آموزش تحلیل تکنیکال و معامله گری | تحلیل آتی سکه اونس دلار سکه طرح جدید| برنامه های آنلاین نمودار انلاین | روانشناسی بازار مالی | استراتژی معاملاتی

افول طلا؛ رونق دلار و سهام

طلا
امتیاز به نویسنده

تقاضا برای طلا طی نیمه دوم سالجاری میلادی به پایینترین سطح خود طی شش سال گذشته رسیده است. بر اساس گزارش رویترز، در بزرگترین بازار طلای جهان، چین، خریداران در حال تبدیل دارایی‌های خود و سرازیر کردن آن به بازار سهام هستند

تقاضا برای طلا طی نیمه دوم سالجاری میلادی به پایینترین سطح خود طی شش سال گذشته رسیده است. بر اساس گزارش رویترز، در بزرگترین بازار طلای جهان، چین، خریداران در حال تبدیل دارایی‌های خود و سرازیر کردن آن به بازار سهام هستند.

با تشدید بحران در بازارهای سهام در چین، طی دوره ماه آوریل تا ژوئن ۲۰۱۵ سرمایه‌گذاری در بخش خرده‌فروش با ۲۵% و تقاضا برای زیورآلات با ۲۳% کاهش روبرو شده است و کاهش قیمت سهام از اواسط ماه ژوئن نیز نتوانسته کمکی به بازار طلا نماید، چرا که سرمایه‌گذاران یا بشدت درگیر بازار سهام بوده و یا به دلیل نوسانات بازارهای مالی نسبت به تبدیل دارایی‌های خود بسیار محتاط شده‌اند.

پس از یک دوره ۱۲ ساله صعود قیمتها، که در سال ۲۰۱۱ به اوج خود رسید، اکنون قیمت طلا تلاش دارد تا روند صعودی خود را بازیابد. هفته قبل بهای طلا در بازارهای جهانی به ۱۰۷۷ دلار در هر اونس تنزل یافت که پایینترین سطح قیمت این فلز طی پنج سال و نیم گذشته بود. دلیل این روند هجوم دلالان در بازارهای نیویورک و شانگهای برای فروش موجودی طلای خود بود. تشدید نگرانی نسبت به وضعیت رشد اقتصادی در چین و دورنمای افزایش نرخهای بهره در آمریکا که موجب جذابیت بیشتر دلار گردیده، سرمایه‌گذاران را بر آن داشت تا دست به فروش ذخایر طلای خود بزنند.

به اظهار کارشناسان رویترز:«طی ماههای اخیر طلا جذابیت خود را برای سرمایه‌گذاران چینی از دست داده و این در حقیقت عکس‌العملی نسبت به تضعیف قیمت طلا بوده تا عامل آن. اکنون هم بازار اوراق قرضه و هم دلار آمریکا بازگشت سودی بهتر از طلا را به سرمایه‌گذاران نوید می‌دهند و این موجب روی‌گردانی آنها از طلا شده است.»

کارشناسان محتاطانه نسبت به بازگشت تقاضا و بهبود قیمت طلا طی سه ماهه پایانی سال(اکتبر-نوامبر-دسامبر) ابراز خوشبینی می‌‌کنند.

حتما بخوانید:   تحلیل تکمیلی اونس طلا | ۳۱ اردیبهشت ۹۶

بر اساس گزارش مؤسسه GFMS وابسته به «تامسون-رویترز» طی دوره آوریل-ژوئن تقاضی جهانی برای شمش و سکه طلا ۱۲درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش یافته و میزان آن ۶۳ درصد کمتر از دوران اوج آن در دو سال قبل بوده‌است.

در بخش زیورآلات که بیشترین سهم از مصرف طلا را دارد، مصرف ۹ درصد و تولید ۶ درصد کاهش یافته است. طی نیمه دوم سالجاری حجم تقاضا برای طلا ۸۵۸ تن برآورد گردیده که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۴٫۲% کاهش نشان می‌دهد.

در این حال بانکهای مرکزی گرچه همچنان از خریداران عمده طلا در بازارهای جهانی بشمار می‌آیند، اما سطح تقاضای آنها نیز نسبت به یکسال قبل، ۶۲% کاهش یافته است. این روند مازاد عرضه طلا در بازارهای جهانی را به میزان ۱۹۶ تن افزایش داده که دو برابر سطح مازاد یکسال قبل است. در هند نیز، که از دومین واردکننده و مصرف‌کننده طلا در جهان بشمار می‌آید، گرچه میزان مصرف طی این دوره با ۲٫۵ درصد افزایش به ۱۵۸ تن رسیده اما واردات آن ۱۰ درصد کاهش داشته و به پایینترین سطح خود طی ۱۵ ماه گذشته رسیده است.

در طی دوره ژانویه-ژوئن میزان مصرف طلای چین و هند تقریباً مشابه بوده است. این رقم برای چین ۳۹۴ تن و برای هند ۳۹۲ تن گزارش شده است.

برای کل سال، GFMS پیش‌بینی می‌نماید که تقاضای جهانی برای طلا به ۴۰۰۰ تن برسد.این رقم گرچه ضعیفترین حد تقاضا از سال ۲۰۱۰ تاکنون است اما ۱۰۰۰ تن بیش از میزان سالهای ۲۰۰۴-۲۰۰۷ خواهد بود. این مؤسسه همچنین پیش‌بینی نموده که میانگین قیمت طلا طی سه ماهه سوم سالجاری (جولای-اگوست-سپتامبر) به ۱۱۳۵ دلار در هر اونس رسیده و طی سه ماهه چهارم نیز با بهبود نسبی، به ۱۱۷۵ دلار برسد.

منبع:ارانیکو


دیدگاه خود را بیان کنید