ثبت نام

مدیریت سرمایه

ب

یکی از مهمترین فاکتورهای موفقیت در بازار مالی رعایت اصول مدیریت مالی می باشد. مدیریت مالی بدین معناست که  موجودی حساب خود را طوری مدیریت کنید تا کمترین آسیب به آن وارد شود. به عقیده وارن بافت که از نظر من بزرگترین و موفق ترین سرمایه گزار تاریخ بازارهای مالیست، برای اینکه در بازارهای مالی موفق باشید به دو فاکتور مهم نیاز دارید. اول اینکه اصل سرمایه خود را هرگز از دست ندهید. دوم اینکه اصل اول را هرگز فراموش نکنید. حال باید از خود بپرسیم که معنای جمله فوق چیست؟

معنای عبارت فوق اینست که اولین هدف هر معامله گر و سرمایه گزار در بازار مالی باید محافظت از اصل سرمایه خود باشد. اگر بتوانید در این راه موفق باشید، در مرحله بعد می توانید به سود هم برسید، اما  اگر نتوانید از اصل سرمایه خود محافظت کنید، جزو اکثریتی خواهید بود که بطور موقتی مالی را تجربه می کنند و پس از مدت زمانی از آن دلسرد و آنرا فراموش میکنند .به یاد داشته باشید که با از دست دادن نصف سرمایه بایستی روی باقی مانده آن صد در صد سود کنید یا آن را دو برابر کنید تا به اصل سرمایه خود برگردید. بنابراین باید یاد بگیرید چگونه سرمایه اصلی خود را در این بازار پر ریسک، مدیریت کنید.

مدیریت مالی اصول و قوانین خاص خود را دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

 1. موجودی اولیه برای باز کردن حساب باید به اندازه ای باشد که جای خطا کردن داشته باشید. بنابراین از باز کردن حساب با سرمایه کم اجتناب کنید.
 2. مقدار موجودی منطقی را درگیر بازار کنید. به هیچ عنوان از این حد تخطی نکنید، چون بازار مالی بعلت استفاده از اهرم معاملاتی ( Leverage ) ریسک بالائی دارد و هر آن ممکن است اتفاق غیر مترقبه در آن رخ دهد و شما باید آماده این اتفاقات باشید.
 3. محدودیت های سختی روی ضررهای خود بگزارید، تا بیش از حد ضرر نکنید. این محدودیت ها باید  نهایتا ۱۰% کل موجودی باشد. پیشنهاد میشود در هر پوزیشن بیشتر از یک درصد سرمایه را در معرض ریسک قرار ندهید. بطور مثال اگر با یک حساب ده هزار دلاری کار میکنید میتوانید صد دلار ضرر کنید که این امر را با انتخاب صحیح حجم پوزیشن یا Contract Size  می توانید مدیریت کنید. اگر بازار شروع به حرکت به سمت مخالف کرد، به فکر بهانه جویی برای نگه داشتن پوزیشن نباشید که چرا باید معامله خود را با ضرر ببندم. زمانیکه ضررتان به حد تعیین شده رسید، سریعا معامله خود را ببندید.

به طور خلاصه، مهمترین فاکتورهائی که معامله گران موفق باید آنرا رعایت کنند عبارتند از:

 • داشتن سیستم معاملاتی که با مطالعه و تجربه به دست آمده باشد.
 • استفاده همیشگی از حد سود و حد ضرر
 • از دست ندادن سود منطقی
 • اضافه نکردن به معاملاتی که در ضرر هستند
 • صبور بودن
 • پذیرفتن اشتباهات خود و مقصر ندانستن بازار و دیگران
 • کنترل کردن همیشگی احساسات
 • داشتن اعتماد به نفس کامل
 • داشتن دیسیپلین و نظم
 • کنترل کردن ریسک بازار

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه