طلاچارت
طلاچارت

بررسی وضعیت مثبت بازار (!) در زیر سایه بانک مرکزی…

یادداشت‌های همتی یا واقعیت قیمتی؟!
ب

کدام را باور کنیم؟ یادداشت های همتی یا افزایش قیمت ها؟!

همانطور که مطلع هستید در زمان شروع فعالیت آقای عبدالناصر همتی به عنوان رئیس بانک مرکزی، قیمت دلار در کانال ۹ هزارتومان بود اما بعد از مدتی به قیمت ۱۹۰۰۰ تومان هم رسید. از فروکش کردن تقاضا قیمت به کانال ۹۰۰۰ تومان نزدیک شد اما با دیده شدن شواهد تکنیکالی پس از آن قیمت همچنان رو به افزایش است. یکی از دلایل این افزایش نبود ارز یا بهتر بگوییم عدم توزیع ارز در بازار است. اما رئیس بانک مرکزی که وظیفه کنترل این موضوع را داشت، بعد از دیدن این شرایط شروع به تولید یادداشت هایی با هدف کنترل اوضاع کرد. یادداشت‌های که به زعم قریب به اتفاق مردم نه تنها تاثیری نداشتند بلکه گمراه کننده نیز بودند.

.

در ادامه وضعیت طلا و ارز را از دیدگاه تکنیکالی بررسی می کنیم چرا که در حال حاضر در شرایط بسیار حساسی قرار گرفته‌ایم. شرایطی که می‌تواند تورم و گرانی بسیار بیشتری داشته باشد و ضربات سهمگین‌تری را به بدنه اقتصاد کشور وارد کند.

.

وضعیت دلار نقدی تهران از دیدگاه تکنیکال

از شروع فعالیت آقای همتی قیمت پس از عبور از سطح قیمتی ۱۰ هزارتومان با رشدی تقریبا دو برابری روبرو بوده است و پس از برگشت با تشکیل کف قیمتی ۹ هزارتومانی مجدد وارد فاز افزایشی شده و همچنان قیمت در حال بالا رفتن است.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید اخرین سقف ۱۹ هزار تومان است که قیمت فعلی نیز در نزدیکی این سقف قرار دارد. به نظر میرسد با عبور از سقف ۱۹ هزارتومان وارد شرایط دشوارتری خواهیم شد. هرچند که قیمت طلا نسبت به دلار پیشی گرفته است که در ادامه در تحلیل طلا را نیز خواهیم دید.

نمودار دلار نقدی تهران

.

.

وضعیت درهم امارات باتوجه به حرکات دلار نقدی

حرکت قیمت درهم نیز همانند دلار نقدی است که هم اکنون این ارز به نزدیکی سقف خود یعنی ۵۱۰۰ تومان رسیده است و در صورت عبور از آن احتمالا به سمت اهداف دیگری مانند ۶ هزار تومان خواهد رفت. همانگونه که در تصویر مشاهده می‌کنید ساختار حرکات درهم نشانه از پنانسیل صعودی این ارز دارد.

نمودار درهم امارات

.

.

وضعیت آبشده و سکه و پیشروی آن نسبت به دلار

همانطور که در نمودار آبشده نقدی مشاهده می‌کنید، ساختار حرکتی آن مشابه حرکات دلار بوده اما مدت نسبتا زیادیست که از سقف تاریخی خود عبور کرده است. دلار همچنان سقف آخر خود را نشکسته است، در نتیجه آبشده نقدی با توجه به عبور از سقف ۲۴۰۰ توانست به ۳۲۵۰ دست یابد و نسبت به دلار افزایش بیشتری را تجربه کرده است. در صورت افزایش و عبور قیمت دلار از سقف ۱۹ هزارتومان ممکن است قیمت آبشده باز هم افزایش یابد شود یا حداقل دیگر شاهد کاهش قیمت در طلا نباشیم.

نمودار آبشده نقدی

.

سکه نقدی

سکه نیز همانند آبشده نقدی از سقف اخر خود عبور کرده است و هم اکنون به سطح قیمتی ۷.۵۴۰.۰۰۰ تومان رسیده است. در نتیجه نسبت به دلار با افزایش بیشتری روبرو بوده است. با شکست سطح ۱۹۰۰۰ تومان در دلار، مسلما سکه نیز افزاشی بیشتری را تجربه خواهد کرد.

نمودار سکه نقدی

.

.

نتیجه گیری

طبق تحلیل قیمت و واقعیات بازار، فعالیت‌های جناب همتی آنطور که باید و شاید که توسط خود ایشان و اطرافیان‌شان گفته می‌شود، در عمل نتیجه بخش نبوده و منجر به بهبود اوضاع نشده است. اینکه با یادداشت‌هایی در فضای مجازی سعی کنیم مردم را در جریان امور قرار دهیم خوب است. اما گفته‌ها بایستی منطبق بر واقعیات باشند و البته بعد از اظهار آنها نیز منجر به تغییرات مفید و بهبود شرایط شوند.

.

.

نکته: این مطلب صرفا جنبه تحلیل دارد و هیچ گونه جنبه سیاسی نخواهد داشت.

منبع :
TalaChart.ir

اگر تازه کار هستید و می‌خواهید به خوبی مباحث پایه‌ای تحلیل تکنیکال را بیاموزید می‌توانید در دوره تحلیل تکنیکال طلاچارت شرکت کنید. در صورتی که با اصول تحلیل تکنیکال آشنا هستید اما به دنبال روشی قدرتمند و ساده برای انجام معاملات خود می‌گردید، دوره استراتژی پرایس اکشن طلاچارت مناسب شماست.

 

 

 

طلاچارت

ارسال دیدگاه

درباره ما

منابع آنلاین در مورد تحلیل تکنیکال که در وب فارسی وجود دارند به شدت قدیمی هستند و بیشتر آنها مدت هاست که بروزرسانی نشده اند. با توجه به همین نکته سعی کردیم که در طلاچارت با استفاده از منابع انگلیسی زبان که دائما در حال بروزرسانی می باشند، منبعی مفید از مطالب جدید علم تحلیل تکنیکال که فراخور زمان حال هستند را گردآوری کنیم. چون همزمان که سایر علوم در حال پیشرفت می باشند، بازارهای مالی نیز از این قضیه مستثنی نبوده و دائما در حال تغییر هستند تا بتوانند هرچه بیشتر پویایی خود را حفظ کرده و افرادی که مجهز به اطلاعات بروزتر می باشند را پرسودتر کنند.

اپلیکیشن همراه طلاچارت

طلاچارت

با نصب اپلیکیشن اندروید طلاچارت به مطالب آموزشی و تحلیل سریعتر دسترسی داشته باشید.