دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

۱۲ قانون و نکته کاربردی در DAY Trading

همانطور که می‌دانید سبک‌های مختلفی در معامله‌گری وجود دارند. از معاملات بلند مدت و میان مدت گرفته تا معاملات بین روزی یا اصطلاحا Day Trading و یا حتی اسکلپ. معاملات روزانه و یا اسکلپ به دلیل اینکه در بازه‌های زمانی کوتاه مدت (معمولا کمتر از یک روز کامل یا حتی چند دقیقه) باز و بسته می‌شوند، بنابراین نیازمند دقت بالا و به کار گیری قوانین سفت و سختی هستند تا از وارد آمدن ضرر و زیان سنگین به سرمایه اولیه شما جلوگیری شود. هرچند همین نکات را می‌توان در معاملات میان مدت و بلند مدت نیز به کار گرفت. 

 

در این مطلب با طلاچارت همراه باشید تا ۱۲ قانون و نکته کاربردی در معاملات روزانه (Day Trading) را به شما نشان دهیم…

12 قانون و نکته کاربردی در DAY Trading

۱- معاملات روزانه نوعی از سرمایه گذاری محسوب نمی‌شوند

معاملات روزانه در واقع نوعی از سرمایه‌ گذاری که شما برای آینده و احتمالا زمان بازنشستگی خود انجام می‌دهید نیستند. این معاملات دارای ریسک بالا هستند و باید آماده این موضوع باشید که در صورت بروز خطا و سهل انگاری کل سرمایه خود را از دست بدهید. بنابراین قبل از شروع Day Trading بهتر است این حقیقت را بپذیرید. 

۲- معاملات روزانه قمار نیست

البته باید بگوییم کل معامله‌گری به هیچ عنوان مترادف قمار کردن نیست. اما بعضی افراد فکر می‌کنند چون که در بازه زمانی پایین‌تری مشغول به فعالیت هستند و تعداد موقعیت‌های معاملاتی بالاست، پس می‌توانند به شکل قمارگونه معاملات خود را بر پایه شانس انجام دهند. اگر نمی‌خواهید این معاملات را جدی بگیرید و یا تلاش کافی به خرج دهید، پس اصلا شروع نکنید! 

12 قانون و نکته کاربردی در DAY Trading

۳- برای هر شرایط و سناریویی باید یک نقشه داشته باشید

بله؛ کاملا درست خوانده‌اید. باید برای هر حالت و سناریویی طرح و برنامه داشته باشید. حالت‌های مهمی که باید برای آنها نقشه قبلی داشته باشید موارد زیر هستند:

  • کجا ترید کنم؟
  • چه زمانی ترید خود را باز کنم؟
  • روی چه چیزی (ارز، طلا، کالا، سهام، ارزهای دیجیتال و …) ترید کنم؟
  • استراتژی معاملاتی من دقیقا چیست و چگونه باید آن را اجرا کنم؟
  • در هر ترید چه میزان (چند درصد) باید ریسک کنم؟
  • زمانی که معامله بر اساس پلن معاملاتی در حال پیشروی است، چگونه آن را بهینه کنم و یا به حجم معاملات اضافه کنم؟

12 قانون و نکته کاربردی در DAY Trading

۴- در مورد کارگزاری، اینترنت و کامپیوتر یا موبایل خود ساده انگاری نکنید

بحث در مورد کارگزاری که کاملا روشن است و هیچ جای بحثی ندارد. ابتدا باید سعی کنید از بین کارگزاری‌ها یک کارگزاری مناسب را انتخاب کنید. گرچه در زمینه انتخاب کارگزار برای فعالیت در بازارهای جهانی، معامله‌گران ایرانی بسیار تحت فشار هستند و دائما باید استرس بلوکه شدن سرمایه خود را به دلیل تحریم‌های اقتصادی داشته باشند یا از انواع و اقسام روش‌های دور زدن تشخیص هویت استفاده کنند، اما سعی کنید از بین همان کارگزاری‌هایی که به شما خدمات می‌دهند یک کارگزاری با سابقه و با کمترین میزان نارضایتی مشتریان را انتخاب کنید. 

 

اما بحث اصلی بر سر کیفیت دستگاه (موبایل یا کامپیوتر) و ارتباط شما با اینترنت است. خیلی‌ها هنوز فکر می‌کنند که با یک کامپیوتر به شدت ضعیف، با یک سیستم عامل قدیمی و همچنین نرم افزارها و سیستم عامل بروزرسانی نشده می‌توانند معاملات خود را بدون کوچکترین مشکلی انجام دهند. 

