آموزش تحلیل تکنیکال و معامله گری | تحلیل آتی سکه اونس دلار سکه طرح جدید| برنامه های آنلاین نمودار انلاین | روانشناسی بازار مالی | استراتژی معاملاتی

تفاوت یک “معامله سودده بد” و “یک معامله زیانده خوب”

تفاوت یک “معامله سودده بد” و “یک معامله زیانده خوب”
2 (40%) 3 votes

شاید از تیتر مطلب مقداری تعجب کرده باشید ولی واقعیت دارد. گاهی معاملاتی سودده و به اصطلاح برنده میتوانند بد باشند و یا برعکس آن؛ معامله ای که زیانده شده ولی خوب هستند.
معامله زیانده خوب!
فرض کنید استراتژی معاملاتی شما دو میانگین متحرک ۱۰ و ۲۰ دوره ای است و هرگاه این دو میانگین متحرک کراس کردند به استوکاستیک نگاهی می اندازید و اگر در منطقه بیش فروش بود، وارد پوزیشن خرید میشوید. یک استراتژی بسیار ساده.
حالا بعد از گذشت چند ساعت به نظر موقعیت خوبی در حال بوجود آمدن است. به خودتان میگویید ظاهرا همه چیز مرتب است و باید سریع وارد پوزیشن خرید شوم. اما با نگاهی با نگاهی به استراتژی تان منتظر میمانید تا <<تمام شرایط>> مهیا شوند.
دقایقی میگذرد و استراتژی شما چراغ سبز ورود به پوزیشن خرید را نشان میدهد. پس از باز کردن پوزیشن خرید مقداری در سود میروید ولی ناگهان جهت بازار عوض شده و معامله شما با برخورد به حدضرر بسته میشود.
مسلما ناراحت میشوید. اما زیاد هم جای نگرانی نیست. چرا؟ چون شما بر اساس یک استراتژی مشخص (که قبلا از آن بک تست و فوروارد تست گرفته اید) وارد معامله شدید. شما یک معامله گر منظم و با دسیپلین هستید. شاید چند باری با استراتژی تان ضرر کنید اما در نهایت برنده خواهید بود. چون برآیند کار مهم است.
معامله سودده بد!
اسمش کمی عجیب است ولی واقعیت دارد. فرض کنیم شما همان استراتژی بالا را دارید. یعنی کراس میانگین های ۱۰ و ۲۰ و حضور استوکاستیک در یکی از مناطق بیش خرید یا بیش فروش. این بار هم قصد وارد شدن به بازار دارید. شرایط مورد نظر مهیا میشود. اما این بار مدیریت سرمایه را رعایت نمیکنید و به جای اینکه با ریسک ۵% از کل سرمایه وارد معامله شوید، با ریسک ۲۰% پوزیشن خود را باز میکنید.
به صورت خیلی اتفاقی این پوزیشن شما به سود میرسد. اوکی؛ نیازی به جشن گرفتن نیست! چون این معامله شما کاملا شانسی به سود خوب (و البته مدیریت نشده) رسیده است.
دقیقا عادات بد از همین نقطه شروع میشوند. چون از این به بعد شما با انجام معاملات ریسکی بیشتر، سعی میکنید درآمد بالاتری داشته باشید. اما دریغ از آن که بدانید روزی هم معامله شما در ضرر خواهد رفت و توان اشتباه تان را خواهید پرداخت.

 

حالا چکار کنیم؟
بعد از یک معامله زیانده خوب: ناراحت نباشید و به دنبال دلیل بروز این مشکل بگردید. چه عاملی باعث شده تا معامله شما با ضرر بسته شود. آن را پیدا کرده و در دفتر معاملات تان بنویسید تا در دفعات بعدی دچار این مشکل نشوید.

بعد از یک معامله سودده بد: دست از رفتار اشتباه تان بردارید و در دفتر معاملات تان ۱۰۰ بار آن را بنویسید تا به خوبی در ذهن تان حک شود و دیگر آن اشتباه را تکرار نکنید.

 

ترجمه و خلاصه سازی توسط: TalaChart.ir
منبع: Babypips.com    علیرضا زارع هستم و مدت چهار سال هست که در بازارهای مالی فعالیت میکنم. بیشترین تمرکز من روی معاملات آتی سکه هست و همچنین چندین مجموعه آموزشی آنلاین رو تا به حال خدمت تریدرهای عزیز فارسی زبان ارائه کردم که از قسمت آموزشی سایت قابل دسترسی هستند. امیدوارم طلاچارت محل خوبی جهت تبادل نظرات و یادگیری مطالب جدید برای شما باشد.

      دیدگاه خود را بیان کنید