دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

۴ سوال مهم قبل از طراحی پلن خروج از معاملات

معامله‌گران تمایل دارند تا وقت و انرژی زیادی را صرف پیدا کردن نقاط ورود به بازار کنند. در واقع اگر چرخی در سایت‌ها و انجمن‌های اینترنتی بزنید می‌بینید که اکثر بحث‌ها حول پیدا کردن نقاط ورود است. گرچه دانستن نحوه انتخاب نقاط ورود به بازار بسیار مهم است، اما به همان اندازه پیدا کردن نقاط و زمان خروج از معاملات نیز مهم است. 

اکثر افراد پلن مشخصی برای ورود به معاملات دارند اما به نظر میرسد که به داشتن پلنی برای خروج از معاملات در اکثر مواقع بی توجهی می‌شود. 

در مطلب امروز قصد داریم تا نکاتی در مورد استراتژی خروج از معاملات را با شما در میان بگذاریم. با طلاچارت همراه باشید…

 .

قبل از اینکه یک معامله را شروع کنید باید استراتژی مشخصی برای خروج از آن داشته باشید. برای درک بهتر این موضوع بهتر است که چهار سوالی که در ادامه به آنها اشاره می‌شود را از خود بپرسید. 

 .

۱- چقدر می‌خواهید ریسک کنید؟

ما در طلاچارت کاملا به این معتقدیم که مدیریت ریسک یکی از مهمترین جنبه‌های معامله‌گری می‌باشد. برای بدست آوردن پول (و جلوگیری از از دست دادن پول) باید بیاموزید که چگونه ریسک را مدیریت کنید. این همان چیزیست که معامله‌گران را از قماربازان جدا می‌کند. 

شما باید همیشه این را بدانید که می‌خواهید چقدر از سرمایه‌تان را در معرض خطر قرار دهید! در واقع باید آن مقداری از سرمایه را در معرض ریسک قرار دهید که اگر هم از دست رفت برای‌تان آزار دهنده نباشد و بتوانید با آن کنار بیایید. 

 .

۲- کجا به ضررتان خاتمه خواهید داد؟

قرار دادن حد ضرر مناسب بسیار مهم است. بنابراین حتما باید آن را قبل از ورود به یک معامله در نظر داشته باشید. از این مورد اطمینان حاصل کنید که حد ضررتان در جایی قرار گرفته باشد که فضای کافی به قیمت برای نوسان کردن را بدهد. چرا که به کار بردن حد ضررهای کوچک می‌تواند یک معامله برنده را به معامله‌ای بازنده تبدیل کند. قبلا در طلاچارت به نحوه صحیح قرار دادن حد ضرر اشاره کرده‌ایم که مطالعه آن را به شدت توصیه می‌کنیم. 

یک مورد دیگر نیز که باید به آن توجه داشته باشید استفاده از حد ضررهای فیزیکی به جای حد ضررهای ذهنی است. حد ضررهای ذهنی باعث می‌شوند تا شما به استراتژی خروج خود پایبند نمانید و به امید بازگشت قیمت همچنان یک پوزیشن زیانده را همراهی کنید. برای درک تفاوت‌ها، مزایا و معایب حد ضررهای فیزیکی و ذهنی این مطلب را مطالعه کنید

 .

۳- چه رویدادی ممکن است معامله شما را نامعتبر کند؟

رویدادهای پیشبینی نشده می‌توانند به وقوع بپیوندند و نوسانات بسیار زیادی ایجاد کنند. با این حال مواردی وجود دارند که ما از قبل درباره آنها اطلاع داریم. گزارش‌های اقتصاد و سخنرانی مقامات مهم (مانند روسای بانک‌های مرکزی یا روسای جمهور کشورها) به صورت زمانبندی شده به اطلاع همگان می‌رسند. نتایجی که از گزارش‌های اقتصادی و صحبت‌های مقامات مهم حاصل می‌شوند نیز می‌توانند به همان صورتی که رویدادهای پیشبینی نشده تاثیر دارند، باعث بروز نوسانات در بازار شوند. بنابراین چرا نباید برای آنها آماده باشیم؟

بهتر است همیشه در مورد نظر بازار نسبت به یک رویداد و اینکه انتظار چه رفتاری از بازار میرود اطلاع داشته باشید. داشتن نقشه احتمالی برای زمان‌هایی که رویدادها بر خلاف انتظارات شما پیش میروند نیز مهم است. مهم‌تر از همه اینکه برای اصلاح معاملات خود بایستی آمادگی لازم را داشته باشید. 

 .

۴- چقدر می‌خواهید معامله‌تان را باز نگه دارید؟

صرفا جهت اطلاع باید به این مورد اشاره کنیم که الزامی به اعمال محدودیت زمانی برای معاملات نیست. با این حالت بهتر است انتظارات زمانی و اینکه چقدر می‌خواهید یک معامله را باز نگه دارید را از قبل برای خود تعریف کنید.

معامله‌گران بلند مدت ممکن است معاملات خود را هفته‌ها، ماه‌ها و یا حتی سال‌ها باز نگه دارند. معاملات این دسته از افراد معمولا بر پایه فاکتورهای بنیادین که تاثیرات بلند مدت بر بازار دارند می‌باشد. اگاه بودن درباره زمان به سوئینگ تریدرها یا پوزیشن تریدرها کمک می‌کند تا شرایط بازار را دنبال کنند. 

در همین حال معامله‌گران کوتاه مدت با استفاده از همین روش می‌توانند ارزیابی کنند که آیا یک موقعیت معاملاتی همچنان معتبر است یا خیر. شاید یک روند خنثی حرکتی در یک جفت ارز یا سهام بیشتر از مدت زمان مدنظر شما طول بکشد و در این شرایط بهتر است که معامله خود را ببندید و منتظر موقعیت بعدی باشید. 

 .

همانطور که مشاهده کردید، خروج از یک معامله به انداه ورود به آن معامله مهم است. بنابراین همان زمان و انرژی را نیز برای طراحی استراتژی خروج از معاملات بایستی صرف کنید. داشتن یک استراتژی خروج دارای جزئیات دقیق نه تنها باعث جلوگیری از تصمیمات معاملاتی هیجانی و صرفا از روی احساسات می‌شود بلکه باعث مدیریت ریسک و سودآوری در بلند مدت نیز خواهد شد. 

ارسال دیدگاه