دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

پنج چیزی که تریدرها باید برای آن صبر کنند!

“من آموختم که پول‌های بزرگ در خرید و فروش‌های پیاپی بدست نمی‌آیند؛ بلکه حاصل صبر در معاملات هستند.”

جسی لیورمور

 

جمله بالا از جسی لیورمور یکی از بهترین معامله‌گران تاریخ بازارهای مالی است. او معتقد است که در معاملات باید صبر داشته باشید تا پول‌های بزرگی بدست بیاورید. البته ممکن است خیلی‌ها با این دیدگاه موافق نباشند و معاملات سریع‌تر یا همان اسکالپی را ترجیه دهند. در هر صورت داشتن صبر یکی از شاخص‌ترین خصوصیات تریدرهای موفق است. این صبر می‌تواند در زمان ورود به معامله یا خروج از آن به شما کمک کند.

در ادامه به پنج چیزی که تریدها باید برای آن صبر کنند اشاره خواهیم کرد. با طلاچارت همراه باشید…

 

۱- شما باید تا زمان دستیابی به یک استراتژی موفق صبر کنید.

این استراتژی باید در گذشته بازار امتحان شده باشد (Back Test) و همچنین در زمان حال بازار نیز تریدهای موفقی را نصیب شما کند (Forward Test). در صورتی که یک استراتژی مشخص نداشته باشید، نتایج معاملات شما به صورت کاملا تصادفی خواهند بود.

 

 

۲- حتی اگر تعداد تریدهای موفق استراتژی شما کم باشد می‌توانید با داشتن صبر، همان تعداد کم پوزیشن‌های موفق را با سودهای بزرگ پایان دهید.

فقط باید به قیمت زمان بدهید تا بتواند در مسیر مدنظر شما حرکت کند. صد البته که مدیریت معاملات نیز مهم هستند. به عنوان مثال زمانی که یک معامله سود خوبی را به شما داده است و شما اقدام به برداشت قسمتی از سود خود و انتقال حد ضرر به نقطه ورود نمی‌کنید (Risk Free)، مسلما کارتان اشتباه است و ممکن است با یک حرکت ناگهانی قیمت کل سود حاصله را از دست داده و حتی ضرر کنید.

 

 

۳- شما باید منتظر یک سیگنال مشخص قبل از ورود به بازار باشید.

در واقع باید دلیل خوبی برای ورود به یک معامله داشته باشید. مثلا زمانی که قیمت به یک سطح حمایتی در بازار می‌رسد باید منتظر یک سیگنال در جهت خرید باشید. مثلا تشکیل یک ساختار کف و سقف بالاتر و یا شکسته شدن یک خط روند نزولی. حتی در ساده‌ترین حالت می‌توان به الگوهای کندلی نیز اشاره کرد.

 

 

۴- تا زمانی که سرمایه مناسبی برای ترید کردن ندارید باید صبر کنید.

اگر سرمایه مناسبی نداشته باشید ممکن است همان پول کمی که وارد بازار می‌کنید را نیز به راحتی از دست بدهید. معامله کردن با حساب‌های کوچک کار دشواریست و سودی که از این کار بدست می‌آورید نیز ممکن است بسیار ناچیز باشد. البته افرادی نیز وجود دارند که با بالا بردن اهرم حساب (Leverage) و اقدام به ترید با حجم‌های بالا، ناگهان موجودی حساب را افزایش می‌دهند. اما این کار بسیار ریسکی بود و بیشتر حالت قمارگونه دارد تا یک ترید واقعی. چون در این شرایط ریسک معامله اصلا لحاظ نمی‌شود.

 

 

۵- تا زمانی که از لحاظ روانی برای معامله واقعی آماده نشده‌اید باید صبر کنید.

این بدان معنا نیست که همیشه در حساب‌های مجازی (Demo) معامله کنید. بلکه به این معناست که اگر توانایی از دست دادن پول واقعی را ندارید، بهتر است تا زمان بدست آوردن این توانایی صبر کنید. در واقع باید بدانید پولی که وارد بازار می‌کنید ممکن است کاملا نابود شود.

 

اگر شما نیز نکته خاصی در مورد اهمیت صبر در معامله‌گری به ذهن‌تان می‌رسد، آن را از بخش نظرات این مطلب با دیگران به اشتراک بگذارید.

ارسال دیدگاه