دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

۳ راهکار و ابزار برای معامله‌گری سودآور مخصوص افراد شاغل

اینکه شاغل باشید و بخواهید معامله‌گری سودآوری باشید مقداری چالش برانگیز است. تا زمانی که روش و ابزار مشخصی نداشته باشید بعید است که پیشرفت خاصی در روند کارتان مشاهده کنید. در این مطلب قصد داریم روش‌ها و ابزارهایی را به شما معرفی کنیم تا بتوانید مسیر صحیح معامله‌گری را در صورت داشتن شغل دیگری طی کنید. با طلاچارت همراه باشید…

.

اصلی‌ترین مشکلاتی که تریدرهای پاره وقت دارند موارد زیر هستند:

  • زمان کافی برای دنبال کردن بازار به صورت حرفه‌ای ندارند.
  • آنها موقعیت‌های معاملاتی را از دست می‌دهند و سپس به تعقیب قیمت می‌پردازند.
  • آنها اغلب تصمیمات عجولانه‌ای می‌گیرند و معاملات بدی را انجام می‌دهند.
  • به صورت بی هدف و تصادفی بین تایم فریم‌ها جابجا می‌شوند بدون اینکه بدانند دقیقا دنبال چه هستند.
  • تمام این موارد باعث بروز مسائل احساسی می‌شوند. اکثر تریدرها وارد یک چرخه از معاملات بد شده و سردرگم و ناامید می‌شوند.

برای حل مشکلات بالا چه کاری می‌توان انجام داد؟ با ما همراه باشید…

.

.

قدم اول: آماده سازی و لیست موارد تحت نظر (Watchlist)

هر یکشنبه ۲۹ جفت ارز بازار تحت نظر گرفته و آنها را در تایم فریم‌های روزانه، ۴ ساعته و ۱ ساعته تحلیل می‌کنم. سپس آنهایی را که برای هفته آینده قصد دارم معامله کنم، انتخاب می‌کنم. من همیشه یک روش را دنبال کرده و جفت ارزهایی که موقعیت خوبی از نظر خودم برای معامله ندارند را از لیست حذف می‌کنم. منظورم آنهاییست که رنج باریکی دارند و یا نوسان کافی ندارند و یا در کل شرایط بدی دارند.

.

هدف من پیدا کردن ۱۰ – ۱۵تا از بهترین جفت ارزها و تایم فریم‌ها برای روزهای بعدی است. من با ۸۷ حالت ممکن (۲۹ جفت ارز و ۳ تایم فریم) شروع کردم و معمولا در پایان کار ۱۰ – ۱۵تا از بهترین احتمالات برای انجام معاملات را در اختیار خواهم داشت.

.

مدت زمانی که صرف این کار می‌کنم چیزی حدود ۶۰ الی ۹۰ دقیقه می‌باشد و چیزی است که به کلی معاملاتم را دستخوش تغییر کرده است. من به ندرت موقعیت‌های معاملاتی را از دست می‌دهم. من دقیقا می‌دانم که برای هفته بعدی باید در چه تایم فریمی ترید کنم و کدام جفت ارزهای بهترین ستاپ‌ها را دارند.

.

.

قدم دوم: پلن معاملاتی و هشدارهای قیمت

حالا باید پلن یا همان نقشه اجرای معاملات را بچینیم. من این موارد را با دقت برای خودم تعریف می‌کنم:

  • کجا می‌خواهم وارد معامله شوم؟
  • چه اتفاقی قبل از ورود به معامله باید رخ دهد؟
  • چه چیزی باعث می‌شود تا از ورود به یک معامله خودداری کنم؟
  • حواسم باید به چه موارد دیگری باشد؟

ابزاری که بسیار به آن علاقه دارم، ابزار “هشدار قیمت” (Price Alert) پلتفرم TradingView می‌باشد. لیستی از هشدارهایی که من تعیین کرده‌ام را می‌توانید در تصویر زیر ببینید. من از این هشدارها روی سطوح حمایت و مقاومت، نواحی تبدیل سطح (Cop)  و میانگین‌های متحرک استفاده می‌کنم.

.

هشدارهای قیمت باعث می‌شوند تا نیازی نباشد که همیشه پشت کامپیوتر بنشینیم و حواسم به حرکات قیمت در جفت ارزهای مختلف باشد. بنابراین تنها زمانی که یکی از این هشدارها فعال شود و یا گزارش اقتصادی مهمی نزدیک باشد به نمودار مدنظر نگاه خواهم کرد.

.

طلاچارت: موردی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در نسخه رایگان وبسایت تریدینگ ویو، امکان تعیین هشدارهای قیمت تنها به تعداد کمی موجود است و برای اینکه هشدارهای بیشتری ایجاد کنید نیاز به خرید اشتراک Pro Plus تریدینگ ویو دارید. متاسفانه مثل اکثر موارد برای کاربران ایرانی به دلیل عدم دسترسی به سیستم‌های پرداخت بین المللی، امکان خرید این اشتراک وجود ندارد. البته تمام پلتفرم‌ها ابزار “هشدار قیمت” را در اختیار شما قرار می‌دهند و خیلی از این بابت جای نگرانی نیست.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام فایل آن image_2019-05-10_17-46-16.png است

.

قدم سوم: چک لیست

شما در حال حاضر می‌دانید که چگونه بازار را تحت نظر داشته باشید و نقشه معاملاتی خود را تدوین کنید. آخر مرحله، اجرای معامله است.

.

سال‌ها قبل کتابی را با عنوان “Pitbull Champion Trader” از “مارتی شوارتز” خواندم و از اینکه او هنوز هم از یک چک لیست فیزیکی استفاده می‌کند شگفت زده شدم. شواتز می‌گفت که این چک لیست فیزیکی به او کمک کرده است تا جلوی تریدهای بد را بگیرد و به سادگی دست به حرکات احمقانه نزند.

.

من تصمیم گرفتم تا این کار را یک بار انجام دهم و در کمال شگفتی برای من نیز به خوبی جواب داد. حالا یک چک لیست با ستاپ‌های شخصی خودم دارم. در این لیست معیارهای ورود به معامله و همچنین تریگرهای ورود اجباری و دلخواه را نیز مشخص کرده‌ام. با استفاده از این چک لیست میتوانم تریدهای خودم را بر اساس کیفیت دسته بندی کنم که همین کار در سایز بندی پوزیشن‌ها نیز به من کمک خواهد کرد.

.

قبل از هر ترید، من نقطه ورود را با چک لیستم مقایسه می‌کنم و این کار به من نشان می‌دهد که آیا میتوانم وارد معامله شوم یا خیر.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام فایل آن image_2019-05-10_17-46-35.png است

.

.

نتیجه گیری

ملاحظه می‌کنید که نیاز به انجام هیچ کار سخت و پیچیده‌ای نیست. روش من بسیار ساده است و من هرگز هفته خود را بدون در نظر گرفتن واچ لیست و پلن معاملاتی آغاز نمی‌کنم. این کار به من کمک می‌کند تا منظم‌تر باشم و روند معاملات خود را بهبود ببخشم.

.

مزیت دیگر این کار این است که زمان آزاد بسیاری را برای شما فراهم خواهد ساخت که می‌توانید صرف شغل تمام وقت خود کرده یا به فعالیت‌های دلخواه بپردازید.

.

در صورتی که به یادگیری استراتژی پرایس اکشن طلاچارت علاقمند هستید، می‌توانید از این لینک وارد دوره آموزشی ما شوید. روشی بسیار ساده و در عین حال قدرتمند را به شما خواهیم آموخت!

در صورتی که به تازگی قصد آشنایی با تحلیل بازار و درک حرکات قیمت دارید، می‌توانید دوره تحلیل تکنیکال طلاچارت را آغاز کنید!

دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه