آموزش تحلیل تکنیکال و تحلیل گری | تحلیل آتی سکه اونس دلار سکه طرح جدید| برنامه های آنلاین نمودار انلاین | روانشناسی بازار مالی

یافتن و ترید کردن نقاط تقاطع + ویدئو آموزشی

در بازار همیشه به دنبال جمع آوری شواهد هستیم. شواهد را جمع آوری میکنیم تا بدانیم کفه ترازو به چه سویی (افزایش یا کاهش قیمت) سنگینی می کند. بنابراین در بازاری که تماما با احتمالات سر و کار داریم، یافتن شواهد بیشتر برای انجام معاملات بسیار ضروری است.

قصد نداریم زیاد مقدمه چینی کنیم. بنابراین به سراغ اصل مطلب میرویم. با طلاچارت همراه باشید…

همانطور که میدانید، در طلاچارت هدف ما این است که تنها و تنها با استفاده از خود قیمت و به بیانی بهتر با پرایس اکشن خالص، بازار را تحلیل کنیم. بنابراین دو ابزاری که در این زمینه می توانند کمک شایانی به ما کنند، سطوح قیمتی (افقی) و خطوط روند می باشند.

حالا این دو مورد را با هم ترکیب کنید. به چه چیزی خواهیم رسید؟ بله، درست حدس زده اید؛ نقاط تقاطع!

نقاط تقاطع یا Intersection Points جز مهمترین نواحتی بازار هستند که درک آنها تاثیر بسزایی در بهبود عملکرد شما در بازار خواهد داشت.

در ادامه به دو ترکیب از این موارد اشاره میکنیم.

۱- ترکیب سطوح قیمتی و خطوط روند

فرض کنید که یک خط روند صعودی بسیار مناسب در چارت مشاهده کرده ایم. به نظر میرسد فرصت مناسبی برای خرید باشد. اما ناگهان خاطرات بدی از معامله روی خطوط روندی که در گذشته انجام داده اید را به یاد می آورید. خطوط روندی که بسیار مناسب هم به نظر می رسیدند اما قیمت آنها را شکسته و جهتی در خلاف پوزیشن شما در پی گرفته اند.

چه چیزی دیگری وجود دارد که می تواند کف ترازو را در جهت تحلیل ما سنگین تر کند؟ سطوح کلیدی بازار!

مشخص کردن سطوح کلیدی اهمیت بسیار زیادی دارد. باید سطوح کلیدی قیمت را پیدا کنید. (در طلاچارت مطالب زیادی در این مورد نوشته ایم. می توانید از بخش مطالب آموزشی به این موارد دسترسی پیدا کنید). هنگامی که سطح قیمتی مورد نظر را پیدا کردیم، یکی دیگر از قطعه های پازل پیدا شده است. پس با ترکیب این دو مورد می توان به نقاط بسیار مناسبی جهت ترید کردن پیدا کرد.

به مثال ها دقت کنید.

در تصویر بالا یک خط روند نزولی در تایم فریم یک ساعته جفت ارز دلار/ین مشاهده می کنید. قیمت برای بار سوم به خط روند نزولی رسیده است. اما اگر بیشتر دقت کنیم، ناحیه دیگری را نیز مشاهده میکنیم که در گذشته حالت حمایتی داشته و اکنون می تواند نقش مقاومتی را ایفا کند.

اکنون قیمت در این نقطه هم به خط روند نزولی رسیده است و هم به ناحیه تبدیل سطح. بنابراین دو فشار فروش (ناشی از تفکرات تریدرهای متکی به خط روند و تریدرهای پولبکی) به قیمت وارد می شود و در ادامه باعث ریزش قیمت می گردد.

تصویر بالا تقریبا حالت معکوس مثال اول است. در تایم روزانه شاخص دلار یک خط روند صعودی را مشاهده می کنید. همچنین ناحیه تبدیل سطح نیز وجود دارد که با رنگ سبز مشخص شده است. در ادامه میبینیم که قیمت با قدرت زیادی به نقطه تقاطع بازگشت کرده و سپس با همان قدرت به سمت بالا جهش کرده است. شاید جالب باشد که بدانید این حرکت در زو ۸ نوامبر ۲۰۱۶ (روز انتخاب آمریکا) رخ داد. بنابراین بازار در اکثر مواقع تابع سطوح قیمتی خود می باشد. حتی اگر دلایل فاندامنتالی چیز دیگری را نشان دهند.

۲- ترکیب دو خط روند

گاهی اوقات می توان از ترکیب دو خط روند نیز استفاده کرد تا به نقطه تقاطع برسیم. به عنوان مثال فرض کنید که قیمت یک خط روند صعودی را شکسته و اکنون در حال پولبک به خط روند می باشد. با استفاده از سقف هایی که حرکت نزولی منجر به شکست خط روند ایجاد کرده است، شاید بتوان خط روند نزولی را نیز بدست آورد. اکنون نقطه تقاطع این دو خط روند که شیب های متفاوتی دارند، می تواند محل مناسبی برای تریدر باشد.

به مثال زیر توجه کنید.

در پایان شما را به دیدن ویدئو آموزشی که توسط وبسایت طلاچارت تهیه شده است دعوت میکنیم.

 

تهیه کننده و نویسنده: علیرضا زارع

حتما بخوانید:   تحلیل تکمیلی طلا | ۲۵ دی ماه ۹۵

دیدگاه خود را بیان کنید