آموزش تحلیل تکنیکال و تحلیل گری | تحلیل آتی سکه اونس دلار سکه طرح جدید| برنامه های آنلاین نمودار انلاین | روانشناسی بازار مالی

۶ قانون طلایی معامله بر اساس سطوح عرضه و تقاضا

یک حرکت قدرتمند قیمت تنها جایی می تواند بوجود بیاید که دلایل قدرتمند کافی برای حرکت قیمت وجود داشته باشد. حرکت قدرتمند صعودی (رالی) فقط زمانی می تواند بوجود بیاید که تعداد خریداران از تعداد فروشنده ها بیشتر باشد. سپس قیمت تا زمانی که فروشندگان وارد بازار شده و سفارشات خریداران را جذب کنند، بالا خواهد رفت.

ابتدا یا ریشه این حرکت صعودی را “منطقه تقاضا” می نامند.

در حالت معکوس، زمانی که تعداد فروشندگان بیشتر از خریداران باشد و یا به صورت کلی تمایل برای فروش بیشتر از خرید باشد، حرکات نزولی شکل میگیرند. سپس قیمت تا زمانی که خریداران وارد بازار شده و سفارشات فروشندگان را جذب کنند، پایین خواهد رفت.

ابتدا یا ریشه این حرکت نزولی را “منطقه عرضه” می نامند.

آناتومی حرکت قیمت و جریان سفارشات در بازار

نظریه “انباشتگی و توزیعریچارد وایکوف، چگونگی شکل گیری روندها را توضیح می دهد. قبل از اینکه یک روند شروع شود، قیمت در یک محدوده “انباشتگی” می ماند تا سرمایه داران بزرگ، پوزیشن های خود را آماده کرده و قیمت را به سمت بالا ببرند. آنها نمی توانند به یک باره همه سرمایه خود را وارد بازار کنند. چرا که باعث شکل گیری سریع یک روند شده و دیگر توانایی پر کردن سفارشات بیشتر را نخواهند داشت. همین موجب خواهد شد که سودشان کاهش پیدا کند.

۶ جزء از یک منطقه عرضه یا تقاضا مناسب

۱- نوسانات متوسط

یک سطح عرضه مناسب معمولا یک رنج باریک قیمتی را نشان می دهد. در صورتی که سایه کندل ها خیلی بلند باشد و حرکات رفت و برگشتی زیادی در آن ناحیه انجام شده باشد، غالبا باعث می شود که آن سطح عرضه برای ترید در آینده مناسب نباشد.

۲- خروج به موقع

سطوح عرضه مناسب مدت زمان زیادی در حالت رنج نمی مانند. هرچه مدت زمان کمتری صرف شکل گیری یک ناحیه عرضه یا تقاضا شود، قیمت در آینده به آن ناحیه واکنش بهتری خواهد داشت و می توان اقدام به پوزیشن گیری نمود.

۳- الگوی Spring

اصطلاح Spring توسط ریچارد وایکوف ایجاد شد. این اصطلاح در واقع به حرکت قیمت برخلاف شکستی که انجام داده است گفته می شود. در واقع شبیه یک شکست نامعتبر (Fake Breakout) می باشد. اما زمانی که اتفاق بیفتد، باعث فریب تریدرها و پوزیشن گیری در جهت اشتباه می شود. تریدرهای بزرگ (بانک ها و شرکت های سرمایه گذاری) از اسپرینگ برای لود کردن حداکثر سفارشات خرید و در نهایت بالا بردن قیمت استفاده می کنند.

۴- خروج قدرتمند از ناحیه

حتما بخوانید:   تحلیل تکمیلی طلا | ۲۵ دی ماه ۹۵

این یک نکته مهم است. عدم تعادل قوی بین خریداران و فروشندگان باعث حرکات قوی و انفجاری قیمت می شود. بنابراین به یاد داشته باشید که خروج قدرتمند قیمت از ناحیه عرضه یا تقاضا باعث قدرتمند شدن آن سطوح برای ترید کردن در آینده خواهد شد. چرا که به احتمال بسیار زیاد سفارشاتی در آن سطوح باقی می مانند که هنوز فعال نشده اند.

حالا این مورد را با مدت زمان کوتاه شکل گیری مناطق عرضه یا تقاضا ترکیب کنید. در این ناحیه مد نظر شما دو چندان قوی تر خواهد شد.

دو الگو در مبحث عرضه و تقاضا وجود دارند که تغییر روند را نشان می دهند.

RBD = Rally Base Drop

DBR = Drop Base Rally

هنگامی که پس از صعود قیمت فروشندگان وارد بازار شده و سفارشات خریداران را جذب می کنند و قیمت از حالت صعودی به نزولی تغییر جهت می دهد، یک Rally Base Drop شکل می گیرد. حالت معکوس نیز برای تشکیل Drop Base Rally کاربرد دارد.

۵- تازگی مناطق

منظور از تازگی در واقع دست نخورده بودن نواحی مد نظر ماست. مثلا فرض کنید می خواهید بر اساس یک ناحیه عرضه وارد پوزیشن فروش شوید. قبل از این کار باید چک کنید که قیمت تا به حال به ناحیه عرضه مدنظرتان برگشت نکرده باشد. در صورتی که آن ناحیه دست نخورده باشد، اصطلاحا با یک ناحیه Fresh یا تازه روبرو هستیم که برای ترید کردن مناسب خواهد بود.

هر بار که قیمت به یک ناحیه عرضه یا تقاضا برسد، مقداری از دستورات فعال نشده در آن ناحیه جذب خواهند شد و به مرور ناحیه ضعیف و ضعیف تر می شود. در مورد ترید بر اساس سطوح حمایت و مقاومت نیز این مورد وجود دارد. در واقع با برخورد بیشتر قیمت به سطوح حمایت و مقاومت، آن سطح ضعیف تر می شود.

۶- فشار آماتورها

بعد از تشخیص یک منطقه عرضه یا تقاضا، ممکن است قیمت در هنگام رسیدن مجدد به این محدوده ها، مقداری از آنها عبور کند. اما در اکثر مواقع این فشاری است که از طرف آماتورها وارد می شود. در واقع این حرکات باعث می شود تا تریدرهای تیزبین و صبور بتوانند در قیمت های بهتری وارد بازار شوند. سپس مشاهده می شود که قیمت به آن سطح عرضه یا تقاضا واکنش داده و در جهت آن حرکت می کند.

منبع: Tradeciety.comعلیرضا زارع هستم و مدت چهار سال هست که در بازارهای مالی فعالیت میکنم. بیشترین تمرکز من روی معاملات آتی سکه هست و همچنین چندین مجموعه آموزشی آنلاین رو تا به حال خدمت تریدرهای عزیز فارسی زبان ارائه کردم که از قسمت آموزشی سایت قابل دسترسی هستند. امیدوارم طلاچارت محل خوبی جهت تبادل نظرات و یادگیری مطالب جدید برای شما باشد.

دیدگاه های ۶ قانون طلایی معامله بر اساس سطوح عرضه و تقاضا

دیدگاه خود را بیان کنید