آموزش تحلیل تکنیکال و تحلیل گری | تحلیل آتی سکه اونس دلار سکه طرح جدید| برنامه های آنلاین نمودار انلاین | روانشناسی بازار مالی

آشنایی با سطوح عرضه و تقاضا + ویدئو آموزشی

عرضه و تقاضا

کل بازار بر اساس عرضه و تقاضا شکل گرفته است. هر چیزی که خرید و فروش می شود بر اساس میزان عرضه و تقاضایی که برای آن چیز وجود دارد ارزش گذاری می شود.

قصد نداریم تا زیاد شما را با مفاهیمی که ممکن است آنها را بدانید سرگرم کنیم. پس مستقیما وارد قسمت پیدا کردن سطوح عرضه و تقاضا در بازار میشویم.

پیدا کردن سطوح عرضه و تقاضا

به مناطقی از چارت نگاه کنید که بازار حرکات شدیدی را به سمت بالا یا پایین انجام داده است. جایی که بازار با قدرت بالا رفته است منطقه تقاضا (Demand)

و جایی به سرعت ریزش کرده است را منطقه عرضه (Supply) می نامیم.

مرحله بعدی این است که Base حرکت صعودی یا نزولی پرقدرت را علامت گذاری کنید. برای انجام این کار ما همیشه خارجی ترین محدوده قیمت را در نظر میگیریم و برای قسمت داخلی نیز بستگی به خودمان دارد. شاید توضیحات کمی گیج کننده باشند. پس چند تصویر را در این زمینه مشاهده کنید.

شاید با دیدن کلماتی مثل RBD و DBR تعجب کرده باشید. در ادامه به این موارد میپردازیم.

RBD – DBR – RBR – DBD

اینها به چه معنا هستند؟ ابتدا کلمات اصلی و ترجمه آنها را مشاهده کنیم.

RBD => Rally Base Drop = صعود-بیس-ریزش


DBR => Drop Base Rally = ریزش-بیس-صعود

RBR = Rally Base Rally = صعود-بیس-صعود

DBD = Drop Base Drop = ریزش-بیس-ریزش

هنگامی که بازار حرکت می کند تا سوئینگ بالا یا پایین بسازد (قله و دره)، نقطه اوج این قله یا دره ها را به عنوان Base در نظر میگیریم. درست مثل جایی که در مثال های بالا علامت زدیم. هنگامی که بیس ها بعد از یک صعود (Rally) یا یک نزول (Drop) شکل میگیرند، تشکیل RallyBaseDrop یا DropBaseRally را می دهند.

قیمت می تواند در طول یک حرکت صعودی یا نزولی نیز بیس های کوچکی را ایجاد کند. این حرکت ها با نام DropBaseDrop و RallyBaseRally شناخته می شوند.

به این مثال دقت کنید.

تعادل و عدم تعادل

هنگامی که قیمت در حال تشکیل بیس می باشد، ما اینطور در نظر میگیریم که قیمت در حال تعادل است. به دلیل اینکه تفاوت زیادی بین سفارش های خرید و فروش در این منطقه وجود ندارد، بنابراین قیمت نیز تا زمانی که این تعادل وجود داشته باشد حرکت صعودی یا نزولی را آغاز نخواهد کرد. برا اینکه حرکت قیمت مجددا شروع شود، باید تعداد دستورات در یک طرف بازار بیشتر شود، یا دستورات خرید یا دستورات فروش! هر زمان که یک دسته از این دستورات بیشتر از دسته دیگر شد، قیمت شروع به حرکت صعودی یا نزولی می کند. در این قسمت یک بیس شکل گرفته است و تصمیمی مبنی بر ارزان یا گران بودن قیمت نیز اتخاذ شده است.

