دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

آشنایی با الگوی قیمتی ۲B + ویدئوی آموزشی

ممکن است نام الگوهای مشهوری مثل دوقلو، سر و شانه و مثلث ها به گوشتان خورده باشد اما از بعضی الگوها که می توانند درگیری های ذهنی مهمی را برطرف کنند، چیزی نشنیده باشید. یکی از این مشکلات، شکست های جعلی یا همان Fake Breakout می باشد. در صورتی که نتوانید راهی برای کنار آمدن با اینگونه شکست ها پیدا کنید، مطمئنا دردسرهای زیادی خواهید کشید.

برای حل مشکل شکست های جعلی، یکی از مشهورترین تریدرهای دنیا یعنی آقای “ویکتور اسپراندئو” در کتاب خود الگویی را با نام ۲B معرفی کرده است که در ادامه اطلاعاتی بیشتری در مورد آن بدست خواهید آورد.

الگوی ۲B پس از یک شکست نامعتبر رخ می دهد و هشداری مبنی بر تغییر حرکت قیمت خواهد بود. این دو الگو هم در حرکات صعودی و هم در حرکات نزولی دیده می شود.

 

 

الگوی ۲B Top

این حالت پس از یک حرکت صعودی و وقوع یک شکست جعلی مشاهده می شود. در واقع قیمت سطح مقاومتی پیش روی خود را شکسته و حداقل یک کندل در بالای آن تثبیت می شود (کلوز کندل). اما در ادامه قادر به ادامه حرکت و پیشروی در جهت شکست نبوده و برگشت می کند. پس از برگشت قیمت میتوانیم طبق شرایط زیر به دنبال نقطه ورود و قرار دادن حد سود و حد ضرر باشیم.

 

شرایط ورود به پوزیشن فروش: پس از اینکه قیمت توانست در زیر Low اولین کندلی که موفق به کلوز در بالای سطح مقاومتی شده است تثبیت شود، میتوانیم اقدام به اخذ پوزیشن فروش کنیم.

حد ضرر: برای تعیین حد ضرر از سقفی که بعد از شکست جعلی شکل گرفته است استفاده میکنیم و حد ضرر خود را کمی بالاتر از آن قرار میدهیم.

حد سود: اولین کفی که در مسیر قیمت وجود دارد می تواند به عنوان اولین حد سود در نظر گرفته شود.

در تصویر زیر به صورت کامل نحوه اعمال هر سه مورد بالا در زمان ترید را ملاحظه می کنید.

 

 

الگوی ۲B Bottom

این حالت در زمانی رخ می دهد که بازار در شرایط نزولی باشد. در مرحله اول قیمت یک کف تشکیل داده و زمانی که اقدام به شکست کف خود میکند، ناتوان از انجام این کار بوده و شروع به برگشت به سمت بالا می کند. در این حالت با رعایت قوانین مربوط به این الگو که در ادامه آمده اند، میتوانیم وارد پوزیشن خرید شویم.

شرایط ورود به پوزیشن خرید: ابتدا قیمت باید بتواند حداقل به اندازه یک کندل زیر کف قبلی تثبیت شود (کلوز کندل). حالا باید منتظر مشاهده ناتوانی قیمت در حرکت به سمت پایین باشیم. سپس زمانی که قیمت توانست در بالای High کندلی که زیر کف قبلی تثبیت شده بود کلوز کند، در آن لحظه میتوانیم وارد پوزیشن خرید شویم.

حد ضرر: حد ضرر را کمی پایین تر از کفی که بعد از شکست جعلی شکل گرفته است، قرار میدهیم.

حد سود: اولین سقفی که در مسیر حرکت قیمت قرار دارد می تواند به عنوان حد سود در نظر گرفته شود.

 

 

در ادامه ویدئویی را آماده کرده ایم که تمام مراحل را به صورت عملی روی چارت قیمت به شما نشان می دهد. پس ویدئو را از دست ندهید…

ارسال دیدگاه