواهیم نگاهی به اصول استفاده از حد ضرر داشته باشیم که قطعا به همه معامله‌گران کمک می‌کند تا روش خود را بهبود ببخشند. با اولین قسمت از این مطلب در طلاچارت همراه ما باشید…

 

 

۱- نداشتن حد ضرر

ابتدا اجازه دهید به بزرگترین مشکلی که نداشتن حد ضرر می‌تواند بوجود بیاورد بپردازیم. اگر به ساده‌ترین شکل ممکن بخواهیم بگوییم، یک معامله، نشان دهنده نظر شما نسبت به سناریوی پیش روی بازار می‌باشد که با استفاده از قوانین استراتژی شما و وضعیت نمودار انجام می‌شود. حد ضرر شما جاییست که به شما ثابت می‌شود که تحلیل‌تان اشتباه بوده است!

 

متاسفانه خیلی از تریدرها حد ضرر را به چشم دشمن خود نگاه می‌کنند. تریدری که معامله‌ای بدون حد ضرر را انجام می‌دهد در حال تلاش برای ممانعت از پذیرش اشتباه خود می‌باشد.

 

به یاد داشته باشید که حد ضرر مانند کمربند ایمنی اتومبیل شماست. زمانی که سوار اتومبیل‌تان می‌شوید فکر نمی‌کنید که نیازی به آن پیدا کنید. اما وقتی که به آن نیاز پیدا کنید خوشحال می‌شوید که آن را بسته‌اید.

 

 

۲- تعیین حجم معاملات بدون در نظر گرفتن حد ضرر غیر ممکن است

خیلی ساده است؛ اگر حد ضرر مشخصی نداشته باشید نمی‌توانید حجم معاملات و همچنین میزان ریسک را کنترل کنید. میزان حد ضرر به شما نشان می‌دهد که قادر به معامله کردن چه میزان از سرمایه خود هستید و همچنین برای این معامله چه مقدار ریسک خواهید کرد. بدون حد زیان مهم نیست که حجم معامله شما چقدر باشد چرا که خطر و ریسک به طور کامل شما و سرمایه‌تان را احاطه کرده‌ است.

 

 

۳- حد ضرر ذهنی بی فایده است

تریدرهایی که از حد ضرر ذهنی (Mental Stoploss) استفاده می‌کنند اغلب می‌گویند که این روش به آنها انعطاف پذیری می‌دهد. حد ضرر ذهنی هیچ برتری یا مزیت خاصی نسبت به حد ضرر ثابت و از پیش تعیین شده ندارد. تریدرهایی که از حد ضرر ذهنی استفاده می‌کنند مدت طولانی‌تری در معاملات بازنده باقی می‌مانند چرا که امید به برگشت قیمت و خارج شدن از ضرر همواره در آنها وجود دارد. آنها هیچوقت نمی‌توانند حجم معاملات خود را به درستی تعیین کرده و بی دلیل ریسک معاملات را افزایش می‌دهند.

 

 

۴- اشتباه در تعیین حد ضرر

به دلایلی که در بالا به آنها اشاره شد، شما باید قبل از اینکه حتی معامله خود را اجرا کنید، محل قرار گیری حد ضررتان را بدانید. بسیاری از تریدرها ابتدا وارد یک معامله با حجم ثابت شده و سپس بر اساس میزان ریسکی که می‌خواهند متقبل شوند، حد ضرر را تنظیم می‌کنند. نهایتا حد ضرر را جایی قرار می‌دهند که نسبت به وضعیت بازار و چارت کاملا بی ربط است. در تصویر زیر روش انجام یک معامله صحیح را خواهید دید.

 

 

همیشه و همیشه ابتدا حد ضرر را خود را تعیین کنید!

 

 

اگر قصد دارید به تازگی وارد دنیای معامله‌گری شوید، دوره تحلیل تکنیکال طلاچارت را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در این دوره مهمترین اصول تحلیل تکنیکال را خواهید آموخت.

در صورتی که با تحلیل تکنیکال از قبل آشنایی دارید اما به دنبال یک استراتژی مناسب برای انجام معاملات خود هستید، می‌توانید در دوره استراتژی طلاچارت شرکت کنید. ما در این دوره با ۶ ستاپ قدرتمند به شما نشان خواهیم داد که بدون پیچیدگی می‌توان تریدهایی با کمترین میزان حد ضرر و بیشتری میزان سود انجام داد.

ارسال دیدگاه