هنگامی که قیمت از بیس دور میشود، طبیعتا سفارش هایی به جا مانده اند که هنوز فعال نشده اند. بنابراین هنگامی که در آینده قیمت مجددا به این بیس ها برگردد، ما انتظار داریم که سفارشاتی که قبلا فعال نشده اند، اکنون فعال شده و باعث واکنش قیمت شوند. این چیزی است که تریدرهای عرضه و تقاضا سعی می کنند از آن به نفع خودشان استفاده کنند.

شکست سطوح عرضه و تقاضا

حتما بخوانید:   تحلیل تکمیلی طلا | ۲۵ دی ماه ۹۵

هنگامی که سطوح عرضه و تقاضا برای چندین بار در طی زمان تست شوند، نهایتا شکسته خواهند شد. دلیل آن ساده است. چرا که هر بار که قیمت به این سطوح برخورد میکند، مقداری از سفارشاتی که فعال نشده بودند، فعال شده و رفته رفته حذف می شوند.

مترجم: برای درک بهتر این موضوع تصور کنید که با یک کلنگ می خواهید دیواری را خراب کنید. در ابتدا با ضرباتی که وارد می کنید، آجرهای درون دیوار شکسته و خرد می شوند. به مرور زمان و در ضربات بعدی تعداد بیشتری آجر شکسته شده و از بین میرود. در نهایت پس از سست شدن دیوار فرو میریزد.

البته فقط به این شکل نیست. گاهی اوقات مقدار زیادی دستور در جهت مخالف سطح عرضه یا تقاضا وارد بازار شده و منجر به شکست سطوح می شوند. حتی ممکن است این دستورات به صورت دستی توسط افراد که آنها را روی این سطوح گذاشته بودند، حذف شود.

هر محدوده عرضه یا تقاضای شکسته شده اهمیت هایی برای ما دارد. جایی که زمانی تعداد بیشتری دستور فروش قرار داشت (supply)، اکنون دستورات خرید بیشتری وجود دارد. این مورد در حالت معکوس برای شکسته شدن سطوح تقاضا نیز کاربرد دارد. یعنی زمانی که سطح تقاضا (Demand) شکسته میشود، تعداد دستورات فروش از خرید بیشتر خواهد شد.

این بدان معناست که در هنگام برگشت قیمت به سطوح شکسته شده، می توانیم واکنش قیمت را به آن سطوح مشاهده کنیم. این سطوح با نام  Swap Levels نیز شناخته می شوند. در این سطوح میتوانیم به دنبال تاییدهایی برای ورود به معامله باشیم.

به تصویر زیر نگاه کنید.

چگونه با سطوح عرضه و تقاضا ترید کنیم؟

ترید بر روی این سطوح با روش های مرسوم به ما بازی احتمالات را می آموزد. با ترید کردن روی سطوحی که نسبت ریسک به ریوارد ۱ به ۲ داشته باشند، می توانید کسب درآمد کنید. خیلی از افراد به صورت کاملا بدون تایید (Blind Entry) و با استفاده از دستورهای از پیش تعریف شده (مثل Buy limit و Sell Limit) روی این سطوح ترید می کنند.

اگر پلن مناسبی داشته باشید، این روش می تواند برای شما پول ساز باشد اما اساسا در حال قمار کردن هستید. ما در RTM قمار نمیکنیم. ما میخواهیم کاملا مطمئن باشیم که یک سطح عرضه یا تقاضا جلوی قیمت را می گیرد و هنگامی که ما این را بدانیم، ما بهترین نسبت ریسک به ریوارد را از هر تریدی که انجام میدهیم میخواهیم (مثلا ۱ به ۱۵ یا حتی بیشتر از چیزی که فکر می کنید). با توجه به PA در نقاط صحیح، دلیلی ندارد که قادر به گرفتن یک پوزیشن عالی با سود زیاد و ریسک کم نباشید.

برای درک بهتر این مطلب فیلم زیر را تماشا کنید.

نویسندگان: Harry & Pedini

مترجم: علیرضا زارع

منبع: ReadTheMarket.com


دیدگاه خود را بیان کنید