دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

شناخت شاخص دلار آمریکا

شناخت شاخص دلار آمریکا
شناخت شاخص دلار  درست همانند شاخص میانگین صنعتی داوجونز که ارزش عمومی بازار سهام آمریکا را نمایان می­سازد، شاخص دلار آمریکا نیز نمایه­ای است که ارزش بین­المللی دلار را نشان می دهد. این شاخص به صورت حروف اختصاری USDX نمایش داده می شود. شاخص دلار با توجه به میانگین نرخ مبادله بین دلار آمریکا و شش ارز اصلی در سطح جهان بدست می آید.

۱۷ کشور بزرگترین سطح تجارت بین­المللی را با ایالات متحده تشکیل می دهند و با وجود بازارهای ارز توسعه یافته، نرخهای ارز توسط بازیگران بازار به طور آزادانه تعیین می­شود و روی هم رفته در شاخص دلار سهمی ایفا می کنند. شاخص دلار به طور مداوم و در طول شبانه روز با توجه به نرخهای مبادله تعیین می شود و مسئولیت تهیه آن بر عهده رویتر می باشد. رویتر با ارتباط گسترده با ۵۰۰ بانک در سراسر جهان نرخهای عرضه شده آنها را دریافت و شاخص دلار در هفت روز هفته محاسبه می نماید. شاخص نقدی دلار توسط بورس نیویورک یا در تابلو معاملات بورس نیویورک (NYBOT) منتشر می شود و داده های آن در هر زمانی قابل دسترسی است. همان ارزها و وزنی که در محاسبه شاخص وزن تجاری دلار  توسط فدرال رزرو بکار برده می­شود، در محاسبه شاخص دلار استفاده می شود.

شاخص دلار بر پایه تغییرات میانگین وزنی هندسی شش ارز در برابر دلار نسبت به ماه مارس ۱۹۷۳ تهیه می­شود.

در واقع شاخص دلار ارزش عمومی دلار را نسبت به سطح پایه ۱۰۰ می سنجد. مظنه ۱۰۶ به مفهوم آن است که ارزش دلار در طی دوره زمانی از سال پایه به میزان ۶% افزایش یافته است. سال پایه برای شاخص دلار مارس ۱۹۷۳ در نظر گرفته شده، چرا که در آن زمان رخداد مهم تاریخی در بازار مبادلات ارز شکل گرفته و کشورهای بزرگ جهان تصمیم گرفتند که ارزها به طور آزادانه در برابر یکدیگر نوسان کنند. پیمانی که زمینه شناورسازی آزادانه ارزها را فراهم نمود، اسمیت سونین نام گرفت. این توافقنامه جایگزین رژیم نرخ ثابت ارزها گردید و تقریبا پس از ۲۵ سال نظام باثبات نرخ ارز (پیمان برتن وودز) از بین رفت. سطح جاری شاخص دلار ارزش میانگین دلار را به طور نسبی نسبت به سال ۱۹۷۳ (سال پایه) می سنجد. بالاترین سطح شاخص در ۱۶۰ و پایین ترین سطح آن در ۷۰ رقم خورده است. مولفه های تشکیل دهنده شاخص دلار به صورت جدول زیر آمد:

یورو ۵۷٫۶

ین ژاپن ۱۳٫۶

پوند انگلیس ۱۱٫۹

دلار کانادا ۹٫۱

کرون سوئد ۴٫۲

فرانک سوئیس ۳٫۶

منبع: موسسه آموزش و پژوهشهای اقتصادی رهنمون سرمایه

 

ارسال دیدگاه