 

گرچه برای معامله‌گری نیازی به یک کامپیوتر با سخت افزاری فوق العاده قدرتمند ندارید، اما با کامپیوتر ۱۵ سال قبل هم حداقل نمی‌توانید به راحتی برنامه‌های تحلیلی و معاملاتی جدید را اجرا کنید و بدون دردسر معاملات‌تان را انجام دهید. چرا که یک سخت افزار ضعیف باعث اجرای کند برنامه‌ها، تاخیر در اجرای سفارشات و کلا اختلال در معاملات شما خواهد شد. 

 

در مورد نرم افزارها هم قضیه به همین منوال است. اگر سیستم عامل شما بروزرسانی شده نباشد، ممکن است در عملکرد سایر برنامه اختلال ایجاد شود. خود پلتفرم معاملاتی شما نیز باید آخرین نسخه از بروزرسانی شرکت سازنده را دریافت کرده باشد. در غیر اینصورت باز هم ممکن است در زمان انجام معاملات دچار مشکل شوید.

 

اما نهایتا به اینترنت میرسیم. سعی کنید از یک خط اینترنت با کیفیت که دارای قطعی و وصلی‌های اندک باشد استفاده کنید. بعضی از خطوط اینترنت دارای اختلال در ارسال بسته‌های دیتای اینترنتی یا اصطلاحا Packet Lost هستند. میزان پکت لاست خط اینترنت خود را می‌توانید به سادگی از طریق آموزش‌های موجود در اینترنت پیدا کنید. اگر پکت لاست بالایی دارید ممکن است در زمان سفارش گذاری و یا حتی دریافت دیتای نمودارها از کارگزار دچار مشکل شوید. 

 

همچنین باید برای شرایط قطعی اینترنت خط ثابت خود نیز یک پلن B داشته باشید. برای این شرایط کافیست یک بسته اینترنت فعال روی سیم کارت خود داشته باشید و به محض قطعی اینترنت خط ثابت، هات اسپات گوشی موبایل خود را روشن کنید و اینترنت سیم کارت را از طریق وای-فای روی کامپیوترتان فعال کنید. 

12 قانون و نکته کاربردی در DAY Trading

۵- در ۱۵ دقیقه ابتدای سشن‌های معاملاتی کاری نکنید

در بازار سشن‌های معاملاتی مختلفی داریم. سشن‌هایی مانند سیدنی (استرالیا)، توکیو (ژاپن)، لندن (انگلستان) و نیویورک (آمریکا) که از بین این چهار مورد، سشن‌های لندن و نیویورک سنگین‌ترین حجم معاملات و بیشترین نوسانات را دارا هستند. 

 

بهتر است در ابتدای شروع سشن‌های معاملاتی به مدت ۱۵ دقیقه صبر کنید. چرا که معمولا (نه همیشه) در ۱۵ دقیقه ابتدایی این سشن‌های شاهد نوسانات زیادی هستیم. پس از اتمام این تایم می‌توانید معاملات خود را در شرایط پایدارتری انجام دهید. 

12 قانون و نکته کاربردی در DAY Trading

۶- بعد از پایان هر روز، معاملات خود را مرور کنید

اینکه یک روز سودآور یا زیانده را پشت سر گذاشته‌اید هیچ فرقی نمی‌کند. چرا که در صورت سودآور بودن پادشاه بازار نیستید و در صورت زیانده بودن نیز معامله‌گر نادانی نخواهید بود. اینها صرفا نتایج هستند و ممکن است با تغییر فاز بازار در روزهای بعدی وضعیت کاملا تغییر کند. 

 

بنابراین بهتر است هم معاملات سودده و هم معاملات زیانده‌ خود را یک بار مجددا بررسی کرده تا نکات مهمی که باعث موفقیت یا شکست آن معاملات شده‌اند را پیدا کنید. 

12 قانون و نکته کاربردی در DAY Trading

۷- از حد ضرر استفاده کنید

شاید بالغ بر ده‌ها هزار بار این نکته را در هر مطلب و کتاب راجع به بازار و معامله‌گری خوانده باشید اما باز هم گفتنش خالی از لطف نیست. معامله‌گری که از حد ضرر استفاده نمی‌کند یعنی در حال ریسک کردن روی کل حساب معاملاتی خود است. شاید چند بار این کار باعث فرار شما از ضرر یا حتی به سود رسیدن شما باشد، اما بالاخره یک بار کل حساب معاملاتی شما را نابود خواهد کرد.

 

وقتی از حد ضرر صحبت می‌کنیم در واقع از حد ضرر ثابت و فیکس شده (Fixed Stoploss) حرف میز‌نیم نه حد ضررهای ذهنی (Mental Stoploss)! حد ضرر ذهنی باعث می‌شود تا شما مدام خودتان را گول بزنید و به امید برگشت قیمت در جهت مدنظرتان، اجازه پیشروی بیشتر قیمت در ضرر و نابود کردن حسابتان را بدهید. 

اگر با این مورد موافق نیستید کار خاصی از ما ساخته نیست به جز اینکه شما را به تفکر دوباره در این زمینه دعوت کنیم!

