دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

۴ دلیلی که معاملات شما به حد سود برخورد نمی‌کنند!

رسیدن معاملات به حد سود یکی از مواردیست که بسیاری از معامله‌گران به دنبال آن هستند. اما تقریبا درصد خیلی زیادی از تریدرها موفق به دستیابی به این هدف نمی‌شوند. این مورد به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که در این مطلب قصد داریم تا ۴ دلیل عمده‌ای که معاملات شما به حد سود تعیین شده نمی‌رسند را بررسی کنیم. با طلاچارت همراه باشید…

۱- حد سود مناسبی تعریف نکرده‌اید

شاید مهمترین دلیل این باشد که حد سود خوبی برای ترید خود مشخص نکرده‌اید. به عنوان مثال ممکن است حد سودی قرار داده باشید که بر اساس تایم فریم مدنظر، ساختار و قدرت حرکتی بازار امکان دستیابی به آن مقدور و یا حداقل بسیار کم باشد. 

به عنوان مثال اگر در تایم فریم ۱۵ دقیقه معاملات خود را انجام می‌دهید اما حد سودی بیش از ۱۰۰ واحد در نظر می‌گیرید به احتمال زیاد بازار به آن نخواهد رسید. چرا که میزان نوسان در تایم فریم‌های پایین‌تر معمولا محدودتر می‌باشد. البته به این نکته نیز باید توجه داشته باشید که قدرت حرکت بازار در جفت‌ ارزها، سهام و به طور کلی دارایی‌های مختلف نیز متفاوت است. به عنوان مثال قدرت نوسان در جفت ارزهایی مانند GBPNZD، GBPJPY و یا شاخص S&P بسیار بالاتر از جفت ارزهای متعادل‌تر مانند EURUSD یا AUDUSD می‌باشد. 

یکی از اندیکاتورهایی که می‌تواند در تعیین حد سود به شما کمک کند اندیکاتور ATR می‌باشد.

۲- نسبت ریسک به سود را به صورت غیر واقع بینانه در نظر گرفته‌اید

مبحث ریسک به سود یکی از مباحث بسیار مهم در معامله‌گری است که باید حتما به آن توجه لازم را داشته باشید. نسبت ریسک به سود در روش‌های مختلف متفاوت است و در واقع هر روشی نسبت ریسک به سود مشخصی دارد. به عنوان مثال الگوها و ساختارهای قیمتی متفاوت حد سودهای متفاوتی نیز دارند. 

نکته مهم اینجاست که شما حد سود را به درستی و بر اساس الگو یا ساختاری که بر اساس آن معامله می‌کنید تعیین نمایید. مثلا الگویی مانند سر و شانه یک حد سود مشخص دارد که در واقع فاصله قسمت سر الگو تا خط گردن می‌باشد که از نقطه شکست خط گردن اعمال خواهد شد. حد ضرر نیز بالای شانه سمت چپ قرار خواهد گرفت.

در صورتی که ساختار کلی الگو مناسب باشد، در حداقلی‌ترین حالت نسبت ریسک به سود ۱ به ۲ را به شما خواهد داد. 

حالا اگر شما به اندازه دو برابر فاصله سر تا خط گردن را به عنوان حد سود در نظر بگیرید، یک نسبت ریسک به سود چیزی معادل ۱ به ۴ خواهد شد. این کار هم از لحاظ تعیین حد سود بر اساس الگوی سر و شانه اشتباه است و هم یک نسبت ریسک به سود غیر واقع بینانه خواهد بود. هرچند ممکن است که قیمت حد سود تعیین شده شما برسد اما تعیین چنین حد سود منطقی نخواهد بود.

۳- بر خلاف روند تایم فریم بالاتر در حال ترید کردن هستید

همانطور که احتمالا می‌دانید قدرت تایم فریم‌ها بر اساس بزرگی و کوچکی آنها تعیین می‌شود. در واقع تایم فریم‌های بالاتر چون که ساختار کلی‌تر از بازار را نشان می‌دهند، چه از لحاظ تعیین روند و چه تغیین سطوح حمایت و مقاومت کلیدی قدرت بسیار بیشتری نسبت به تایم فریم‌های کوچک‌تر دارند. 

بنابراین همیشه برای قبل از اینکه معامله‌ای را در یک تایم فریم انجام دهید، بهتر است روند کلی را در یک یا دو تایم فریم بالاتر در نظر داشته باشید. چرا که اگر فرضا روند در تایم فریم روزانه صعودی باشد اما شما بر اساس تایم فریم ۳۰ دقیقه یا یک ساعته یک ستاپ نزولی پیدا کنید و بر اساس آن پوزیشن فروش بگیرید، احتمال نرسیدن قیمت به حد سودتان یا حتی فعال شدن حد ضرر شما وجود خواهد داشت. چرا که بر خلاف روند تایم فریم بالاتر در حال معامله هستید. 

۴- اخبار و گزارش‌های اقتصادی را نادیده گرفته‌اید

اخبار و گزارش‌های اقتصادی مهم می‌توانند گاها باعث تغییر جهت ناگهانی و پرقدرت قیمت شوند. به همین دلیل ممکن است قیمت حتی به نزدیکی حد سود شما نیز برسد اما بر اثر انتشار یک گزارش اقتصادی به طور کلی مسیر خود را تغییر دهد و به سمت نقطه ورود شما حرکت کند. 

البته نیازی نیست که نگران همه گزارش‌های اقتصادی باشید چرا که همه آنها تاثیرات گسترده‌ای ایجاد نخواهند کرد. صرفا خبرهایی که مرتبط با تغیین نرخ بهره، گزارش اشتغال و بیکاری و تحولات سیاسی باشند توانایی ایجاد نوسانات پرقدرت را دارند و بهتر است قبل از انتشار اینگونه گزارش‌های معامله‌ای نداشته باشید. 

 

دیدگاه کاربران
  • مطالب به روز و ساده و عالی است سپاسگزارم که در این شرایط اقتصادی وحشتناک به ما کمک میکنین.

ارسال دیدگاه