12 قانون و نکته کاربردی در DAY Trading

۸- از حد سود تعیین شده و تریلینگ استاپ برای برداشت سود خود استفاده کنید

همیشه از حد سودهای ثابت و تریلینگ استاپ برای بستن معاملات خود استفاده کنید. حد سود ثابت به شما کمک می‌کند تا در صورت فراموشی برای بستن معامله در سود خود، این کار به صورت اتوماتیک انجام شود. همچنین این حد سودها می‌توانند کاری کنند که شما دست از رفتار “زود بستن ترید قبل از رسیدن به هدف” بردارید. البته بخش زیادی از این موضوع باز هم بستگی به تلاش خودتان در کنترل ترس‌تان دارد. 

 

استفاده از تریلینگ استاپ نیز به شما کمک می‌کند تا اگر در سود خوبی هستید، حد ضرر شما به صورت اتوماتیک جابجا شود و اگر بازار برگشت، بتوانید سودی از تریدتان کسب کنید. 

12 قانون و نکته کاربردی در DAY Trading

۹- فقط بهترین حالت‌ها را برای ترید انتخاب کنید

البته ممکن است بعضی‌ها با این حرف موافق نباشند و استدلاشان هم این باشد که هر موقعیت معاملاتی که استراتژی‌تان به شما نشان داد را باید ترید کنید. اتفاقا حرف نادرستی هم نیست اما گاهی اوقات تجربیاتی که در طی سالیان معامله‌گری خود بدست می‌آورید، یک موقعیت ترید که حتی ممکن است شرایط لازم را نیز داشته باشد، با کیفیت تشخیص نمی‌دهد. از این رو بهتر است کمی نیز به صدای تجربه خود گوش دهید و موقعیت‌هایی که در آنها دچار شک و تردید زیادی هستید را کاملا نادیده بگیرید. چرا که این بازار همیشه هست اما سرمایه شما ممکن است همیشه وجود نداشته باشد. 

12 قانون و نکته کاربردی در DAY Trading

۱۰- به دنبال کنترل کردن بازار نباشید بلکه خودتان را کنترل کنید

بازار به شکلی رفتار می‌کند که هیچکس توان کنترل کردن آن را ندارد (البته شاید فقط بانک‌ها و نهادهای مالی بزرگ بتوانند). بنابراین به دنبال کنترل کردن آن نباشید. اگر بازار شما را جا گذاشته است و در مسیر مدنظرتان حرکت کرده، آن را تعقیب نکنید و در یک نقطه نامناسب از لحاظ میزان ریسک به سود وارد بازار نشوید. منتظر موقعیت بعدی بمانید. 

12 قانون و نکته کاربردی در DAY Trading

۱۱- اگر شک دارید، می‌توانید حجم ترید خود را کاهش دهید

زمانی که به یک موقعیت معاملاتی شک دارید اما در عین فکر می‌کنید که اگر این موقعیت در جهت مدنظرتان پیش برود افسوس خواهید خورد، می‌توانید از تکنیک کاهش حجم ترید استفاده کنید. به عنوان مثلا می‌خواهید ۱ لات پوزیشن خرید باز کنید؟ این حجم را به ۰.۵ لات کاهش دهید. این کار در واقع یک تکنیک کنترل ضرر است. اگر پوزیشن موفقیت آمیز باشد که سود خوبی از آن خواهید گرفت. اگر هم زیانده باشد، حداقل ضرر کمتری به سرمایه‌تان وارد خواهد شد. 

12 قانون و نکته کاربردی در DAY Trading

۱۲- اگر نمی‌توانید ضررهای پیاپی را تحمل کنید، وارد بازی نشوید

معاملات کوتاه مدت موقعیت‌های زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهند. این در واقع هم می‌تواند به معنای موقعیت‌های سودده بیشتر و هم موقعیت‌های زیانده بیشتر باشد. موردی که بعضی افراد آمادگی رویارویی با آن در Day Trading را ندارد، ضررهای پیاپی یا اصطلاحا Losing Streak است. در واقع اگر شما از لحاظ روانی به قدر کافی محکم نباشید، با چند زیان پیاپی ممکن دچار ترس، استرس و تخریب شخصیتی شده و دیگر تمایلی به انجام معامله نخواهید داشت. یا حتی ممکن است اشتباه بدتری را مرتکب شوید و از این شاخه به آن شاخه و از این استراتژی به آن استراتژی بپرید. 

 

 

قبل از شروع معاملات روزانه باید درک کنید که بعضی روزها فاز بازار با فاز استراتژی و روش معاملاتی شما سازگار نیست و ممکن است زیان‌های پیاپی را تجربه کنید. اما این ابدا به معنای بد بودن استراتژی یا بد بودن تحلیل‌های شما نیست. 

ارسال دیدگاه